Ana sayfa Türkiye Eskişehir Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

634
9
Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Eskişehir‘e gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Türkiye’de türünün ilk örneği olan müzede Atatürk başta olmak üzere birçok tarihi kişilik, sanatçı, bilim adamı ve ünlünün balmumu heykelleri sergileniyor.

 

yilmaz buyukersen balmumu heykeller muzesi

 

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi 2013 yılında açılmış, aslında çok yeni bir müze. Tarihte Balmumundan yapılmış heykellerden oluşan ilk müze ise 1835 yılında Londra’da açılan Madame Tussauds Müzesi. Avrupa’nın kültür-sanatla geliştiğinin bir başka örneği daha… Düşünün Atatürk’ün doğumundan 46 sene önce adamlar balmumu müzesi kurmuş…

 

ataturk balmumu heykeli

 

Çağdaş Cam Sanatları ve Kent Belleği Müzesi‘nin oldukça yakınında yer alan Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi‘nde yerli yabancı 160 ünlü şahsiyetin heykeli yer alıyor. Bu heykellerin tümü Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in elinden çıkma. Büyükerşen yaptığı tüm heykelleri Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlamış.

ataturk balmumu heykeli

 

Müzede en başarılı bulduğum heykeller Atatürk‘e ait olanlardı. Büyükerşen ayrı bir özen göstermiş sanki. Heykeller kadar özenle hazırlanan dekorları da unutmamak gerek tabii. A, B, C, D ve E isimli 5 salondan oluşan müzenin bazı bölümlerinde fotoğraf çekmek yasak. Siz kendiniz çekemiyorsunuz ancak dilerseniz orada bulunan görevliler 5 TL karşılığında fotoğrafınızı çekip size teslim ediyorlar. Biz toplu olarak Atatürk’ün yanında çektirdik. Annem ise ayrı olarak Obama ile çekildi. Müze ve bu fotoğraftan elde edilen tüm gelirler bağış şartı gereğince kız çocukları ile engelli çocukların eğitimi için kullanılmaktaymış.

 

ataturk balmumu heykeli

 

Fahrettin Altay, Atatürk, Mehmet Akif Ersoy, Fevzi Çakmak

 

ataturk ailesi balmumu heykeli
 
Atatürk’ün ailesi
 
kurtulus savasi balmumu heykeller muzesi

 

Müzede, Kurtuluş Savaşı için ayrı bir köşe ayrılmış. 

 

hurrem sultan kanuni balmumu heykel
Hürrem Sultan ve Kanuni Sultan Süleyman

 

osmanli balmumu heykel

 

Osmanlı Hanedanı üyeleri.
 
osmanli balmumu heykel
cengiz topel balmumu

 

Yüzbaşı Fethi Bey ve Hava Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel

 

adile nasit balmumu heykel

 

Adile Naşit

 

aziz nesin balmumu heykel
Aziz Nesin

 

hifzi topuz balmumu heykel
Hıfzı Topuz

 

nazim hikmet fazil say balmumu
Arkada eski Cumhurbaşkanları, önde Fazıl Say çalıyor Nazım Hikmet dinliyor…

 

turhan selcuk balmumu heykel
Turhan Selçuk

“Tarihimizin ürünüyüz ve yetiştirdiğimiz insanlar kadarız. Gurur duyulacak bir tarihimiz var. Gurur duyulacak insanlar yetiştirdik. Ancak tarihimize de insanlarımıza da hak ettikleri değeri vermediğimizi düşünüyorum. Balmumu heykeller, tarihle ve ünlü kişilerle insani bir temas kurmaya çok uygun. Balmumu heykelleri bu yüzden seviyorum. Umuyorum ki, yaptığım heykeller, tarihimizle, insanımızla, yani kendimizle barışmak konusunda, karınca kararınca da olsa bir katkı yapacaktır.” Yılmaz Büyükerşen

 

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi‘ndeki tüm heykeller gerçek kişilere birebir benzemese de bu iş için gösterilen çaba ve harcanan emek oldukça ortada. Müzelerdir şehrin gelişmesini ve ilerlemesini sağlayan. Bu bağlamda bu değerli müze de bir yandan Eskişehir’e yerli ve yabancı turist çekerken diğer yandan halka hem müze kültürünü aşılayacak hem de onları tarihi kişiliklere bir adım daha yaklaştıracaktır. Emeği geçen herkesin eline sağlık.

Ziyaret Günleri ve Saatleri

Salı – Çarşamba – Perşembe – Cuma 10:00 – 12:00 / 14:00 – 17:00
Cumartesi – Pazar 10:00 – 12:00 / 14:00 – 18:00
Tam: 3 TL Öğrenci: 1.5 TL.

Adres: Atatürk Bulvarı No: 43 Tel: 0 222 234 37 34 / 0 222 220 81 85

9 YORUMLAR

 1. Bu Eskisehir yazi dizisi biraz daha surerse sanirim yakin zamanda Eskisehir yollari bize gozukecek 🙂
  Heykeller cok etkileyici gorunuyor gercekten.
  Bir sorum var , Saphire AVM icindeki Balmumu muzesine de gitmis miydin daha once ?

 2. @Keşke Gerçek Olsa Hızlı tren yapılsın öyle gidersiniz. 😀 Biz tekrar gitmek için onu bekliyoruz askhflkjsa. 😀 Eskişehir'le ilgili birkaç yazı daha var yazmam gereken ama uyuşukluktan fırsat olmadı bir türlü. 🙂
  Gitmedim ama internetten baktım, heykellerin fotoğrafını koymuşlar sitelerine. Listemde var gideceğim mutlaka. 🙂

 3. Bu müze aklımda gerçekten. Gitmeyi isteyeceğim bir müze. Yazdığın gibi benzemese bile bu emek için görmeye değer. Müze içindeki fotoğraftan elde edilen gelirin bağışlanması ise ayrı bir alkış konusu.

 4. Helal olsun Büyükerşen'e! Fazlaca emek var sahiden.
  Fazıl Say'ı dinleyen Nazım Hikmet heykelleri de çok güzeldi. Şarjım bittiği için çekemedim diye ne üzülmüştüm:)

 5. çok sıcaktı haftasonuydu ve çok uzun bir kuyruk vardı,bu sebepten ötürü gezememiştik; lakin Eskişehir'e tekrar gitmek için bir sebebimiz kalmış oldu :))

 6. Eskişehir'in havası gerçekten değişik. Yılmaz Büyükerşen'e teşekkür ederim. Keşke Gerçek Olsa- Damla'nın- sayesinde sizi keşfettim. Keyifli buldum. Sevgiler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here