Ana sayfa Film Hitchcock’tan Baş Döndüren Bir Film: Vertigo

Hitchcock’tan Baş Döndüren Bir Film: Vertigo

666
7
Vertigo (Ölüm Korkusu), izlerken başınızı döndürecek farklı bir hikâyeye sahip, Alfred Hitchcock‘un  usta yönetmenliğiyle devleşen, oyuncu seçimi farklı olsaydı daha iyi olabileceğini düşündüğüm bir roman uyarlaması.
vertigo-olum-korkusu
1958 yapımı Vertigo filminin adını “Ölüm Korkusu” olarak çeviren süper zeka kim çok merak ediyorum doğrusu. Zira vertigo, bilindiği gibi şiddetli baş dönmesi anlamına gelmekte.

vertigo olum korkusu

Bir suçluyu kovalarken çatıda asılı kalıp düşme tehlikesi geçiren John Ferguson (James Stewart) akrofobisi olduğunu, bunun da baş dönmesine (vertigo) yol açtığını öğrenir. Bunun üzerine Ferguson meslekten emekliliğini ister ve eski bir arkadaşının ricası üzerine onun karısını takip etmeye başlar. Garip davranışlar sergileyen arkadaşının eşi Madeleine’e farkında olmadan zamanla bağlanacaktır.

vertigo olum korkusu

Pierre Boileau ve Pierre Ayraud tarafından yazılan “D’Entre les Morts” (From Among the Dead) romanından uyarlanan film ömrümden ömür götürdü desem yeridir. Arabayla takip sahnelerinde resmen içim şişti. İzlerken fenalık geçiriyorsunuz, ama bir yandan da filmin sonunu merak ediyorsunuz. Kim Novak‘a bayılsam da James Stewart‘a yine uyuz oldum. Adamı bir türlü sevemedim gitti arkadaş! “It’s a Wonderful Life”ta da beğenmemiştim kendisini.

vertigo olum korkusu
Filmin gidişatının nasıl olacağının ipucusu jenerikte verilmiş zaten. Sarmallara dikkat…
Filmi seyrettikten sonra mutlaka şu yorumu izleyin derim. Benim filme olan bakış açımı değiştirdi resmen. İzlerken belki de göremeyeceğiniz ayrıntıları sağ olsun detaylı bir şekilde anlatmış adam. Adamı seyrederken benim gibi fazlasıyla şaşırmanız olası. “Boş boş seyretmişim yahu ben,” diyebilirsiniz.

vertigo olum korkusu

Hep ters köşe, hep ters köşe… İzlerken kendinden emin bir şekilde tam şu olacak diye tahminde bulunuyorsun, hop tam zıttı, alakasız bir olay oluyor, böylelikle kafa yine gidiyor. Sonu ise oldukça şok edici, çatlasanız tahmin edemezsiniz. Belki içinizden kahkaha atıp, bu ne lan diyenler bile çıkacaktır.

Vertigo (Ölüm Korkusu) Hakkında İlginç Bilgiler
* Alfred Hitchcock, filmin eleştirileri ve ticari başarısı beklediği kadar iyi olmayınca adeta deliye dönmüş ve suçu James Stewart‘ın yaşlı gözüküp seyirciyi etkileyememesine atmış. Bu film sonrası Hitchcock, Stewart ile bir daha hiç çalışmamış. Yaşlı bulmuş ama James Stewart ile Kim Novak arasında 25 yaş fark var olduğunu Hitchcock fark edememiş olabilir mi? Gerçi eleştirmenlerin çoğu da Stewart’ı başarısız bulmuş.

Kim Novak‘ın rolünü Audrey Hepburn oynamak istemiş.
Vertigo kelimesi filmde sadece bir kez geçiyormuş.
* Hitchcock, film sonrası verdiği röportajların birinde Kim Novak’ın da yanlış seçim olduğunu söylemiş.Gözüne perde mi indi o aralar nedir? Aslında Vera Miles‘ın oynamasını istemiş, ancak Miles o zamanlar hamile olduğu için bu mümkün olmamış. Keşke oynasaymış, zira kendisine Psycho (Sapık) da bayılmıştım.

Vertigo IMDb Puanı: 8.5 Benim Puanım: 7.5 / 31.05.2014


7 YORUMLAR

  1. @Zihnin Arka Sokakları Hitchcock'un ilk izlediğim filmi kuşlardı. Küçük yaşta izlememin verdiği etkiyle fazlasıyla beğenmiştim. Ancak tekrar seyredince aynı etkiyi yaratmadı bende, fazla yapmacık buldum. Yine de yeri ayrıdır. James Stewart olmasa ve biraz daha kısa olsa daha iyi olabilirdi kesin.

  2. Vertigo ben hala izlemedim. dedikodu kısmına gelirsek Hollywood`un daha önce yaş konusunda büyük sıkıntısı varmış belli. Mesela Audrey hep kendinden çok çok büyüklerle rol almış.. Bazen bu oyuncuların harcanmasına sebep olmuş bencee

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here