Ana sayfa Uncategorized Orada Bir Kasaba Var Uzakta

Orada Bir Kasaba Var Uzakta

155
3
Tek Kanatlı Kuş, Yaşar Kemal, Yapı Kredi Yayınları, 72 sf., 7 TL.

Tek Kanatlı Kuş, 72 sayfalık ve harfleri büyük puntolu kısa bir roman. Ancak bu kısa romanda Yaşar Kemal‘ın usta kalemi ile her kahraman yine ayrı ayrı hayal dünyamızda kolayca kendi yerlerini bulup, baş köşeye kurulabiliyor.

Gitmeye korkulan bir kasaba ve bu kasabayla ilişkisi olan farklı kişiliklerin birbirleriyle olan duygu atışmaları…

Kitap bana, yeni başlayan bir dizinin çarpıcı ve merak uyandıran ilk bölümünü andırdı. İşin kötü yanı ise dizinin ilk bölümde final yapması. Keşke Yaşar Kemal bu kadar kısa bitirmeyip yazmaya devam etseymiş.

Kitabın editörlerinden birinin Güven Turan olması ise benim için sürpriz oldu. Biliyorsunuz Güven Turan adaş ve soydaşım ünlü bir yazarımız. Bundan yıllar önce Taksim‘deki Yapı Kredi Yayınları‘na babamla gittiğimizde kitabını karşımda görünce ilk kez şaşırmıştım. Uzun bir dönem de eve gelenlere “Yeni kitabım çıktı, aldınız mı?” diyerek hava atmıştım. Tabii bu hava gelenin kitabı eline aldıktan sonra yazarın biyografisini okumasına kadar sürüyordu. Aradan bunca zaman geçmesine rağmen hâlâ bir yerde görünce şaşırıyorum. Şaşırma demeyelim de farklı bir duygu.

Tek Kanatlı Kuş‘a geri dönersek eğer, keyifle okuduğum ancak sonu beklentimi karşılamayan bir kitap oldu. Belki de Kemal’in yarattığı bu bilinmezlik sarmalıdır romanı derinleştiren…

3 YORUMLAR

 1. Merhaba Güven ,

  Bugün Taksim Yapı Kredi Yayınları'na gittim. İçeri girdiğimde ayın yazarının Güven Turan olduğunu gördüm . Aklıma hemen sen geldin. Eve gelince herhangi bir postunun altına yorum yaparım diye düşünürken bu yazıyı gördüm. Üstelik aynı kitabı ben de aldım =) Kalbin çok temiz bu kadar olur =))))

 2. Yaşar Kemal kitaplarını çok seviyorum. Kitabında anlattığı yerler gözümün önünde canlanıyor.
  Yaşar Kemal'in bir kitabı var, Hüyükteki Nar Ağacı. Bu kitabın arka kapağında kitap için söylenen güzel cümleler var. Bir paragrafın altında da Güven Turan imzası vardı. İlk sizin o cümleleri yazdığınızı düşündüm. Küçük bir araştırmanın sonunda öğrenmiş oldum gerçeği. 🙂 Meğerse iki tane Güven Turan varmış. 🙂

 3. @rebelsea Merhaba! Ahahah bu kadar tesadüf zorlasanız olmaz. 😀 Ben de hemen gideyim o zaman YKY'ye. Ayın yazarıyım sonuçta. :)))

  @simgee Yaşar Kemal'in insanı alıp götüren bir yazım dili var gerçekten.
  Keşke ben yazsaydım o cümleleri, umarım ileride ben de yazabilirim…
  İki, üç, on bizden çok var. 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here