Animasyon filmlere, çizgi dizilere küçüklüğümden bu yana hayran olmuşumdur. Ancak neden bizden de kalite yapımlar çıkmıyor diye üzülürdüm hep. Yakın zamanda haberdar olduğum Türk mitolojisi ile bilimkurgunun buluştuğu, tamamen Türk yapımı olan animasyon serisi Boerue şimdiden beni meraklandırmaya başladı bile. Ancak projenin hayata geçmesi için ekibin herkesin desteğine ihtiyaçları var.

boerue

İlk olarak Twitter’da Buket Uzuner paylaşınca haberdar oldum Boerue‘den, daha sonra severek takip ettiğim bir blog olan Kayıp Rıhtım‘daki haber ile daha yakından tanıma olanağı buldum. MayAna Creatives yapımı olan Boerue‘nün konusu kısaca kendi Facebook sayfalarındaki açıklamayı aynen aktaracak olursam eğer; “Kadim Orta Asya’nın şamanik dünyasında geçen bir bilim-kurgu serüveni”.

Ne yalan söyleyeyim, ilk baştan Boerue nasıl okunuyor acaba diye düşünmedim değil. Börü olarak okunduğunu öğrendikten sonra ise “börü”nün anlamını araştırdım hemen. Bozkurt biliyorsunuz Türk mitolojisinde oldukça önemli bir yere sahip. Börü de kurtlara verilen farklı bir isim aslında. Eski Kırgız Türkleri de lider vasıflı, yiğit, ulu manasında kahramanlarına börü derlermiş.

Boerue’nün karakterlerinden biri olan Kam Ana.

“Orta Asya bozkırlarında hayat bulan, Animalizm, Şamanizm ve Tengrizim dolu bir evren; burada tıpkı Gök Tanrının kendisi gibi ağaçlar, mağaralar ve nehirler de birer tanrı; hatta ölüyse dedeniz de bir tanrı… Ağaç kesmenin adam öldürmekten daha büyük suç sayıldığı, hastayken ve evlenirken, doğarken ve ölürken yanınızdan asla bir şamanı ayıramayacağınız, avınızın bir kısmını diğer hayvanlara pay olarak bırakmazsanız geceleri rahat uyuyamayacağınız, daha önce hiç anlatılmamış bir dünya..”


Kickstarter’da Boerue’yü destekleyin!

Boerue ekibi, projelerini hayata geçirmek isteyenlerin ilk adresi olan Kickstarter üzerinden desteklerinizi bekliyor. Sizde Kickstarter üzerinden bu anlamlı ve benim için oldukça sevindirici olan projeye bu adres üzerinden en az 1 dolar, en fazla ise 10.000 dolar (neden zengin değilim diye böyle günlerde içten içe ağlıyorum işte) bağışta bulunabilirsiniz. Öyle ki, bağışta bulunduğunuz miktara göre Boerue ekibinin sizlere çeşitli hediyeleri de olacak.

Umarım Boerue ekibi Kickstarter’da hedeflediği bağış miktarını toplayabilir, bize de bu etkileyici animasyon serisini izleme keyfini yaşamak kalır. Boerue hakkında yeni gelişmelerden haberdar olmak için Twitter ve Facebook‘tan da takip edin derim.

4 YORUMLAR

  1. Animasyon afişini görür görmez "Bu bizim Umay Nine değil mi?" dedim. Yazıyı okurken Buket Uzuner adını da görünce tamam dedim. 🙂 Okudun mu bilmiyorum ama ben yine de söyleyeyim; Umay Nine Buket Uzuner'in Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları serisindeki önemli bir karakter. 🙂 Konu itibariyle de benzerlikleri varmış. Umarım proje hayata geçer de başarılı olur.

    • Umay Nine'yi tanımam mı! 😛 Yarısına kadar okuyup yarım bırakmıştım ama tekrar başlamam gerek. 😀 Hatta Su'yu okusam Toprak'a başlayacağım. :)))

    • Güven! Su'yu okuyamadıysan Toprak'ı hiç okuyamazsın. 😀 Damla ve Zahide ile beraber okumuştuk ve hepimiz sıkılmıştık okurken. Zahide yarım bırakmış ben de zoraki bitirmiştim. 😀 Hiç tavsiye etmiyorum.

  2. O aksanla olacak iş değil, gerçekten süper bir fikir ama doğru düzgün İngilizce konuşabilen ve telaffuz edebilen seslendirme sanatçılarına ihtiyaç var. Kulaklarım tırmalandı resmen.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here