Ana sayfa Uncategorized Eyüp Sultan Camii ve Türbesi’ni Ziyaret Et | #istanbul #99

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi’ni Ziyaret Et | #istanbul #99

201
2

Eyüp Sultan Camii, burnumun dibinde olup da sürekli gitmeyi ertelediğim mekânlardandı. Gittiğimde çok kalabalık değildi ancak öğle saatlerinde yoğunluk bir anda arttı.

Eyüp Sultan Kimdir?

Hazreti Ebu Eyyûb el-Ensari (Eyüp Sultan), Peygamberimiz zamanında Kur’ân-ı Kerîm‘i ezberlemiş olan on kişiden biri olduğu rivayet edilirmiş. Asıl adı ise Halid B. Zeyd imiş. Peygamberimizi ile bütün savaşlara katılmış ve Medine’ye Hicretinde onu altı ay evinde misafir etmiş. Savaşlarda Hz. Peygambere zarar gelmemesi için onun yanından hiç ayrılmaz ve bazı geceler çadırın etrafında nöbet tutarmış.

Nedense şadırvanlar ayrıca ilgimi çekiyor. Eyüp Sultan Camii‘nin şadırvanı da görülmeye değer. Tarih boyunca burada kimler kimler abdest almıştır diye düşünmek bile heyecan verici.

Eyüp Sultan‘ın mezarı İstanbul’un fethinden sonra bulunmuş ve üzerindeki türbe Fatih Sultan Mehmet tarafından 1459 yılında cami ile birlikte inşa ettirilmiş. Ne kadar doğru bilinmez ama Türklerin İstanbul’da yaptığı ilk esermiş.

Eyüp Sultan şu anda restorasyon halinde. 29 aydır süren restorasyonun ne zaman biteceği ise meçhul. Restorasyon bittikten sonra tekrar gidip görmek gerek.

“Sevabın büyüklüğü, musibetin büyüklüğüne göredir. Allah sevdiği topluluğu sıkıntılarla da imtihan eder.” Eyüp Sultan

Caminin içi de dışı kadar görkemliydi.

Günahı çok olan Güven, duasını bir türlü bitiremez adlı çalışma…

Eyüp Sultan Camii Nerede?

| İstanbul’da Ölmeden Önce Yapılacaklar listesine göz atmayı unutmayın. |

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here