Ana sayfa Uncategorized The Shawshank Redemption / 9.5

The Shawshank Redemption / 9.5

138
0

Öyle filmler vardır ki, senaryosu, hikâyesi, oyuncuları vb. özellikleri yönünden diğer filmlerden sıyrılır ve kendini bambaşka bir yere konumlandırır. The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) insanı ve yaşadığı hayatı gerçek anlamda etkileyerek ona dokunabilen ve zaman geçse de tazeliğini koruyan, unutulmayan filmlerden biri.

Kişi bir filmi izlediği halde tekrar izlemek istiyor ve izlediğinde ilk etkilendiği kadar etkilenebiliyorsa o film diğer filmler arasında farklı bir yerde demektir. Morgan Freeman ve Tim Robbins‘in başrollerinde olduğu The Shawshank Redemption‘ı da önceden defalarca kez seyretmeme rağmen hem hafızamı tazelemek hem de iyi filme olan açlığım nedeniyle tekrar izledim.

Filmi izlerken eski filmlerde daha fazla emek varmış hissine ister istemez kapılıyorsunuz. Benim için Türk filmlerinde de aynı durum söz konusu. Stephen King‘in Rita Hayworth and Shawshank Redemption romanından uyarlanan filmin yönetmeni ise yine bayılarak izlediğim ve belleklerden silinmeyen The Green Mile (Yeşil Yol) filminin de yönetmeni olan Frank Darabont.

Filmde öne çıkan üç oyuncu ise Morgan Freeman, Tim Robbins ve Bob Gunton. Morgan Freeman zaten sanırsınız oynamamış da yaşadığı hayata gizli kamera tutulmuş gibi. Bob Gunton’a da filmi izlerken bol bol gıcık oluyor, kendisinden nefret ediyorsunuz. Kötü bir kararkteri canlandırmak zordur. Ancak Bob Gunton’dan başkası hapishane müdürü olamazmış sanki.

“Remember Red, hope is a good thing, maybe the best of things, and no good thing ever dies.”

Hapishane filmleri zaten beni oldum olası etkilemiştir. Hapis hayatı, içerisi ve dışarısı, mahkum psikolojisi ve içeride yaşananlar oldukça iyi yansıtılmış.

Müziğin gücü… Hafızalardan silinmeyen etkileyici bir sahne:

Bu kadar iyi bir filmin gişe hasılatı bütçesini karşılamaya zar zor yetmiş. Ancak daha sonra film kablo televizyon, DVD vs. üzerinden yoğun ilgi görmüş. Eleştirmenler de filme tam not vermişler.

Oscar‘dan haber ver derseniz eğer 7 dalda Oscar adayı olan film bir tane bile Oscar alamamış. Çünkü o dönemde yarıştığı Forrest Gump Oscarları silip süpürmüş. İnsan bari bir tanesini verseydiniz diye düşünmeden edemiyor.

Unutmadan söyleyeyim The Shawshank Redemption şu anda IMDb Top 250 listesinde ilk sırada yer alıyor. Bu mükemmel filmi bu zamana kadar seyretmediyseniz mutlaka seyredin derim.

The Shawshank Redemption (Esaretin Bedeli) IMDb Puanı: 9.3 Benim Puanım: 9.5

“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 1-100” listesine göz atmayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here