Ana sayfa Yazılar Tur ile Seyahate Çıkmanın Artıları ve Eksileri

Tur ile Seyahate Çıkmanın Artıları ve Eksileri

6320
26
Turlardan vazgeçemeyen ya da tur lafını duyduğunda tüyleri diken diken olanlardan mısınız? Tur ile seyahate çıkmanın artıları olduğu kadar eksileri de bir o kadar çok. Tamamen kendi yaşadığım tecrübeye dayanarak tur kapsamında yurt dışında çıkılan bir tatilin artılarını ve eksilerini göstermeye çalıştım.

tur-ile-yurtdisi-tatil-seyahat
Viyana, Temmuz 2014

Tur ile Seyahate Çıkmanın Artıları

 • Genelde toplam harcamaya bakıldığında tur ile seyahate çıkmak daha ucuzdur.
 • Tur rehberi iyi ve deneyimliyse ilginç ve yararlı bilgiler verebilir. Ancak rehberin anlattığı bilgileri hatırlayan kişi sayısı oldukça azdır.
 • Gideceğiniz muhtemelen ilk kez bulunduğunuz bir yer olduğundan problem çıkması, herhangi bir sorunun aklınıza takılması gibi hallerde ulaşabilecek, danışabilecek bir rehberin varlığı güven verir.
 • Yeni insanlar! Tura katılan diğer katılımcıların çoğu ile kaynaşır, can ciğer kuzu sarması olursunuz.
 • Vize almanız büyük ölçüde kolaylaşır.
 • Havalimanı otel arası transferi nasıl yapacağım derdiniz olmaz.
 • Ucuz hediyelik eşyanın, dürüst dövizcinin, yemek yenilecek yerlerin bilgisini sağlayan bir rehber sizin kazıklanmanızı önleyecektir.

Tur ile Seyahate Çıkmanın Eksileri

 • Oteli kendiniz seçemediğinizden otelin iyi bir yer olması için dua edersiniz.
 • Sürekli bir panik halindesinizdir ve hızlı olmak zorunda kalırsınız.
 • Mahalle baskısı sıklıkla görülür. Ekstra düzenlenen turlara katılmak istemediğinizde diğer katılımcılar sizin üzerinizde baskı kurabilir, katılmadığınızda tavır alabilirler.
 • Her yere kafileler, mini bir ordu halinde gidersiniz.
 • Diğer grup üyelerinden geç kalan, kaybolan vs. olursa beklemeniz gerekir.
 • Tur rehberi kötü ve uyuz çıkarsa tatiliniz berbat olabilir.
 • “Ne güzel rehber her yeri gezdiriyor,” diye düşünürseniz yanarsınız. Rehberin sizi gezdireceği yerlerde en fazla 5 dakika duracak ve sadece dışarıdan görmekle yetineceksinizdir.
 • Beğendiğiniz ve daha fazla vakit geçirmek istediğiniz yerde dilediğiniz kadar kalma lüksünüz yoktur.
 • Diğer tur katılımcılarının uyuzluk oranı önemli bir kriter haline gelir.
 • Sabahın köründe kalkma zorluğunu yaşarsınız.
 • Otobüse inip binmekten kusacak hale gelirsiniz.
 • Gezdiğinizden bir şey anlamazsınız.
Tüm bunların ışığında tur ile seyahat, tur ile tatil anlayışı ucuz gözükse de ben tur olayına sıcak bakmayan gruptanım. Plan, program severim ama sabahları bir saat fazla uyumak, vakit sorunu olmadan gönlünce gezmek, beğendiğin yerde bilemediniz bir gün daha fazla kalmak gibi konular benim tura olan ilgimi azaltıyor. Sizin de aklınıza gelen farklı artı ya da eksi yönler varsa paylaşırsanız sevinirim.

26 YORUMLAR

 1. Hiç turla seyahate, daha doğrusu yurtdışı seyahate çıkmadım. Bence de ekonomik olması açısından tur, çünkü uçak biletini turlar bedavaya getiriyor neredeyse. Ayrıca turla gitmediğim bu seyahatlerde tarihi bilgileri sadece internetten araştırdığım kadarıyla bilerek almış oldum. İspanya'da Türk bir tur kafilesinin arkasına takıldığımızda ne kadar boş gezdiğimizi anlamıştık. Tüm bunlara rağmen tursuz gitmeyi tercih ederim herhalde. Özellikle de çocukla birlikte koştur koştur gezmek çok akıl karı gelmiyor bana. 4 günde 3 ülke görmek yerine tek ülkeye gideyim sokaklarında rahat rahat gezeyim, tadına varayım istiyorum. Kısaca ilavem yok listenize ama tamamına katılıyorum.

 2. Ben de tura sadece daha ucuza mal olacağı ve vize kolaylığı için olumlu bulanlardanım. Fakat onun dışında keşfetmek her zaman kendi başına yapılmalı. İnternetten gitmeden önce kapsamlı bir planı, gidenlerin önerilerini ve enteresan bilgileri not ettiğimiz bir defteri yanımıza aldığımızda rehberin yaptığı bir çok şeyin önemi kalmaz.Yabancı bir ülkede tek başına olmanın ve tek başına keşfetmenin daha heyecan verici bir duygu olduğu kanısındayım 😉

 3. Biz de tura sıcak bakmayan gruptayız.Gitmeden bir kaç ay önce netten çalışma yaparak bileti de oteli de uygun fiyata ayarlıyoruz.Şehir içi ulaşım da öyle.Bir de hep bilinen, anlatılan yerler dışında keyif yapmak ta daha güzel.

 4. Tur hiç kullanmıyoruz. Eskiden olsa mantıklı derdim ancak günümüzde doğrusu bana çok saçma geliyor. (dil sorunu olmadığı sürece) Öncelikle bilgi çağındayız. Yani rehberin anlattıklarını önceden okuyup hazırlıklı gitme ihtimalim, hatta gideceğim ülkenin metro, otobüs ağının planını dahi bulma ihtimalim son derece yüksek. Aylar önceden uçak biletimi alırsam nispeten uygun fiyata hallederim. Kalabalıkla gezmekten nefret ederim, birisini beklemek, at koşturur gibi ordan oraya gitmekten de. Fazla ülke, şehir gezmek marifet değil, benim içime sindirmem gerekiyor. Plan elbette olmalı, hatta yurt dışında kesinlikle olmalı. Biz gitmeden kaba bir plan yaparız. Her akşam oturduğumuzda ertesi gün nereye gidelim, yaklaşık saat kaçta vs. konuşuruz, ona göre hareket ederiz. Otel tatillerini zaten sevmem. Genelde bir yer kiralıyoruz çok daha uygun oluyor. Kahvaltılarımızı evde yapıp çıkıyoruz, dışarda yemek işini hallediyoruz, eğer aç gelmişsek de evde gene atıştırma şansımız oluyor. Senin "turun artıları" olarak yazdığın hiçbir madde bizim için geçerli değil:)
  Not: Geçen gün İzlanda konusunda bir şeyler okurken İzlanda tur önerisine rastladım. Tur şirketi yaklaşık 2400 Euro`ya 5 gün götürüyor. (kişi başı) Biz böyle bir fiyat asla vermedik:))

  • Merhaba ben mehmet Bende sizin aynınızı yapmayı düşünüyorum
   Bende 12 nisan ile 17 nisan arası Pegasus ile İstanbul / milan ordan da geziye devam edicem
   Milano – Venedik – Pisa – Floransa – Roma ve Napoli
   Hergün 1 yerde ve tek başıma
   Ama dil bilmiyorum
   Onuda internetten türkçe /italyanca çeviri ile hallederim diye düşünüyorum
   Boaking. Com dan yerimi ayarladım
   Pegasus ile de gidiş – dönüş 130 tl

 5. Turla olan seyahatin tek artısı zor durumda kaldığında bir rehberin bulunması
  Onun dışında çok fazla kalabalıkla gezmeyi seven var mıdır bilmiyorum ama ben sevmiyorum 🙂
  Kimseyi beklemeye ya da gezmek istediğim bir yerde 5 dakika kalmaya tahammülüm yok 🙂
  Ucuz olan hiçbir zaman iyi olmaz düşüncesi yer etmiş bana bi kere ve yanımda tanıdığım biriyle gidersem zaten turu ne yapayım di mi ama 🙂
  Bu yazın iyi fikir vermiş oldu bana yoksa ilk yurt dışı deneyimim turla olacaktı.
  Olması imkansız artık :))

 6. @SadeAnne Ben de çıkmadım ama bir daha tövbe. 😀 Tura bağımlı olmak iyi bir şey değil bence. İnsan bir müddet sonra ee yeter diyebiliyor. Aynı şeyi düşünüyorum, tek ülke en iyisi. 🙂 Teşekkürler yorum için. 😉

  @Cihan Demir Dediğin doğru aslında. Turda iki kuzen vardı. Ekstra tur vs. katılmadılar hiç, kendi çaplarında gezdiler. Gözlemlediğim kadarıyla tura katılanların yaş oranı bir hayli yüksek. Bu kişiler doğal olarak rehbere ihtiyaç duyuyorlar. Genç olanlar ya ailesiyle gelmişti ya da yeni evli vb. idi. 🙂 Tek başınalık en güzeli tabii. 😀

  @SİHİRLİ OKLAVA Siz profesyonel gezginsiniz. 🙂 Turu daha çok bu işlerle uğraşmak istemeyen, beni biri gezdirsin fazla kaybolmadan belirli yerleri görsem yeter diyenler tercih ediyor sanırım. Bence biraz daha cesaretli olup sizin gibi bireysel çaba göstermek lazım tabii. 🙂

 7. @Semi M.Eller En iyisini yapıyorsunuz. Turun artılarını ayıp olmasın diye yazdım. Hatta bazı maddelerin zorlama olduğu bile belli oluyordur. Sadece vize alma ve maliyet konusunda yararı var, o da tura göre değişir tabii. Biz 4 kişi kendimiz gitmeye kalksak tura verdiğimiz paranın çok üstünde bir rakam çıkacaktı. Ama dediğim gibi ve verdiğin örnekte olduğu gibi 2400 Euro isteyenler de çıkabiliyor. 😀
  Fazla şehir gezmek marifet değil gerçekten. Biz dört şehir gezeceğimize bir tek 7 gün Viyana'da kalsak daha çok sevinirdim. Bir de bu işler tecrübe meselesi. Tur deneyimini de yaşamış olduk. Erken uçak bileti alma, gidilecek yer planlaması, araba kiralama vs. bize çok uzak konular. Arabayı havalimanında valeye vermeden önce bir ton kavga ettik. 😀 Ev tutma konusunun ise bir on yılı var. Sonuç olarak tur gereksiz, insanlar kendini geliştirmeli, gezmek fantastic! :))

  @Seyma Tanis Rehber de aslında fazla yanınızda değil ama dil bilmeyen, hastalanan vs. kişiler için tecrübeli birinin olması iyi bir şey tabii. Kalabalığı bırak ben insan sevmiyorum. 😀 Ama nedense o kadar kişi beraber gezerken bile bana kalabalık hissi gelmedi. Yurt dışında geziyor olmanın verdiği heyecandan ve çevreyi izlemekten o akla gelmiyor sanırım.
  Bazen pahalı olanlar da kötü olabiliyor. Tamamen şans meselesi. 😀 Planını iyi yap turu salla. 😀

 8. Semi gibi ben de turların daha ucuza çıktığını düşünmüyorum.
  Uyumsuz insanlarla bir arada olabilme durumu işin en kötü yanı bence. Mesela bir arkadaşımın katıldığı Balkan turunda, Kavala için oylama yapılmış otobüste. "1 saat mi duralım, 2 saat mi?" şeklinde… Çoğunluk 1 saat demiş. 3 kişi 1,5 demiş. Tabii çoğunluğa uyulmuş ve 1 saate karar verilmiş ama o üç kişi inadına 1,5 saat sonra gelmişler:) Diğerleri yarım saat boş yere beklemiş. Git boğ yani:) En güzeli kafana göre takılmak.

 9. Biz de tur sevmeyenlerdeniz ama dediğin gibi uygun fiyat mevzusu geçmiş senelerde bizi de yakaladı iki defa 🙂 Biz şöyle bir çözüm bulduk iki seferde de: Tur ile uçağa binip gittik, otele yerleştik ve sonra haydi size iyi gezmeler diyerek ayrıldık. Bir daha tur ekibiyle buluşmamız otelden ayrılırken oldu. Kabaca bakınca fiyat avantajını, dertsiz transfer ve vize işlemleri konusunda faydalanıp, gerisine katılmadık. Bu şekilde yapınca çok da memnun kaldık açıkçası…

  Bir de turlardaki yaşlı teyze gruplarından uzak durmak gerekiyor 🙂 Hele ki genç çift görünce hemen yapışıyorlar, didik didik ediyorlar, ardından da teyze grubunun dedikodu masasına meze oluyor insan… Fena yani 🙂

 10. Biz de turu tercih etmeyenlerdeniz genellikle. Bireysel gitmeyi tercih ediyoruz ki ispanya gezimizde öyle yapmıştık. Ve de gayet uygun fiyata halledip istediğimiz gibi gezip tozmuştuk. Hiç bi taraftan da eksik kalmamıştık. Daha rahat keyfini çıkara çıkara gezmiştik. Herkese göre değişir tursuz yapamayan da çıkar turla yapamam diyen de:) Hem artısı hem eksisi var senin de belirtmiş olduğun gibi ama kendi başına olunca çok daha rahat ve özgür oluyorsun orası muhakkak…

 11. @sezer eser perker Valla bize daha ucuza geldi. 😀 Allah'tan çok uyumlu bir gruptuk ama ekstra turlara katılmayınca hafiften baskı oluyor tabii. Ben olsam o üç kişiye çok pis dalardım, o ne yahu öyle! Tursuz gezmek en güzeli bence de. :))

  @Kızlı Erkekli Kedili Dedikodu olayına aynen katılıyorum. :DD Dediğiniz gibi uçak, otel ve vize kolaylığı için tur tercih edilebilir. Sonra sizin yaptığınız gibi gruptan ayrılıp istediğin yere gidip istediğin kadar kalmak en güzeli. Ç))

  @Uyuşuk Hayalperest Balayında çıkarsınız belki belli mi olur? 😀

  @bir hayal kur Kendi başına olmak en iyisi evet ama biz ailecek çıkınca perişan olmamak adına turu tercih ettik. Yalnız olsam asla turu tercih etmem tabii. Bir dahaki sefere tursuz gideriz biz de mutlaka. 😀

 12. Uyuşuk Hayalperestle aynı kaderi paylaşıyorum fakat bu yazıyı görmem iyi oldu. Çünkü turlar aklımda çok ucuza istediğim gibi fotoğraf çekip,gönlümce eğlenebileceğim müthiş aktiviteler olarak yer ediyordu hep.

  Söylenenler ışığında kızlı erkekli kedili'nin önerisi harika bir çözüm bence. Gerekli şekilde faydalanıp özgür takılmak çok akıllıca. Eğer bir gün tura katılırsam kesinlikle böyle yapacağım.

 13. @Ponti Çok müthiş değil ne yazık ki. Zaman zaman bezdirebiliyor bir yere bağımlı olmak. Ama evet Kızlı Erkekli Kedili'nin önerisi benim de katıldığım bir şey. Çoooookk sayıda tura katılman dileğiyle!! :))

  @Uyuşuk Hayalperest :)))

  @Benay Gavazoğlu Bence hiç takılmamak lazım ama tabii vize sorunu ve yalnız gezme cesaretin yoksa. :))

 14. Tur ile seyahat bizim için bir alternatif bile değil. Belki çok yaşlanırsak ya da Avrupa ülkeleri , Amerika ,Kanada ve Avustralya dışında bir yere gidersek kullanabiliriz diye düşünüyordum hep. Hani bi Hindistan'ı bi Japonya'yı tek başıma sırtımda çanta ile gezmeye cesaretim yok açıkçası ama diğer yerlere de otobüse bin otobüsten in , sürü halinde dolaş vs gidemem.
  Ben yabancı bir ülkede orada yaşayan insanların rutinine karışmaktan hoşlanırım. Minik sokak arası lokantaları , metrolar , otobüsler, alakasız sokaklar ve daha bir çok şey. Kaybolmayacaksam turist olmanın ne anlamı kalır ki.
  Kaldı ki tatildeyiz ya sabah alarm kurmak nedir?

 15. @Keşke Gerçek Olsa Tercih meselesi tabii, bana göre de hiç değil. Dediğin Hindistan, Japonya olayını herkes tüm ülkeler için düşünüyor bence. Sabah alarm kurmak da felaketti gerçekten. Bazı sabahlar 10 dakika daha uyumak için neler vermezdim. Paranla rezil oluyorsun. 😀

 16. otobüsle yunanistan-avrupa turu tatiliniz nasıl zehir olur?

  – otobüsünüzdeki rehberlerin yabancı ülkelerde ne rehberlik yapma yetkisi ne de bilgisi vardır. (tur sonunda her ne kadar sizden rehberlik için gün başına “bahşiş” ödemeniz için şapkasını çıkarıp sizi ödemeye zorlasa bile)
  – size merkezden çok uzaklarda en kötü yerlerde konaklama sunarlar. (sizden daha fazla para istemek için vesiledir)
  – normalde 25 euro ise sizden 50-75 euro istedikleri ekstra ücretli turlara katılmazsanız yandınız ki ne yandınız:
  diğer yolcular vasıtasıyla size psikolojik baskı uygularlar. (çünkü siz katılmazsanız diğer katılacak yolcuların ödeyeceği fiyat artar)
  – sizi sabah otobüsle otelinizden alacakları saatte kendileri çok çok gecikmeli gelirler (size 9 da hazır olun deyip kendileri 10 dan önce kalkıp gelme gereğini duymazlar)
  – turu size satarken her şeyi çok güzel anlatırlar ancak gerçekler ile yalnızca turda karşılaşma şansı bulursunuz.
  – oteller 3-4 yıldızdır derler ama sıradan berbat ve pis bir pansiyon karşınıza çıkabilir ve de şehir merkezine toplu taşımayla 1-2 saat uzaklıktadır. tur satın almıyorsanız en yakın toplu taşımaya ulaşmak için tur otobüsünü kullanmanızı istemezler.
  – şikayet ederseniz, tavırları “zaten ne kadar ödediniz de ne bekliyorsunuz” olur
  – katılmayanları şehir dışında bir benzin istasyonunda bırakırlar, geri dönüp sizi alacakları saatte hala gelmemişlerdir
  – çalışanlara çok az maaş verdikleri için, kendileri de mağdur oldukları neticesinde her fırsatta maaşlarının diğer kısmını sizden çıkarmaya çalışırlar
  – panoramik şehir turu dedikleri ise şehrin içinden otobüsle şöyle bir geçiş yapmalarıdır.
  – size turun kesin kalkacağını söylemelerine rağmen ve de parasını almalarına rağmen turu iptal edebilirler. bu arada vize gereken durumlarda vizeye harcadığınız para boşa gider:
  turun kontenjanının dolmasına bir iki kişi kaldığını ve çabucak kayıt yaptırmanızı söylerler iptal edince de yeterli katılımın olmadığını söylerler.
  – kalkıştan 1-2 gün önce tüm tur ücretini ödemenize rağmen otel odalarının daha iyilerini veya şehire daha yakın olanlarını daha fazla fiyata satın almanıza baskı yaparlar.
  – oteldeki diğer müşteriler gibi normal bir kahvaltı yerine sizi ayrı bir salonda minimum çay kahve ve corn flakes benzeri şeylerle geçiştirirler.
  – bu para tuzağı turlar parayı kaptı mı iade etmemek için aylarca uğraştırırlar.
  – size örneğin turun 8 gece 9 gün yazar ama gece varırsınız ayrılırken de sabah erkenden ayrılmak zorunda bırakılırsınız.
  – tek bildikleri maliyeti düşürmek adına en uyduruk otelleri, en kötü yemekleri ayarlayan, doğru düzgün rehberlik hizmeti vermeyen, insanları koyun gibi otobüslere, teknelere doldurup sıkış tıkış ve rahatsız şekilde oradan oraya taşıyan “hepsi birbirinin benzeri” bu turlarla ilgili benim atladığım başka birşey varsa, ve de yine de “maceraperestlik yapıp gitmeye kalkarsanız” deneyimlerinizi bekliyorum

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here