Ana sayfa Film Nuri Bilge Ceylan’dan “Uzak”

Nuri Bilge Ceylan’dan “Uzak”

431
4
Nuri Bilge Ceylan‘ın 2002 yapımı filmi Uzak, şehir hayatındaki o boğulmuşluk ve içine kapanmışlık hissini, kendine ve bireyler arası yabancılaşma ekseninde oldukça iyi yansıtırken, kendi kendimize uzaklığımızı sorgulatıyor bir nevi.

uzak nuri bilge ceylan

Yaşamdan uzak, gönülden uzak, insandan uzak, en önemlisi kendimizden uzak…
Kriz nedeniyle çalıştığı fabrikadan çıkartılan Yusuf, köyden yabancı ülkelere giden gemilerde iş bulabilme umuduyla İstanbul’da yalnız yaşayan fotoğrafçı kuzeni Mahmut‘un yanına gelir. Onun yalnız hayatına bir nevi bodoslama dalan Yusuf, Mahmut için geçici bir misafirden ibarettir.

Çoğu kişinin Nuri Bilge Ceylan‘ın en iyi filmi olarak gördüğü Uzak, beni fazla etkilemedi nedense. Yani abartıldığı kadar iyi bulmadım. Ceylan’ın başarmak istediği bu muydu bilemem ama filmin yarısına gelene kadar intihar etmek istedim. Bunda İstanbul’un karlı ve karanlık atmosferinin seçilmiş olması da büyük bir etkendi tabii.

uzak nuri bilge ceylan
Bu sahnede kahkaha atmayan yoktur sanırım.

Filmin birçok sahnesini kahkahalar atarak izledim. Zira oyuncular Emin Toprak (Yusuf) ve Muzaffer Özdemir (Mahmut) o kadar gerçekçi oynamış ki insan gülmeden edemiyor. Aslında gülünen şey filmin içinde kendi hayatımızdan gördüğümüz örnekler belki de. Yalınlık ve doğallık ile örülü olan filmde, içinizde onlardan parçalar olduğunu bilmeden kimi zaman Yusuf’a, kimi zaman da Mahmut’a acıyor, üzülüyorsunuz. Mahmut’un yalnızlığında daralıp, Yusuf’un çıkmazlığında kayboluyorsunuz.
İklimler filminde olduğu gibi Ceylan bu filmde de birçok metafor kullanmış: Fare tuzağı, Yusuf’un gördüğü kabus, gümüş köstekli saat vb…

uzak nuri bilge ceylan

Büyük bir masa, önünde karşılıklı iki koltuk ve duvarlar gözükmeyecek şekilde kitaplık…

Daha sonradan öğrendiğime göre Nuri Bilge Ceylan’ın yeğeni olan Mehmet Emin Toprak, Uzak filminin Cannes’a katılmaya hak kazandığını öğrendikten kısa bir süre sonra geçirdiği bir trafik kazasında, 28 yaşındayken hayatını kaybetmiş. Genç yaşta ölümler beni daha bir derinden etkiliyor nedense…

Zuhal Gencer‘in sahnesi filmde fazla değildi, ancak kendisi beğendiğim bir oyuncu olduğundan bu kısa anlık görüşler bana yetti diyebilirim.

uzak nuri bilge ceylan
 Filmde Gezi Parkı’nı görünce bir an için heyecanlandığım doğrudur.

uzak nuri bilge ceylan
İstiklâl Caddesi’nde ağaçların olduğu zamanlar…

Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmen, yapımcı, senarist hatta görüntü yönetmeninin de ta kendisi olduğu filmde Ceylan’ın eşi Ebru Ceylan, Nazan Kesal, Ercan Kesal ve Feridun Koç da rol alan diğer isimler arasında. Mahmut’un annesi rolündeki kişi ise Nuri Bilge Ceylan’ın gerçek annesi Fatma Ceylan.
Uzak, 56. Cannes Film Festivali‘nden Büyük Jüri Ödülü ve filmin iki oyuncusu arasında paylaştırılan En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönmüş. Filmin kazandığı diğer ödüller için bakınız.

Uzak IMDb Puanı: 7.7 Benim Puanım: 7.0 / 24.05.2014


4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here