Ana sayfa Uncategorized Aşırıcılar / Kari-gurashi no Arietti

Aşırıcılar / Kari-gurashi no Arietti

905
2
Aşırıcılar, Japon animeseverlerin mutlaka kaçırmaması gereken bir film.
asiricilar-arrietty-miyazaki
Hayao Miyazaki‘nin imzası bir filmde olur da o film kötü olur mu? 2010 yapımı The Secret World of ArriettyMary Norton‘un romanından uyarlanmış. Ancak Miyazaki günümüz Japonya’sına uyarlayarak filmin senaryosunu kaleme almış. Yine aynı romandan uyarlanan bir de 1997 yılında çekilmiş, Hollywood yapımı The Borrowers filmi var. Onu da beğenerek izlemiştim ama o animasyon değildi.
Filmin konusundan kısaca bahsetmek gerekirse eğer, yaşadıkları evlerden aşırdıkları eşyalarla evlerini yapan, insanların yiyeceklerini aşırarak karınlarını doyuran, boyları yaklaşık 10 cm olan aşırıcılar insanlara görünmeden yaşamaktadırlar. Ancak bir aşırıcı olan Arrietty, büyükannesinin evine gelen Sho tarafından görülünce işler karışacaktır.
Film, Miyazaki imzalı filmlerde beni etkileyenler arasında ilk üçe rahat girer diyebilirim. Filmin insanı rahatlatan bir etkisi var.
Filmin sonu istediğim gibi bitmese de yine de beni tatmin etti diyebilirim. Müziklerinin de beni benden aldığını söylemeden geçmeyeyim. Mutlaka seyredin.
Disney tarafından hazırlanan İngilizce fragman:

The Secret World of Arrietty / Kari-gurashi no Arietti IMDb Puanı: 7.6 Benim Puanım: 8.5

“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 101-200” listelerine göz atmayı unutmayın.

2 YORUMLAR

  1. Bu kadar karşıma çıktığına göre artık izleme vakti geldi sanırım. Fragmanını ilk defa izledim, eminim çok seveceğim, teşekkürler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here