Ana sayfa Uncategorized Şişmanlayamayan Sumocu – Eric-Emmanuel Schmitt

Şişmanlayamayan Sumocu – Eric-Emmanuel Schmitt

260
10
Şişmanlayamayan Sumocu, Eric-Emmanuel Schmitt, Doğan Kitap, 64 sf., 8 TL
Bu kitabı Twitter’da Bumerang’ın göndermiş olduğu tweetlerden birini Retweet’leyerek kazandım. Evet bu kadar kolay oldu benim için. Aslında bu benim Bumerang’tan kazandığım ikinci kitap ancak ilk kitabı henüz okumaya başlamadım. Bumerang sayesinde kitap kazanmanın başka bir güzel yanı da kitabınızın hemen bir gün sonra elinize ulaşması. Siz de Bumerang’tan birbirinden farklı hediyeler kazanmak istiyorsanız Twitter’da takipte kalın derim. 
Kitap elime geçer geçmez okumaya başladım. Kitabın adı kadar kapağı da bir hayli ilgi çekici ve merak uyandırıcı. 64. sf.’lık kısa bir kitap olmasına rağmen içinde barındırdıklarıyla size pek çok şey katabilecek zenginlikte. Kısa bir roman ve kişisel gelişim kitabı tadında. Zayıf bir insanın kendini geliştirerek nasıl sumocu olduğunu, azmini, düşüncelerinin gelişim ve değişim sürecini, hayata bakışını ve yaşam mücadelesini kendi iç dünyanızı sorgulayarak bir solukta okuyacaksınız.
“Cun, eğer söylediklerin sessizlikten daha güzel değilse, sus.”

“Bırak düşüncelerin nefesinle beraber aksın, bırak ortaya çıksınlar ve yok olsunlar.”
Arka kapak yazısı:
“Bulutların arkasında her zaman bir gök vardır.”
“On beşindeki vahşi, asi Cun, Tokyo‘nun caddelerinde sürtüyor, plastikten ıvır zıvır satıyor. Ailesinden uzakta; zaten onların sözünü etmeyi bile reddediyor. Bir gün, Japonların “milli spor”u sumo güreşinin namlı hocalarından Şomintsu ona “Sende bir şişman görüyorum!” diyecek ve Cun’un hayatı tamamen değişecek. Yalnız bir sorun var: Cuno, ne kadar uğraşırsa uğraşsın, şişmanlayamıyor! Sonrası, Cun’un sumo ve Zen Budizm aracılığıyla gücünü, aklını, kendini, “melek” annesiyle bir “isim”den ibaret olan babasını ve aşkı keşfetmesinin öyküsü. Kahramanı Cun gibi incecik, esin kaynağı ve temel konusu Zen gibi özlü bir roman.”

10 YORUMLAR

  1. Kitabı geçenlerde gördüm, birine hediye etmek amacıyla aldım ama deli gibi merak etmekteyim. :/
    Bir tane de kendime alacağım sanırım.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here