Ana sayfa Uncategorized Sevemedim Seni İstanbulkart!

Sevemedim Seni İstanbulkart!

699
24
Her ne kadar sürekli şikayet etsem, kavgalar etsem, trafik çilesi, kalabalıklar ve aksilikler peşimi bırakmasa da ben toplu taşıma insanıyım. Öyle ki, cebimde milyon dolar olsun yine de taksiye binmem. Zira sevemedim gitti şu taksileri. Ben vatandaş olarak trafiği ve çevre kirliliğini azaltma adına toplu taşıma kullanıyorum. Peki belediye benim için ne yapıyor? İstanbulkart diye bir şey çıkartıyor. Aslında çoktandır var ama ben alışamadım kendisine arkadaş. Bir kere yanınızda İstanbulkart benzeri bir kartınız yoksa otobüs, metrobüs gibi araçlara rahatlıkla binebileceğinizi hiç düşünmeyin. Çünkü yeni sistemle birlikte İstanbul’da paranız olsa bile toplu taşıma sizin için bir çileye dönmüş durumda. Diyelim ki Ankara’da oturuyorsunuz ve İstanbul’a ziyarete geldiniz. Doğal olarak yanınızda bir İstanbul kartınız yok. Otobüse bindiniz ne yapacaksınız? O anda yalvarmaya başlayabilirsiniz. Evet yalvaracaksınız. Çünkü o otobüste sizin paranız geçmez. “Allah rızası için fazla akbili olan var mı?” diyeceksiniz. Kimseden ses çıkmazsa yalvarmanın dozunu arttırmanız gerekecek. “AKBİLİ OLAN BİR ALLAH’IN KULU YOK MU KOSKOCA OTOBÜSTEE!!” Bu bağırmanız ve kendinizi acındırmanız sayesinde biri sizin yerinize akbil basacaktır. Ancak hala rahatça yolculuk etmeye hazır değilsiniz. Çünkü basılan akbilin parasını ödemeniz gerek ve o anda sizde bozuk para bulunma ihtimali sıfırın da altında. İstanbulkartınız var diyelim, içinde para kalmadığında doldurmanız da ayrı problem. Çünkü her yerde doldurma yeri bulunmuyor ve siz sap gibi ortada kalıyorsunuz.  İstanbulkart istemiyorum bilet alıyım derseniz, tek kullanımlık bilet 3 TL. Mavi Kart diye bir olay var ki onun ne olduğu konusunda hala bir fikrim yok. Bir de yüklediğiniz para, kartınızdan ne zaman ne kadar düşüyor gibi konulara vakıf olabilmeniz için matematik profesörü olmanız gerek.  “Ben şimdi bastım 80 kuruş düştü, iki kere bassaydım 70 kuruş düşecekti. Aktarma yapıp metroya binseydim üstüne bana para vereceklerdi. Metrobüsten indim iki katlıya bindim o ise apayrı bir matematik işlemi gerektiriyor.” İstanbul’da amaç insanları toplu taşımaya yönlendirmek mi yoksa soğutmak mı hala anlayabilmiş değilim. Yine de siz siz olun toplu taşıma kullanın, trafik yaratmayın, küresel ısınmayı azdırmayın.

24 YORUMLAR

 1. Sen istanbulkartın nimetlerinden yararlanamayanlardansın. Ben se ona tapılası bişi olarak bakıyorum, ankarada yaşarken dolmuşa mesafe farketmeden 2 tl vermekten krizlere giriyordum. Şimdi ise metrobüs+tramvay olan yolda aylık 70 tl verip 200 basımla rahat rahat gidebiliyorum. Hem vapura mı yetişeceksin gişeli olsa çok büyük dert olurdu koşarken bi manevrayla akbili çıkartıp tık basıp yetişiyorum. Bence bir deha ürünüdür.

  • Deha ürünü ve tapılacak bir şey demişsiniz. 😀 Abarttınız biraz sanırım. Başka bir ülkede böyle bir şey var mı ben bilmiyorum. Ancak çoğu Avrupa ülkesinde gördüğüm kadarıyla otobüse binince para verirsiniz o da size fişinizi verir. Belediyeler sadece bazılarının değil herkesin yararına uygulamalar geliştirmeliler.

 2. Bu kartların ismi değişse de sorunları bir anladığım kadarıyla. Bizim burda da bu sene itibari ile o diyaloglar başladı." biri basabilir mi kartını benim için…" Önce herkes sessizce bir bakar o kişiye. Kişi de umutlu bakışlar. Sessizlik sürdükçe umudu azalır. Yine seslenir. Nihayet biri çıkar.
  Kimine bunu demesi zor gelir. Mesela bana. Allah başıma getirmesin. Kimisine de olağan bişeydir. Pişkin pişkin kart basacak birini bekler. Mesela geçen bir amcaya denk geldim. Bindi otobüse, para uzatıyor. Şoför kart olması lazım para geçmiyor deyince amca napıyım yani kartım yok, al işte paranı diye ısrarlarda. Sonra biri çıktı, gel amca ben basarım senin yerine dedi. Amcada parayı ona uzattı.
  Aslında iyi bişey. Para ile teması azaltıyor. Paraüstü bekleme derdi kalktı. Ama dediğiniz gibi, şehirdışından gelenlerin durumunu hiç düşünmemiştim ben.
  Ve kartta kalan hesabın takibi için, bizdeki kartı her bastığınızda hem o anki ücreti hemde kalan bakiyenizi görme imkanı var. Ben takibi ordan yapıyorum. Hee unuttum diyelim. Dolum yapan yer şükür ki durağın yanında oluyor hep. Millet işini biliyor tabi. Gidip sorgulatabiliyorsun, dolum yapmasan bile.
  Bizim bura nere mi? Kocaeli. (:

  • Parayla teması azaltıyor, sinirleri zıplatarak insanla teması arttırıyor. Bu arada ananem Değirmendere'de oturuyor. Dayım vs. de İzmit'te. :))

  • Bende tam karşı sahildeyim. (:
   Geçen bir yazınızda okumuştum, Kocaeli'nden ziyarete geldiğini. Kokulu çoraplardı, bak yazarken çattı şimşek, hatırladım.
   Güzeldir, kendi şehrim diye demiyorum… 😛 🙂 🙂
   Bu arada geçen duydum haberlerde. Tüm Türkiyede birleştirmeyi düşünüyorlarmış kart sistemini. Bakalım kaç sene sonra görürüz.. (:

 3. Ben de bu dertten muzdarip olacağım. 1 ay sonra istanbula gideceğim, ulaşım için bir kaç basımlık geçici kartlar var mı? Yoksa jeton uygulaması gibi şeyler vardır umarım. Rezil olmak istemiyorum şimdi metrolarda 🙂

 4. @Burcu Kurnaz Metroda jeton alma şansınız var ancak otobüs ve metrobüslerde kart gerekli ne yazık ki.

  Almak isterseniz sınırlı kullanımlı biletler mevcut.
  BİRgeç: 4,00 TL
  İKİgeç: 7,00 TL
  ÜÇgeç : 10,00 TL
  BEŞgeç: 15,00 TL
  ONgeç: 28,00 TL

  Ama onlar oldukça tuzluya geliyor. 6 TL'ye bir Anonim İstanbul Kart alıp içine istediğiniz miktarı yükleyebiliyorsunuz. Onda tarife ücretleri:
  Ulaşım: 1,95 TL
  1. Aktarma: 1,25 TL
  2. Aktarma: 1,00 TL
  3. Aktarma: 0,75 TL… şeklinde. 😉

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here