Ana sayfa Uncategorized Zülfü Livaneli – Kardeşimin Hikayesi

Zülfü Livaneli – Kardeşimin Hikayesi

201
8

Zülfü Livaneli, Kardeşimin Hikâyesi, Doğan Kitap, 330 sf., Ciltli 27 TL., Ciltsiz 19 TL.

Sonunu az çok tahmin etsem de katilin kim olduğunu anlayamamıştım. Oldukça sürükleyici… from guven_turan

Zülfü Livaneli’nin kaleminden yine etkileyici ve sıradışı bir roman:  Kardeşimin Hikâyesi.

Livaneli‘nin daha önce “Mutluluk”, “Engereğin Gözü” ve “Leyla’nın Evi” kitaplarını okumuş biri olarak bu kitaptan da beklentim oldukça yüksekti ve kendi açımdan söyleyebilirim ki Livaneli beni yine yanıltmadı.

Kitap çıkar çıkmaz koşa koşa gidip almadım ne yalan söyleyeyim ama içten içe de merak etmiyor değildim. Zira roman, bizim yazlığın bulunduğu eski adıyla Podima yeni adıyla ise Yalıköy‘de geçiyordu. Okurken kitabın içinde tam anlamıyla bildiğim Yalıköy manzarasını bulamasam da yer yer “Aa gerçekten öyle” ya da “Burayı iyi tasvir etmiş” şeklinde düşündüğüm oldu. Bilmeyenler için Yalıköy sahilinden bir fotoğraf:

Kardeşimin Hikâyesi, ilk sayfasından itibaren sizi içine çeken, elinizden bırakmak istemeyeceğiniz türden bir kitap. En önemlisi ise sonunda birçok sürprizin sizi bekliyor olması. Tamam kitabı okurken katil kim diye merak ediyorsunuz ve katili öğrenince bir hayli şaşırıyorsunuz ama katilin kim olduğunu öğrenmekten çok daha büyük başka bir sürpriz daha sizi oldukça şaşırtacak.

Romanı bizim ailede annem, babam ve ben okuduk ama en çok da ben beğendim sanırım. Annem “Kitabı çevremde o kadar çok övdüler-övdünüz, beklentimi o kadar çok yüksek tuttular-tuttunuz ki umduğunu bulamadım” dedi.

Annem beğenmese de ben kitabı tavsiye ediyorum. Sündürmeden yani fazla aralık bırakmadan okursanız daha çok keyif alacağınızı garanti edebilirim.

8 YORUMLAR

  1. Güzel kitaptı bence de. Ben okumadan önce Yunanistan seyahatinde arkamda oturan arkadaş okuyordu. Sonuna geldiğinde yaptığı yorum yüzünden sonunu hep bilerek okudum, o biraz tatsız oldu. Yine de sürükleyici ve etkileyiciydi bence.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here