Ana sayfa Uncategorized Sunay Akın’ın Geyikli Park’ı

Sunay Akın’ın Geyikli Park’ı

384
3
geyikli park sunay akin

Geyikli Park, Sunay Akın, İş Bankası Kültür Yayınları, 264 s., 12 TL.

Sunay Akın‘ın son kitabı “Geyikli Park”ı yine boğazım düğümlenerek okudum.

Geyikli Park“ı 32. İstanbul Kitap Fuarı‘nda almıştım ve kitabı aynı gün annem adına Sunay Akın‘ın imzaladığından bahsetmiştim.
O gün sırada beklerken de biraz okumuştum. Ancak eve geldikten sonra okumaya devam etmedim. Normalde birkaç kitabı birlikte okurum ama “Geyikli Park” başucumda sırasını bekliyordu. Dün gece elime alıp bir bölüm daha, bir bölüm daha derken baktım kitap bitmiş.
İlköğretimde, lisede, üniversitede tarihi seven biri olmadım. Neden? Çünkü kitaptan çıkarılan özetler, ezberlenen tarihler, görevmiş gibi çizilen haritalar ve derslere zorla giren, işini sevmeyen öğretmenler benim tarihten gitgide uzaklaşmamı sağladı.
Hep düşünürüm, acaba tarih ders kitaplarını Sunay Akın yazsaydı tarihten bu kadar uzak olur muydum? Birçok kişinin aklına tarih dersi denildiğinde sadece savaş ve antlaşma tarihleri gelir miydi? Zannetmiyorum.
Sunay Akın, “Geyikli Park”ta yine tarihin, üzerinde pek durulmamış, çok önemli olan ancak bazılarınca değersiz bulunup pek de bahsedilme gereği duyulmayan noktalarına büyüteç tutuyor. Tuttuğu büyüteç ile daha da görünür hale gelen gizemleri, rastlantılar ve insanı şaşkına çeviren olaylarla birbirine düğümleyip bilginin gümüş tepsisinde bizlere sunuyor.
Tokyo Camii, Gezi Parkı, Ertuğrul Firkateyni, Kurtuluş Savaşı, sanat, aşk, adalet, müzeler ve fazlası…
Sabahattin Ali ve Rıfat Ilgaz’ı anlattığı bölümü okurken boğazımın düğümlendiği “Geyikli Park”ı mutlaka okuyun.

3 YORUMLAR

  1. Yorumun gerçekten çok güzel, ben de geçen gün Sunay Akın'ın iki tane kitabını aldım. Biri 'Bir Çift Ayakkabı' diğeri ise 'Tuncay Terzihanesi' onları okuduktan sonra kesinlikle 'Geyikli Park'ı' da okuyacağım 🙂

  2. sunay akın hayranı biriyim ama kitabın yarısındayım ve fazla beğenmedim sunay abi okadar güzel anlatıyordu ki belkide ben okuyunca o anlattığı tadı kadar ki tadı alamadım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here