Ana sayfa Türkiye Antalya Soba Müzesi | Antalya

Soba Müzesi | Antalya

2593
3
Soba Müzesi, Antalya‘daki Sobacılar Çarşısı içinde yer alan, sadece sobaların sergilendiği değil sobanın edebiyatla da buluştuğu bir müze. Gerek farklı mimarisi, gerekse de iç tasarımıyla ziyaretçilere geçmiş anılarını hatırlatan müze, yeni nesillere de sobanın hayatımızdaki öneminin ısıtmaktan fazlası olduğunu anlatıyor.

Soba Müzesi Antalya


Dışarıda şakır şakır yağmur yağıyor. Antalya’nın yağmuruna yakalanmışız. Yedi kişi hızlı adımlarla hedefimiz Soba Müzesi‘ne doğru ilerliyoruz. Her ne kadar Soba Müzesi’ne gideceğimiz önceden belli olsa da yağmurdan kaçıp sobaya koşan insanlar gibiyiz. Amaç hem müzeyi gezmek hem de “ısınmak” tabii.
Dayım sağ olsun gezmeyi ve gezdirmeyi sever. Bir günde bize birçok müzeyi gezdirdi. Soba Müzesi de bunlardan sadece biriydi. Benim Soba Müzesi’nin kurulduğundan önceden haberim vardı. Ancak daha önce araştırıp da nedir, ne değildir diye bakmamıştım. Bu nedenle bir anda baca şeklinde bir yapı ile karşılaşınca insan şaşırıyor doğrusu.

Soba Müzesi Antalya

Yurt dışında elini sallasanız müzeye çarpar. Neredeyse aklınıza gelecek her şeyin müzesini yapmışlardır. Bizde ise bu kadar tarih, kültür, sanat depomuz olmasına rağmen müzelerimizin sayısı oldukça yetersiz. İşte bu yüzden Soba Müzesi oldukça önemli ve “istenirse yapılabiliyor”un kanıtı adeta. Umarım bu tarz müzelerin devamı da gelir. 
Soba ile herkesin bir anısı vardır sanırım. “Bir” tabii lafın gelişi, binlerce anımız var. En önemlisi evde soba olduğu zaman farklı odalara kaçmak yerine tüm aile aynı odada otururduk. Isıtmak kadar birleştirmek gibi de önemli bir görevi vardı sobaların. Üzerinde kestane, patates pişirmek… Ekmeği direkt sobanın üzerine yapıştırır o şekilde kızartırdım. Dışarıda arkadaşlarla kar savaşı yaptıktan sonra eve gelip ayakları sobaya yapıştırmanın verdiği duyguyu şimdi hangi kalorifer peteği verebilir? Bir de apartmanda yaşayıp da sobası olanlar bilirler, bir kömür taşıma sorunu vardır ki düşman başına. Kömürleri maskelerle torbalara doldur, kaç kat taşı, evde kömür stoğu bitince haydi kömürlüğe inip aynı işlemi baştan tekrarla… Adı üstünde kömürlük diye bir yer vardı.

Soba Müzesi Ateşin Öyküsü

En iyisi anılardan sıyrılıp Soba Müzesi‘ne geri dönelim biz. Müzenin en alt katında sergi bölümü ve multimedya odası bulunuyor. Biz gittiğimizde Ateşin Öyküsü sergisi vardı. Multimedya Odası‘nda ise oturup belgesel seyrettik.
Soba Müzesi heykeller
Yukarı katlara doğru çıktığınızda birbirinden farklı ve hayatınızda belki de ilk defa göreceğiniz sobalarla karşılaşacaksınız. Çini soba, gaz sobası, kuzine gibi birçok soba çeşidinin sergilendiği müzede sobaların sergileniş biçimine de bayıldığımı söylemeden geçmeyeyim. Müzenin içinde heykellerle birlikte “canlı soba hikâyeleri” yaratmışlar. Siz de müzeyi gezerken soba yakan insanların özel alanlarından geçiyormuş hissine kapılıyorsunuz. 

Soba Müzesi

İnsanların içleri acıyarak kitaplarını sobalarda yaktıkları 12 Eylül de unutulmamış. Çoğu sobanın yanı başına birer uyuyan oyuncak kedi koymaları da ayrı bir hoşluk olmuş. 

“Soba başı hatıralarınızı edebiyatın sıcaklığıyla buluşturan müze…”

Soba Müzesi’nde sadece sobalar sergilenmiyor. Türkiye’de bir ilk olarak “Türk Edebiyatında Soba” araştırmasıyla müzeye bütünlük kazandırılmak istenmiş. Bu bağlamda müzenin duvarlarında ünlü edebiyatçıların içinde soba geçen eserlerinden örnekleri görebilirsiniz.
Soba Müzesi
Gezerken bir an olsun kafanızı kaldırıp yukarı bakmayı unutmayın. Müzenin aydınlatmaları soba boruları şeklinde yapılmıştı. Gerçekten iyi düşünülmüş bir ayrıntı.
Soba Müzesi Merdivenleri

Müzenin merdivenlerinden her an yuvarlanacakmışım hissine kapıldım nedense. Ayağımda bot vardı ondan mıdır bilinmez ama biraz daha geniş yapsalarmış keşke.

Soba Müzesi Sunay Akın
Soba Müzesi‘nde Sunay Akın‘ın da emeği var. En üst katta sergilenen oyuncak sobaları kendisi müzeye hediye etmiş.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Antalya’mızı Soba Müzesi’yle ısıtıyoruz. Böylelikle Antalya’nın kış döneminde de gezilebilecek ve vatandaşlarımızın bilgiyle ısınabilecekleri bir müzeyi kentimize kazandırdık” demiş müzenin broşüründe. Ben de bu görüşe aynen katılıyorum. Şehirleri geliştirecek olan müzelerdir. Ben nasıl ki kış ayında Antalya’ya gelip bu müzeyi ziyaret ediyorsam, artacak müzelerle şehir daha da canlanacak ve bunun yerel halka da pozitif bakımdan katkısı olacaktır.

Soba Müzesi Nasıl Kuruldu?

Soba Müzesi Ziyaret Bilgileri

Giriş ücretleri


Yetişkin: 6 TL Öğrenci: 3.5 TL Öğretmen: 3.5 TL Emekli : 3.5 TL
Grup indirimleri: 10 kişi ve üzerindeki öğrenci grupları: Kişi başı 2 TL
                         10 kişi ve üzerindeki yetişkin gruplar: Kişi başı 5 TL
Anne, baba ve çocuk (Aile Kart): 6 TL (diğer her çocuk için ekstra 1 TL ücret alınır)

Soba Müzesi Nerede?

Balbey Mah. Demircileriçi No:11 | Tel: 0(242) 248 88 06 | www.antalyasobamuzesi.com3 YORUMLAR

  1. Binaya bayıldım gerçekten. Soba Müzesi gibi çok müzemiz olsun. Geçenlerde blogumda da yazmıştım, şehir müzeleri sadece turistler için yapılmamıştır. Asıl önemli olan orada yaşayan halktır. Geçmişi öğrenmek, yaşadığın şehrin kültürel değerlerini bilmek adına gidip görmek, hatta tekrar tekrar gitmek lazımdır. Bu yüzden imrenirim başka ülkeler. Hafta sonları çocuğunu kapan müzelerde. (tamam herkes değil tabii ama müzelere gidince görüyoruz ki çok da azımsanacak bir kalabalık değil)
    Müzelerimizin çoğalması ama her şeyden önce bilincin yaygınlaşması dileğiyle…

  2. @Uyuşuk Hayalperest Gerçekten öyle. Bu tarz müzeler artsın, çoğalsın! Merdivenlerden yuvarlanmadığıma şükür. 😀

    @Semi M.Eller Bizde müzeye gitme ve gezme bilinci yok dediğin gibi. Her ne kadar çok geç kalınmış olsa da zamanla geliştiğini görüyor ve mutlu oluyorum. Umut etmek güzel. Ülkemizde yerel halkın müzeyi sahiplenmesi turistten daha sonra olsa da müzelere karşı en azından bakış değişti gibi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here