Ana sayfa Uncategorized Yorum Yazmak ve Yazmamak Üzerine…

Yorum Yazmak ve Yazmamak Üzerine…

151
35
Takip ettiğim tüm blogların her yeni yazısını okuyorum. Elimden geldiğince demiyorum çünkü gerçekten hepsini okuyorum. Bazı konular ilgimi çekmese bile blogunu açıp bir göz atıyorum. Ancak her okuduğum yazıya, dinlediğim şarkıya, beğendiğim fotoğrafa yorum yapmıyorum. 
Herkes kendi yazısına yorum yapılmasını ister. Ama bir yazının altında yorum olmaması da o yazının beğenilmediğinin göstergesi değildir. Yani yorum sayısı yazının değerini arttırmaz. Bazen yazılara yorumlar yapıyorum, aradan zaman geçiyor ve ben ne için, nereye yorum yazdığımı unutuyorum. Hal böyle olunca yazarın benim yorumuma nasıl bir cevap verdiğini de görememiş oluyorum. Bazen de yazının altına sadece bir ” 🙂 ” koymak istiyorum ama onu da bir yorum için yetersiz gördüğümden yapmıyorum. 
Yazılarıma yorum yapan herkese buradan sonsuz teşekkürler. Yazılarına yorum yapmadığım insanlar da sadece takipte olduklarını ve yazılarının okunduğunu bilsinler yeter…

35 YORUMLAR

 1. öylesine yorum bırakılacaksa tabi, haklısınız hiç bırakılmasın.Mesela geçenlerde bir yazı okudum, öyle derindiki.. altındada bir müzik yayınlamış. yorum bırakayım dedim, çünkü etkileyen , eğlendiren bir yayına değer verdiğimi göstermek isteri. neyse bir baksam ki benden önce efendinin biri yorum bırakmış. demişki 'hea işte o diziyi bende izlemiştim bide şöle bi dizi vardı. arıyorum bulamıyorum hea…'
  arkadaş yazıda diziyle alakalı tek kelime yok. yazı başka telden çaıyor, senin bıraktığın yorum en alttaki müziğin bi dizi müziği oması. Yani yazıyı okumamış bile.! okusa utanırdı zaten yazdığı yorumundan.
  Bence yorum önemli. 🙂 de olsa olmalı…:)

 2. boş yorumlar konusunda çok haklısın ama dolu yorumlar da gerekli bence.. ama bir de okunduğunu ve kimin okuduğu bilmek isteyen arkadaşlarımız var.. hatır için çiğ tavuk yenirmiş..derler bizim memlekette..

 3. Ben de tüm yazılanları okumaya çalışıyorum, Bazen yazılanı çok beğeniyorum içimden "gerçekten çok güzel yazmış diyorum" fakat bunu yazıya dökemiyorum. Sırf yorum yapmak için yazmış diye düşünülmesini istemiyorum.

  Bazı bloglarda altta değerlendirme oluyor ya (ehh işte, iyi, güzel, süper gibi) onları mutlaka işarteliyor. Yorum yapmasam da yazıyı beğenmişse google +'lıyorum. Karşı tarafın okunulduğunu beğenildiğini bir şekilde hissetmesini istiyorum.

 4. Bence her ne dense de bir blog sahibinin yada ne bilim bir yazı yazmış birinin, mesela bir kitap yazarının bile kitabı hakkında iki çift laf beklediğini düşünüyorum. İnsan çünkü ortaya bişey atıyor, en kötü tabirle, ve tepki bekliyor. Ya istatiklere bakarak mutlu olacak yada direk yazıda gördüğü yorum/larla. Tabi o yorumlar içten ve dolu yorumlarsa daha daha bi sevinç verir o ayrı. Ama her yorum o yazının okunduğunun işareti de sayılır. Tabi dediğiniz gibi sıfır yorum hiç okunmamış anlamını da taşımaz. Sonuçta istatistikler var. Ama işte şu gözler var ya şu gözler, yorum arıyor, kim ne derse desin. Ki ben şu yorumlardan onu anladım. Ve sizde beni anladınız.
  Ve yazdığımız yorumlar. Açıkcası takip ettiğim, her yazısını okuduğum sayılı blog var. Genelde de okuduklarıma fikir beyan ederim, bi fikrim varsa. Ayy çok güzelmiş, eline yüreğine sağlık, tekdüze yorumlar bırakmayı pek sevmem. Cidden o etkiyi bırakmışsa, diyecek laf bulamamışsam onu yazıyorum. Sanki yorumum için ölenler varmış gibi açıklama yaptım.
  Neyse.. Yaptığım yorumlarına ne denmiş onuda merak ederim ben mesela. Takip ederim, ne demiş diye. Bazen yine cevap veresim gelir, ama konu sapar endişesine kapılır susarım.
  Yani, özetle, yorum bekleniyor, takip ediliyor.

 5. yorum yapmak yazan arkadaşıda cesaretlendiriyor kanımca. En azından okunduğunu biliyor. Ama laf olsun diye yorum yapmaktansa hiç yorum yapmam fikrini paylaşan arkadaşlarada katılıyorum.

 6. Tam yoruma müsait bir yazı olmuş. Bu yorum olayı çok garip. Hiç özenmediğim bir yazıya dolu yorum gelebiliyor ama çok düşünüp uğraşarak yazdığım yazıya hiç gelmiyor mesela. Dediğin gibi yorumlanmaması okunmadığı anlamına gelmez.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here