Ana sayfa Uncategorized Sunset Boulevard / 7.5

Sunset Boulevard / 7.5

129
0

Gloria Swanson‘ın muhteşem oyunculuğu ile izleyeni büyülediği bir Amerikan klasiği: Sunset Boulevard.

Maddi sorunları olan ve iş arayan bir Hollywood senaristi Joe (William Holden) ile Hollywood’da unutulmaya başlamış ama oldukça zengin olan eski sessiz film yıldızı Norma Desmond‘ın (Gloria Swanson) yolları bir şekilde kesişir. Joe’nun Norma Desmond’ın yazdığı senaryoyu redakte etmesine karşılık Norma da Joe’nun kira borçlarını öder ve Norma’nın yanında kalmaya başlar. Ancak bundan sonra işler Joe’nun istediği gibi gitmez.

Filme adını da veren Sunset BoulevardLos Angeles‘ta bulunan oldukça meşhur bir cadde. Filmin odağındaki ev de bu cadde üzerinde bulunuyor.

Yönetmenliğini Billy Wilder‘ın üstlendiği 1950 yapımı filmde Gloria Swanson ve William Holden‘ın yanı sıra, Erich von Stroheim ve Nancy Olson da rol alıyor.

Candan Erçetin ve Zerrin Tekindor karışımı olan Gloria Swanson‘ın muhteşem oyunculuğu için bile bu film seyredilir diyebilirim. Melankolik eski film yıldızı rolünü oldukça iyi canlandırmış.

“İnsanlar öldükten sonra ne kadar nazik davranıyorlar.”

11 dalda Oscar’a aday olan film 3 dalda Oscar (En İyi Sanat Yönetmeni, En İyi Müzik, En İyi Özgün Senaryo) kazanmıştı. Kazandığı diğer ödüllere buradan bakabilirsiniz.

Yabancı filmlerde Türkiye ile ilgili herhangi bir şey çıktığında heyecanlanan bir milletiz. Bu filmde de William Holden‘ın eczaneden Türk sigarası “Abdulla” satın aldığı bir sahne mevcut.

Filmin sonu ise biraz hüzünlü. Her film mutlu son ile bitecek değil sonuçta. Mutlaka seyredin derim.


Sunset Boulevard IMDb Puanı: 8.6 Benim Puanım: 7.5

“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 1-100” ve
“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 101-200” listelerine göz atmayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here