Ana sayfa Film Taken 2 – Takip: İstanbul (mu) Acaba?

Taken 2 – Takip: İstanbul (mu) Acaba?

148
6

Sonunda Taken 2 ya da kendi süper çevirimizle Takip: İstanbul‘u ailecek izleme fırsatı bulduk. Filmi izledikten sonra diyorum ki, yabancıların İstanbul’da film çekmeleri mümkünse yasaklansın. Zira bu gidişle filmler ülkeye yarardan çok zarar getirecek gibi görünüyor.

* Film için öncelikle herkesin yaptığı eleştiriyi yapayım: Elinizi sallasanız kara çarşaflıya çarpıyor. Başı açık olanlar ise filmdeki ana karakterlerden anne ve kız (onlar zaten Amerikalı) bir de otel görevlileri.

* Film mantık hatalarıyla dolu. Aradan zilyon saat geçmesine rağmen radyoda hala aynı şarkı çalması gibi.

* Türkiye’nin sınır kapısı tahta bir direk ve kulübeden ibaret. Böyle bir sınır kapımız da yok bildiğim kadarıyla. Propaganda filmindeki sınır kapısını düşünün ve onu ikiye bölün.

* Türk polis arabaları resmen dökülüyor. Müzeden getirmişler sanırım, o derece eskiler.

* Türkiye’yi havaya uçursanız Türk insanı kafasını çevirip dönüp bakmaz. Liam Neeson telefonda kızına diyor ki, “Çantamdan el bombasını al, 3’e kadar say uzağa at.” Kız atıyor Bom! (Burada amaç patlama sesi ile nerede olduğunu anlayabilmek) Sonra kız gidiyor. “Kızım bir bomba daha at.” Bom! “Heh yaklaştın devam et böyle..” ?

* İstanbul’un ne kadar arka sokağı, kötü yeri varsa bunları toplayın, onla çarpın. İşte film buralarda geçiyor.

* Eminönü’nden kaçıp Amerikan Elçiliği‘ne gidiyorlar. Elçilik bildiğiniz gibi İstinye‘de. Ama gelin görün ki o civarlarda cami, emniyet müdürlüğü vb. tarihi binaların bulunduğu bir yeri elçiliğe çevirmişler. Elçilik önünde de kum torbaları, Afganistan‘dakine benzer Amerikan askerleri, taramalı ağır silahlar vs. var.

* Film bitince Amerika’ya dönüyorlar. Amerika cillop gibi, sakin huzurlu… Derin bir oh çekiyorsunuz. O İstanbul’un hali neydi öyle yürüyün Amerika’ya taşınıyoruz.

Türk insanı kendi ülkesinden ögeleri Hollywood filmlerinde görmeye bayılır. “Aa adam İstanbul dedi!”, “Anne koş Türkiye çıktı!”, “Türk bayrağını gördün mü oğlum!” der dururuz. Taken 2 gibi filmler sayesinde artık heyecanlanmalarımızın bir sonu gelir diye düşünüyorum. Buna rağmen babamdan bir alıntı yaparak eleştirimi noktalıyorum. Çünkü bu söz tüm duygularıma tercüman oluyor:

“A… koymuşlar İstanbul’un!”
Taken 2 (Takip: İstanbul) IMDb Puanı: 6.4 Benim Puanım: 5.5

6 YORUMLAR

 1. Bu ne yaa… dedim ve hala diyorum. Tam rezillik ve rezalet. Bunu daha önce niye duymadık. Yada ben duymadım. Yoksa reklamın iyisi kötüsü olmaz diye mi susuldu anlamadım.
  Sağolun, izlenmeyecek bir film için vaktim hiç gitmeyecek.
  Bu arada iyi birşey söyliyim bari. 😀 Blogunuzun bu hali güzel olmuş.

  • Film gösterimdeyken çok konuşulmuştu, sizin gözünüzden kaçmış olmalı. Siz yine izleyin kendiniz karar verin ama öyle böyle değil. 🙂

   Beğenmenize sevindim. 😀 Öncekini pek beğenmemiştiniz.

 2. o polis arabalarına ben de koptum, taken2 'yi seyrederken zaten taken daki keyifi alamayacağımı biliyordum ama bu film gerçekten kötü ötesiydi, zaten bir otel vardı düzgün birde vapur gezisi, onun dışında hep arka sokaklar! ve bombaları at istediğin gibi kimse bişey demez havası vardı tamamen katılıyorum!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here