Ana sayfa Uncategorized Şu Gelen Yar Olaydı, Elinde Nar Olaydı

Şu Gelen Yar Olaydı, Elinde Nar Olaydı

383
0
Kış geldiyse bizim evde nar sezonu açılmıştır. Evde sudan ve çaydan sonra en çok tüketilen maddedir sanırım. Zırt pırt nar yiyoruz. Babam ayıklıyor sağolsun. Sonra kaşık kaşık gel keyfim gel. Bu kadar çok tükettiğimiz bir şeyi merak ettim internette araştırdım. Yararlı olduğunu biliyorum ama iyice bir öğrenmek istedim nedir ne değildir diye.
Latince adı “punica granatum” olan nar, Türkiye’de Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yetişirmiş. İçerisinde potasyum ve demir minerali, B1, B2, C vitaminleri, kalsiyum ve fosfor minarelleri varmış. Yararları ise ağrı kesici özelliği, enerji verici, mide iltihabı ve ağız yarası giderici, damar sertliği önleyici ve damar açıcı, bağışıklık sistemi güçlendirici, kansere karşı vücudu koruyucu, cilt sağlığını düzenleyici, ses açıcı, kalbi kuvvetlendirici, böbrek zafiyeti giderici olması ve sayamadığım bir ton şey.
Uzmanlar fareler üzerinde deney yapmışlar ve nar suyunun sperm kalitesini arttırdığını ve günlük bir bardak nar suyu içmenin erkeklerin ereksiyon problemini çözüp cinsel performanslarını artırdığı görülmüş.
Farsça ‘ateş’ demekmiş. Eski Mısır’da din adamları tarafından kutsal sayılmış. Anadolu’da bolluk ve bereket simgesi olarak kullanılmış. Osmanlı’da ise sevdiği kıza nar gönderilip evlenme teklif edilirmiş. “Şu gelen yar olaydı elinde nar olaydı” türküsü oradan geliyor demek ki. İlerde ben de böyle evlenme teklif etmeyi düşünüyorum. Bence çok yaratıcı ve farklı bir teklif olur. Size biri nar gönderirse bundan sonra iki kere düşünürsünüz artık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here