Ana sayfa İstanbul Beyoğlu “Zihinsel Engelliler Çağdaş Sanatla Buluşuyor” Sergisi Maksem’de

“Zihinsel Engelliler Çağdaş Sanatla Buluşuyor” Sergisi Maksem’de

533
1

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü’nün bünyesinde eğitim alan zihinsel engelli öğrencilerin hazırlamış olduğu sanatsal çalışmalardan oluşan “Zihinsel Engelliler Çağdaş Sanatla Buluşuyor” sergisi 15 Mart‘a kadar Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi (Maksem)‘de ziyaretçilerini bekliyor.

zihinsel-engelliler-cagdas-sanatla-bulusuyor-sergisi

İstanbul‘a su dağıtmak amacıyla I. Mahmud tarafından inşa ettirilen Taksim Maksemi (Tarihi Su Deposu), Galata ve Beyoğlu bölgesinin suyunun taksim edildiği yer olarak Taksim Meydanı‘na da adını veren önemli bir tarihi yapı biliyorsunuz. Yapı, 2008 yılında restore edilerek Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi olarak açılmıştı. Ama nedense ilk kez önemli bir sergi vesilesiyle ziyaret etme olanağı bulabildim.

zihinsel-engelliler-cagdas-sanatla-bulusuyor-sergisi

Yaklaşık olarak 300 yıllık olan maksem bin metrekarelik bir alana sahip. Sanat galerisi olarak kullanılan mekana arkadaşım İrem‘le birlikte annemi beklerken, “Aa sergi varmış, gel gezelim,” demem üzerine girdik, iyi ki de girmişiz. Ancak tam kapanış saatine (19:00) yakın içeri girdiğimizden doyurucu bir şekilde gezemediğimiz, bizi fazlasıyla etkileyen ve bayıldığımız bir sergiyle karşılaştık.

zihinsel-engelliler-cagdas-sanatla-bulusuyor-sergisi

İçeri girdiğinizde öncelikle sizi “Bitmeyen Resim” adlı bir çalışma karşılıyor. Normalde 2.5 kilometreyi aşıyormuş ama burada 100 metrenin biraz üzerindeki hali sergilenmekte. Adı üstünde bitmeyen resim; yapıldıkça resme sürekli yeni bölümler eklenmekteymiş.

zihinsel-engelliler-cagdas-sanatla-bulusuyor-sergisi

Sergide yer alan hemen hemen her işin İstanbul Modern‘de de sergilenebilecek düzeyde işler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Keşke 15 Mart’ta bitecek sergi, İstanbul Modern’de tekrar açılsa… Gezerken zaman zaman, “Yok artık bunu da yapmış olamazlar!” diyebilirsiniz. Ziyaretçilerin böyle düşüneceğini varsayarak her çalışmanın olduğu bölüme ekranlar koymuşlar; böylelikle eserlerin yapım aşamasını izleme şansı bulmuş oluyorsunuz.

zihinsel-engelliler-cagdas-sanatla-bulusuyor-sergisi

Serginin küratörü Mehmet Lütfi Şen ve eserlere imza atan birbirinden yetenekli öğrenciler başta olmak üzere sergide emeğe geçen herkesin emeğine sağlık. Keşke sergi biraz daha uzun sürse de birçok insan yapılan eserleri görme şansız yakalayabilse.

zihinsel-engelliler-cagdas-sanatla-bulusuyor-sergisi

Heykel, yağlı boya, resim vb. birbirinden farklı ve etkileyici çağdaş sanat çalışmasını yakından incelemek istiyorsanız eğer “Zihinsel Engelliler Çağdaş Sanatla Buluşuyor” sergisini 15 Mart‘a kadar Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi‘nde gezin derim.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here