Ana sayfa Uncategorized Yemek Yap(a)mıyorum

Yemek Yap(a)mıyorum

141
12Ben yemek yapmayan, pardon yapamayan bir insanım.

Yumurta ve patates ikilemi dışında, hazır ürünleri de (pizza, donmuş gıdalar) saymazsak yemek bilgim sıfıra sıfır elde var sıfır derecesinde. Ancak içimde yemek yapma isteği yok değil, var ama olmayınca olmuyor işte. Elimin ayarı mı yok nedir arkadaş!  Birkaç kere annemden bana basit yemekleri öğretmesini istedim. O da büyük bir sabırla kabul etti sağ olsun. Kadın yaparken izliyorum, hah diyorum kolaymış bunu mu yapamayacaksın Güven diyorum. Aradan birkaç gün geçiyor. ZINK! O anlar uçmuş gitmiş hafızadan. Haydee, yine annemi çağırıyorum, şu şöyle miydi, bu böyle miydi derken yine kadın yapmış oluyor yemeği.

Moralim sıfır. Dışarıdan yemek söylemek bir yere kadar kurtarıyor sizi. Makarna vs. de nereye kadar… Neden yemek yapamadığımı ise sonunda anladım: Beklemeyi sevmiyorum. 

“1 gün dolapta beklet, 15 dakika suda beklet, bir gün önceden dinlenmeye bırak, fırını 15 dakika önceden ısıt, suyunu çekmesini bekle, kabarmasını bekle…”

Ben, her şey bir an önce olsun bitsin istiyorum. Fast food kültürü kanıma işlemiş anlayacağınız. Ama sonunda pilav yapmayı başardım. Açlık insana her şeyi yaptırıyor. (Pilav maceramı bir sonraki yazıda anlatacağım.)

Pilavı yaptıktan sonra ne kadar mutlu olduğumu anlatamam. Sanırsınız Amerika’yı yeniden keşfettim. Alt tarafı pilav der geçersin ama büyük bir iş başarmış kadar kendimle gurur duydum. Küçük mutluluk dedikleri bu olsa gerek. Ölmeden önce yapmak istediğim bir ton yemek da var sırada. Siz de yemek yapmayı beceremeyenlerdenseniz bir deneyin ve hata yapmaktan korkmayın derim. Ben yapabiliyorsam herkes yapar.

Hepinize şimdiden bon appetit!

12 YORUMLAR

  1. Aaaa..pilav yapmak ne zorudur.. hatta derler ki pilav yaparsan her şeyi yaparsın.. ben ilk pilavımı yapıp bu darb-ı mesele inanınca havada parende atmayı denemiştim:))))
    U(YKSZ)

  2. beklemeyi sevmiyorsan bekleme sürende başka bir yemek daha yap beklerken o zaman beklemiş gibi olmuyorsun mesela salata veya çorba yada pilav:))

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here