Ana sayfa İstanbul Fatih Vefa Bozacısı

Vefa Bozacısı

1235
2

Küçükken sevmediğimiz bazı şeyleri nedense büyüdükçe sevmeye başlarız ya hani, boza da çocukken içmeyi hiç sevmediğim ama şimdilerde sürekli nedensiz yere canımın çektiği bir lezzet benim için. Bu nedenle Vefa semtinde yer alan Vefa Bozacısı‘na fırsat yaratıp zırt pırt gitmeye çalışıyorum.

vefa-bozacisi

Hiç unutmam, kış günleri arabaya atlar Vefa‘ya boza içmeye giderdik. Hava soğuk olduğundan biz arabada beklerdik, babamsa arabadan iner, bozaları “bir yerden” alır gelir, (o zamanlar küçük olduğumdan, nereye gittiğini hatırlamıyorum. Nedense hep market gibi bir yerden ya da bir sokak satıcısından alır gibi gelirdi bana hep), arabanın içinde “İçsene bak çok güzel!” diye zorlayarak bana da içirmeye çalışırlardı. Daha sonra, büyüdükçe arada sırada o “bir yerin” Vefa Bozacısı olduğunu anladığımda bozaya olan ilgim de yavaş yavaş artmaya başlamıştı. Artık hava soğuk olsa bile arabadan inip dükkanın içinde bozalar içilmeye, ben de onların bardağından az da olsa tatmaya başlamıştım. Zaman geçtikçe, anlam veremesem de ulaşım daha da kolaylaşsa bile Vefa Bozacısı‘na yolumuz daha az düşer oldu. Tabii bunda marketler vb. yerlerde satılan Vefa Bozalarının etkisi de yadsınamaz tabii. Ama marketten alıp evde içilen bozayla, gidip yerinde içilen bozanın tadı aynı olmuyor sanki…

vefa-boza

Oturduğumuz mahalleden “Bozaa!” diye bağırarak geçen bozacılardan da boza satın aldığımızı hatırlıyorum. Bu bozalar bir merasim şeklinde içilirken, “Yine aynı adamdan mı aldın?”, “Geçen sefer aldığımız daha güzeldi” şeklinde yorumlar yapılırdı. Bu arada okumadıysanız mutlaka okuyun, benim askerdeyken okuduğum Orhan Pamuk‘un Kafamda Bir Tuhaflık romanı da yine İstanbul‘da yaşayan bir bozacının hikâyesini anlatıyor.

vefa-dondurma

Vefa Bozacısı‘nda sadece boza satılmıyor. Yaz aylarında satılan dondurma ve limonata da yine aynı şekilde rağbet gören ürünler arasında. Bunların dışında, sirkeler, nar ekşisi, limon sosu gibi soslar ve üzüm şırası, Osmanlı şerbeti gibi içeceklerin de satışı yapılmakta.

Vefa Bozası Hakkında Bazı Bilgiler

* Boza başak ürün olan darı irmiği, su ve şekerden mamul mayalı ve faydalı gıda bakterilerinin yaşadığı bir içecek olduğundan muhafaza şartları çok önemlidir.
* Şişelenmesi sırasında fermantasyonu devam eden bozanın çok hızlı tüketilmesi gerekir.
* Bünyesinde: B1-B2-B3-B6-B12 vitaminleri ile Laktikasit bulundurur.
* Gluten içermez. Çölyak hastaları kullanabilir.
* Bir bardak Boza 200 cc ve 86 K/cal dır.
* Protein miktarı %2.4, lif oranı % 6.8, yağ oranı ise % 0.2’dir. Kaynak

Vefa Bozacısı Nerede? Nasıl Gidilir?

Vefa Bozacısı‘na ulaşım oldukça kolay. Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nden sola döndüğünüzde soldan ikinci sokakta yer alıyor. Adres: Vefa Cad., No:66, Fatih. Tel: 90 212 519 49 22

Vefa Boza Fiyatı Nedir?

Bir bardak boza 3 TL(Son güncelleme: Mart 2016)


Vefa Bozacısı Kaça Kadar Açık?

Vefa Bozacısı her gün 08:00-00:00 saatleri arasında hizmet vermekte.

Vefa Bozacısı‘nı bugün 4. nesil aile fertleri işletmekte. Hacı Sadık Bey’in 1870 yılında Arnavutluk Prizren’den İstanbul’a gelmesiyle başlayan macera 1876 yılında açılan ticarethane ile resmileşmesiyle birlikte günümüze kadar artan bir ilgiyle gelmiş, bu şekilde de devam edecek gibi gözüküyor.

istanbul-yapilacaklar-listesi

2 YORUMLAR

  1. Aynı marka olsa da markettekiyiyle orijinal yerindeki aynı olmuyor hakikaten. Orhun ve ben bayılıyoruz bozaya. Bir arka sokağındaki İ.Ü Eğitim Fakültesi binasında pedagojik formasyon almıştım 2010'da. İki günde bir muhakkak götürürdüm eve:)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here