Ana sayfa Animasyon Baba ve Oğul Miyazaki’den “Tepedeki Ev”

Baba ve Oğul Miyazaki’den “Tepedeki Ev”

1215
2
Kokuriko-zaka kara (Tepedeki Ev), baba ve oğul Miyazaki’nin elinden çıkma, sizi lise yıllarınıza götürecek, keyifle ve sıkılmadan izleyeceğiniz bir gençlik animasyonu.

tepedeki ev
2011, Studio Ghibli yapımı olan Tepedeki Ev‘in yönetmeni Gorō Miyazaki. Hayao Miyazaki‘nin oğlu olan Gorō’nun yaptığı işlere bakıldığında boynuz kulağı geçeceğe benziyor. Miyazaki’nin arkasında Tepedeki Ev gibi filmlere imza atacak bir varis bırakması oldukça sevindirici doğrusu. Tepedeki Ev‘de normalde Hayao Miyazaki filmlerinde görmeye alıştığımız çocuk karakterler bu filmde yerini liseli gençlere bırakıyor. 
Okullarındaki kulüp binalarının 1964 Tokyo Olimpiyatları nedeniyle yıkılacağını öğrenen öğrenciler binanın yıkılmasını önlemeye çalışacaklardır. Babasının gemisi savaşta batan 16 yaşındaki lise öğrencisi Umi ile aynı okulda okuyan Shun ise bu yolda daha da yakınlaşırlar.

tepedeki ev

Tetsurô Sayama ve Chizuru Takahashi’nin mangasından uyarlanan Tepedeki Ev‘in orijinal hikâyesi Tetsurô Sayama‘ya ait. Senaryoyu ise Hayao Miyazaki ve Keiko Niwa kaleme almışlar.

tepedeki ev
Yabancı filmlerde ülkesinden bir şey görünce heyecanlanan biz Türkler yine geleneği bozmadı.
“Aa Osmanlı İmparatorluğu dedi…” tepkim görülmeye değerdi.

Tepedeki Ev aslında Hollywood filmlerinin anime versiyonu gibiydi. Eli yüzü düzgün bir senaryo, su gibi akan bir film, akılda kalıcı karakterler ve sahnelerle dolu farklı bir gençlik filmi adeta.

tepedeki ev

Studio Ghibli‘ye ithafen yerleştirilmiş olan gemideki “Ghibli” yazısı da gözümden kaçmadı. Bisikletli sahnelerde de nedense aklıma Demet Sağıroğlu’nun Arnavut Kaldırımı şarkısısının klibi geldi. “Öpsem bebek gözlerinden çok ağlatırlar… Hadi nay yana na…”

Tepedeki Ev gözü kapalı tavsiye edeceğim animasyonlardan biri. Mutlaka izleyin.

Kokuriko-zaka kara (Tepedeki Ev) IMDb Puanı: 7.4 Benim Puanım: 7.9 / 01.06.2014

hayao miyazaki filmleri

2 YORUMLAR

  1. Animelere karşı hiçbir ilgim ve bilgim olmamasına rağmen geçen hafta My Neighbors the Yamadas diye bir anime izledim ve hoşuma gitti belki izlemiş de olabilirsin ama izlemediysen tavsiye ederim 🙂
    Tepedeki Ev de hikayesinin dışında özellikle çizim ve renkleriyle ilgi çekici duruyor benim bahsettiğim anime çok silik ve belli belirsiz renklere sahip ama belki de o ayrı bir tarzdır anime dünyasında 🙂
    Vakit bulduğumda bunu da izleyeceğim teşekkürler 🙂

  2. @Greta Ben bayılıyorum doğrusu. :)) Yok izlememiştim ikinci listeye ekleyeyim mutlaka. 😉
    Tarzdan kaynaklanıyordur kesin, farklı bir hava vermek istemiş olabilirler. İzlemediysen Ateş Böceklerinin Mezarı'nı izle önce. 😉

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here