Ana sayfa Uncategorized War Horse (Savaş Atı) / 6.5

War Horse (Savaş Atı) / 6.5

142
4
Savaş Atı‘nı izleme fırsatı buldum dün. Twitter‘da da ünlüler vs. öve öve bitiremeyince merak ettim. Filmin yönetmeninin Steven Spielberg olduğunu bilmeden izledim ve izledikten sonra diyorum ki “Steven sen ne yaptın hacı?” Sen böyle film çekmezdin, kafana saksı mı düştü, yoksa yaşlandın mı? Bir insan film bitsin artık diye dua eder mi? Ben ettim arkadaş. 
Filmin ana kahramanı bir at ve film Birinci Dünya Savaşı‘nın başlangıcından (1914) sonuna (1918) kadar atın başından geçenleri anlatıyor. Filmdeki bir sahnede, dikenli tellere takılı olan başrol oyuncusu at, Fransa ve İngiliz kuvvetleri arasındaki güvenli bölgede bulunuyor. Kimse atı kurtarmaya gitmeye cesaret edemezken bir Fransız ve İngiliz gönüllü oluyor ve savaşmadan, birlikte atın üzerindeki telleri keserek kurtarıyorlar. Burada bize verilmek istenen mesaj: “Bakın bir hayvan sizi birleştirdi, ne diye savaşırsınız arkadaş. Ne için savaşıyorsunuz, güzel güzel anlaşıyorsunuz işte.” Kusura bakmayın ama bu sahne için hadi len demek istiyorum. Bir kere sahnede buram buram İngiliz hayranlığı var. Fransız şakır şakır İngilizce konuşuyor. Öbür İngiliz olan da diyor ki “Aa ne kadar güzel İngilizce konuşuyorsun.” Fransız da “Evet iyi İngilizce konuşuyorum” diyor. Bir Fransız’ın İngilizce konuştuğu, hele hele savaş sırasında nerede görülmüş. Fransa’ya gidin ve İngilizce konuşarak bir adres sorun bakalım başınıza ne gelecek. Filmin sonunda atın ilk sahibi yani onu eğiten genç ile at tekrar buluşuyor. At İngilizlerin, Almanların, Fransızların eline geçiyor. O kadar savaşta bir kurşun yemiyor, sadece ayağı yaralanıyor. Sonra gidip gene eski sahibini buluyor. Daha fazla dayanamayacağım ağlayacağım şimdi. Yok bu sefer olmamış Steven. Sonuçta bir at bu kadar akıllı olmaz. Karga olsa, şempanze olsa neyse. Senin ve emeklerin hatırına çok düşük puan vermiyorum bak. Bir daha ki filmine daha çok çalış ona göre.
War Horse (Savaş Atı), IMDb Puanı: 7.3 Benim Puanım: 6.5 

4 YORUMLAR

  1. ben öyle çok film izlemem yöntmen falan da bilmem bu filmide izlemedim ama gazete de okuduğum yorumu onaylar nitelikte yazdıklarınız "at filmden daha güzel":)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here