Ana sayfa Uncategorized Uyumak ve Uyuyamamak, İşte Bütün Mesele Bu..

Uyumak ve Uyuyamamak, İşte Bütün Mesele Bu..

278
9
“Uyku düzenim bozdu bozdu bozdu, bir yerden sonra bozmaz bozması durur dedim, gene bozdu. Önünü alamadık öyle böyle değil. Çok fena bozdu.” Her yerde bir düzen var anladık. Uyurken de mi düzen arkadaş! Evet uykunun bile bir düzeni var. İpin ucunu kaçırırsanız yakalaması biraz zor oluyor. Misal benim düzenim şu an bozulmuş durumda. Random bir düzen. Yani kafasına göre. Ne yattığım saat, ne de kalktığım saat belli. Düzeltmek istemiyor da değilim. Ancak hayat buna engel oluyor. Örneğin “Bugün erken yat Güven” desem kendi kendime, içimden başka bir ses “Oğlum manyak mısın? Yalan Dünya’yı izleyeceksin, sonra da zaten Beyaz var Okan var. Ne uykusu, cuma günü erken mi yatılırmış?” diyerek beni baştan çıkarıyor. Ancak ben bugün yılmayıp her şeye rağmen erken yatmayı düşünüyorum. (Önce bir program konuklarına baktıktan sonra tabi) 
Bir de bu uyku konusunda evde ikiye bölünmüş durumdayız: Uyuyanlar ve uyuyamayanlar. Bu uyuyan kişiler annem ve kardeşim, uyuyamayanlar ise ben ve babam oluyor. Bir nevi çadır nöbeti gibi. “Siz yatın nöbet sırası bizde, biz sizi koruruz” desek ortama tam uyar. Bu uyuyabilen kişilerden annemin süpersonik bir gücü var: Yatağa yatmadan koridorda uyumaya başlıyor ve yastığa başını koyduğu anda hemen uyuyor. Abartmıyorum, hemen uyuyor. Yattıktan bir dakika sonra yanına gidin, “Anne bir şey soracaktım” demeye çalışın, kalkmaz. Sarsmanız gerekir o derece. Kardeşim ise gözleri fıldır fıldır döner halde yatıp, ne olduğunu anlamadan bir anda uyuyanlardan. Arkadaş, sen iki dakika önce yatakların üzerinde zıplıyordun ne ara uyudun? Bize gelecek olursak, biz yatıyoruz ancak yattığımız gibi de kalkıyoruz. Kafamda deli sorular, onu düşün bunu düşün, dünyayı kurtar, yapılacaklar listesi, ona niye onu dedim, çocukluğa dön, öldüğünü düşün… gibi bir ton şeyi düşünmekten uyumaya fırsat olmuyor. Yastığıma lavanta yağı bile döktüm olmuyor arkadaş. Yatağımı mı değiştirsem napsam? Neyse, ben bu durumun da üstesinden gelirim alimallah. Uyuyabilen insanlara da uyuyabilene kadar sinir olmaya devam edeceğim, başta da annem ve kardeşim..

9 YORUMLAR

  1. sinir olunanlar listesindeyşim demek ki benim ki de tam trsi aşırı uyku uyumaktan kendim vakit ayıramıyorum nerdeyse :)) çok eğlendim okurkn teşekkürler

  2. çok çok uykum var olsada ki, o hale gelenekadar hiç uyumamaya inat etmedim, yatar yatmaz uyuyamıyorum. Aklıma bişeyler geliyor. ahh diyorum kalksamda şunları kaleme döksem. ama tabi kalkmam. ama şu var. otururken hani üstüne birden ağrlık çöker. işte o an bırak kendini, kapa gözleri hemen dalıyorsun. yani çabuk uyuyamayan ben öyle güzel iki dk. olsa kestiriyorum ki. çok tatlı oluyor. (:

    • işte o uykunun geldiği an yatağa gitmek gerekiyormuş bir yerde öyle okumuştum. ama hangi yatak o iki dakikalık uykunun verdiği mutluluğu verebilir 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here