Ana sayfa Uncategorized Teyze Olmak Zor Zanaat

Teyze Olmak Zor Zanaat

912
2
Solda teyzem Halime, ortada annem Gülay ve sağda teyzem Seval.
Teyze anne yarısıdır derler. Bence çok yanlış bir tanımlama. Teyze neden birinin ya da bir şeyin yarısı olmak zorunda kalıyor. Anne yarısı derken, anca annemi ikiye bölersem bir sen edersin mi denilmek isteniyor? Eğer söylenilmek istenen anne gibi sevecen, şefkatli bir insansa, o benzetme de bana ters. Bir tane anne neyinize yetmiyor? Ben kendi annemle zor başa çıkıyorum, ilişkilerimi düzeltmeye, sevgimi yetirmeye çalışıyorum üstüne bir de anne yarısı çıkartıyorsunuz. Bölünerek çoğalma mübarek. Peki dört beş teyzesi olanlar ne yapsın?
İşin şakası bir yana, teyzeler candır. Onlar bir akrabadan öte, sizin ailenizden bir parçaymış gibidirler. Annenizin kız kardeşi olması dışında, onun içinde annenizden bir parça görürsünüz. Anneniz sizi doğurduğunda en çok teyzeniz sevinmiştir. Çünkü sizi kendi çocuğundan ayırt etmez, hatta bazen yeri gelir kendi çocuğundan önce sizi kollar. Gözlerinde annenizi görürsünüz. Annenizle paylaşamayacağınız konuları ona anlatırsınız. Aranızda görünmez bir mesafe olsa da aslında çok yakınınızdadır. Gülüşünde annenizi görürsünüz. Anneniz gülmediğinde, mutsuz olduğunda o neşelendirir sizi. Hayata tekrar tutunmanızı sağlar. Bakışlarında annenizi görürsünüz. Annenizin güçsüz olduğu durumlarda, dizginleri eline alıp sizi hizaya sokan güçlü kadındır.
Teyze olmak zordur da. Çünkü sevdiği, küçükken oyunlar oynadığı, sırlarını paylaştığı kız kardeşinin canından bir parçaya teyzelik yapmak zorundadır. Ama bu görev onun zoruna gitmez. Çünkü tek bildiği sizi karşılıksız sevmektir.
Teyzelerime sevgilerimle…

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here