Bu blog’da ne kadar çok uykudan bahsettim bilmiyorum ama genelin düşündüğünden daha önemli ve hayat kalitesini doğrudan etkileyen bir konu bana göre. Ben de zaman zaman uyku süremi nasıl daha verimli hale getiririm diye çalışmalar yapıyorum. İşte uyku bandı, göz bandı ya da farklı bir adlandırma şekli olarak uyku gözlüğü de bu noktada devreye giriyor.

uyku-bandi

Bilmiyorum hepiniz yaşadınız mı (gerçi benim jenerasyonum kesin yaşamıştır) bizim zamanımızda, şimdilerde çocukların pek uymadığı bir öğle uykusu ritüeli vardı. Şimdilerde kreş ya da yuvalarda sadece küçük çocuklara uygulanıyor ama benim öğle uykusuna yatma halim uzun zaman devam etti. Kazık kadar halimle bu kadar çok uyumamın nedeni belki de o günlerden kalma bu alışkanlık da olabilir. Hastanın çocukluğuna inelim doktor hanım!

Küçükken hatırlıyorum, öğle uykusu sırasında ortam karanlık olmadığından uykuya çabuk dalabileyim ve gelen ışığı kessin diye babaannem gözümün üzerine bir mendil örterdi. Gerçekten de o mendil sayesinde hızlı bir şekilde, sessizce uykuya dalardım. Hatta mendil gözümden düştükçe babaannem yerine geri koyardı. Alın size ilkel bir uyku bandı.

Zamanla büyüdükçe bu mendil olayı haliyle kalktı ama alışkanlıktan mıdır bilmem, içgüdüsel olarak gözlerimin üzerine bir şey koyma, kapatma isteği hep devam etti. Bu nedenle ben de ortam karanlık olsa dahi bazen kolumla, bazen de tişört vb. eşyalarla gözümü kapatmaya devam ettim. Hatta örtüyü üzerime çekip uyuduğum bile oldu.

Uyku Bandının Yararları

  • Vücudun hücrelerini yenilemesi ve bağışıklık sistemini düzenleyebilmesi için melatonin hormonuna ihtiyacı var. Bu hormonu salgılayabilmesi için de gerekli olan şey karanlık. Yani yaşlanmayı önleyici ve kanser olma riskini azaltan melatonin için ortam ne kadar karanlıksa o kadar iyi.
  • Yapılan araştırmalara göre uyku bandı, uykuya dalış süresini kısaltırken REM uykusu süresini de artırıyor.
  • Uzun süre bilgisayar ve telefon ekranına bakmak gözleri gereğinden fazla yoruyor. Yine benim gibi gözlük ya da lens kullanan kişilerin gözleri de hızlı bir şekilde yorulup, ağrımaya başlıyor. Uyku bantları bu yorulan gözleri dinlendirmede fazlasıyla etkili.
  • Uzun otobüs, uçak, tren vb yolculuklara çıkacaksanız eğer uyku bandı tam bir kurtarıcı.

Uyku Bandı Nerede Satılır?

Ben havalimanında çalışırken en çok satılan seyahat eşyası uyku bantları olurdu. O zamandan beri bir tane edinmek istemiş, aklınıza gelebilecek her şeyin bulunabildiği Eminönü‘nün altını üstüne getirmiş ama bulamamıştım. Daha sonra ise istemeye devam ettim ama aramayı bıraktım. Uyku bantlarını en kolay edinebileceğiniz yer alışveriş siteleri sanırım. 3 TL’den 60 TL’ye kadar çeşitli kalite ve tasarımlarda uyku bantları bu sitelerde satılmakta. Yine Türkiye’nin her yerinde olan güzellik ve bakım ürünleri zincirlerinde de göz bantları bulunuyor.

Benim ilk göz bandımı askerde arkadaşlarım almıştı sağ olsun. Ama onların aldığı kaliteli olmasına rağmen nedendir bilinmez takınca yüzümü sıkıp, iz bırakıyordu. Daha sonra geçenlerde babam istediğimi bildiğinden internetten, Çin’den sipariş etti. 1 dolar civarı bir para ödemiş sanırım.

Uyku Bandı Deneyimim

Şimdiye kadar iki kere kullandım ve bağımlılık yaptı diyebilirim. İlk kullandığımda yeniden doğmuş gibi, normal kalkış saatimden 2 saat erken uyandım. İkincisinde ise fazla rahatlıktan yataktan kalkmak istemedim. Normalde sık tuvalete kalkan biriyim ama uyku bandı sonrası bir kere bile kalkmadım. Umarım bu şekilde de devam eder.

Sonuç olarak, normalde dizilerde, filmlerde “varlıklı” ya da “bakımlı” insanların kullandığı ve nedense biraz önyargıyla yaklaşılan bir eşya olan uyku bantlarını herkesin kullanması gerektiği kanısındayım. Zira yaşam kalitesini artırmanın ilk yolunu rahat ve sağlam bir uykudan geçiyor.

2 YORUMLAR

  1. Uyku bantlarının bir bölümü burun tasarımı olmadığı için alt kısımdan ( Burun hizasından) ışık alıyor. Kaliteli ve burun kıvrımına uygun tasarımı olan uyku bandı biliyor musunuz? Hangi markayı alalım?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here