Ana sayfa Uncategorized The Flowers of War (金陵十三釵 – Jīnlíng Shísān Chāi) / 8.2

The Flowers of War (金陵十三釵 – Jīnlíng Shísān Chāi) / 8.2

121
3

2011 yapımı The Flowers of War (Savaşın Çiçekleri) filmi Çin-Japon Savaşı‘nın en çirkin yüzünü bir tokat gibi yüze çarpıyor. 

Çin kökenli Amerikalı yazar Geling Yan‘ın film ile aynı adı taşıyan romanından uyarlanan 2011 yapımı The Flowers of War (Savaşın Çiçekleri) filmi Çin-Japonya savaşının en çirkin yüzünü bir tokat gibi yüze çarpıyor. Film 1937 yılında yaşanan ve üç yüz bine yakın Çinlinin öldürüldüğü ve tecavüz edildiği Japonya’nın Çin işgalini konu ediniyor. Tarihe ışık tutması açısından da ayrıca önemli.

Bombalanan ve savaşın tüm yönlerini hissettirdiği, zamanın başkenti Nanking şehrinde bombalanması yasak olan kiliseye sığınan Çinli kız öğrenciler, fahişeler, ölen rahibin manevi oğlu ve tüm bu insanları korumaya çalışan bir Batılı…

Ne yalan söyleyeyim Çin ve Japonya arasındaki savaş hakkında pek bilgim yok. Ancak film sonrası merakım daha da arttı. Mutlaka detaylı olarak araştıracağım. Erasmus yaparken de Çinli ve Japon arkadaşlarım arasında biraz olsun soğukluk vardı ama konuşmamak gibi bir durum asla söz konusu değildi. Hatta yemek davetleri verildi vs. Ama ben bu denli bir katliam olduğunu bilmiyordum doğrusu.

Filmde oldukça çarpıcı ve benim açımdan seyretmesi zor sahneler bulunuyor. Bazı sahnelerin hâlâ etkisindeyim diyebilirim. Filmi izlerken siz de bana hak vereceksiniz, küçük Çinli çocuk George Chen‘in (Tianyuan Huangcesaretine hayran kaldım.

Filmin yönetmeni Çin’in önemli yönetmenleri arasında yer alan Yimou Zhang. Başrol oyuncularından biri olan, John Miller rolündeki Christian Bale ise resmen bu film için biçilmiş kaftanmış. Rolünü oldukça iyi kotarmıştı. Mo Yu rolündeki Ni Ni ve Shu rolüne hayat veren Xinyi Zhang de kendilerini soluksuz izlettirdi. Aslında oyuncular arasında ayrım yapmak istemiyorum. Zira hepsi iyiydi. Dawei Tong‘un da savaş sahneleri görülmeye değer.

Her şeyin ötesinde şunu da söylemeden geçmek olmaz, bu film Çinlilerin gözünden savaşın anlatıldığı bir film. Gerçekte olayların boyutu daha küçük ya da büyük olabilir. Bu nedenle yargısız infaz yapmamak gerek. Ama savaşın yıkıcılığı ve ortada bir katliamın olduğu da tarihi bir gerçek.

The Flowers of War (金陵十三釵 – Jīnlíng Shísān Chāi) IMDb Puanı: 7.6 Benim Puanım: 8.2

“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 1-100” ve
“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 101-200” listelerine göz atmayı unutmayın.

3 YORUMLAR

  1. Bu filmi de izledim; Christian Bale izlediğim her filminde beni şaşkına çeviriyor, ama en çok Güneş İmratorluğu filminde şaşırmıştım; 10 yaşındaymış o zaman ve müthiş bir oyunculuk. Oyuncu olmak için doğanlardan diye düşünüyorum onun için. Lafı bu kadar uzattım, bu filmde var mı listenizde diye merak ettim çünkü:)

  2. @Asya Yazar Christian Bale'in zaten yüz yapısı sinemaya oldukça uygun. Üstüne bir de iyi oyuncu daha ne olsun, aynen katılıyorum size. 🙂 O filmi izlemedim. Üçüncü listeye mutlaka ekleyeceğim, çok teşekkürler öneri için. 😉

    @Keşke Gerçek Olsa Ben de diğer bloglarda olumlu eleştirileri okuyunca izlemem gerek diye düşündüm. Gösterimdeyken kaçırmıştım. İnsanı etkileyen bir film. Yorumu bekliyorum. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here