Ana sayfa Uncategorized Silla, The Land of Gods

Silla, The Land of Gods

100
0

Silla | The Land of Gods. from guven_turan

1 Eylül‘de başlayan İstanbul – Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013 Etkinlikleri‘nden haberiniz vardır sanırım. Expo kapsamında İstanbul’un çeşitli yerlerinde Kore ile ilgili sergiler, sempozyumlar, gösteriler vb. etkinlikler düzenliyor.

Biz Yerebatan Sarnıcı‘nı gezmeye gittiğimizde meydana standlar kuruluyordu. Ne güzel yirmi gün sürüyor diyerek yirmi gün hiçbir etkinliğe katılmadık. Anca son iki gün tutuşup gösterilerden birine gitmeyi akıl edebildik. Türk insanı zaten her işini en son ana bırakır. Sergilerin son günü, sınav-harç parası yatırmanın son günü vb. günlerde hep uzun kuyruklar olur.

Perşembe günü akşam Cemal Reşit Rey‘de sergilenen, Şilla Krallığı‘nın kuruluşunu anlatan ve geleneksel bir Kore müzikali olan “Silla, The Land of Gods”ı seyretmeye gittik. Ücretsiz olduğu için acaba yer bulabilir miyiz korkusu vardı. Ancak salonun yarısı nedense boştu. Seyirci profiline baktığımda da aralarda geçen konuşmalardan ikinci, üçüncü kez izlemeye gelenlerin çoğunlukta olduğunu gördüm.

Tanıtımlarının iyi yapılmadığı kanaatindeyim. Aslında belediyeler otobüsle adam getirir diye düşünmüştüm ama onu da yapmamışlar. Adamlar günlerce boş salonlara gösteri yaptı demek…

“Kore’ye gelip ‘MISO’yu seyretmezseniz hakiki Kore’yi tanımış olmazsınız.”

Biraz da müzikalden bahsedeyim. Katalogda tiyatro oyunu, broşürde müzikal, sitede ise performans yazıyordu. Ben de hepsinin karışımıydı diyeyim o zaman. Müzikler ve performanslarla müthiş bir gösteriydi. Bir saat nasıl geçti anlamadım. İzledikten sonra Kore‘ye gitme isteğim daha da arttı. Seni yeneceğim Korece!


Bir daha olsa yine seyrederim. Şilla, 1997 yılında sahnelenmeye başlamış ve 15 yıl boyunca toplam 4200 kere sergilenmiş. Dünyada da 720 bin kişi bu performansı izleme olanağı bulmuş.

Kore’ye gitme fırsatı bulursanız ya da yakınlarda denk gelirseniz mutlaka seyredin.

Etkinliklerin son günü yarın, yani 22 Eylül. Biz son gün Sultanahmet Meydanı’na gitmeyi düşünüyoruz. Çok şey kaçırdık ama her gördüğümüz kârdır diyerek kapanışı yapalım bakalım.

(22 Eylül Program Akışı’na buradan bakabilirsiniz.)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here