Ana sayfa Uncategorized Se7en / 7.9

Se7en / 7.9

112
2

Morgan Freeman filmde Ernest Hemingway‘in sözünü alıntılar “Dünya güzel bir yer ve uğruna savaşmaya değer” ve hemen ardından ekler “Ben ikinci kısma katılıyorum”.


1995 yapımı Se7en (Yedi), karanlık atmosferi ile izleyenleri gerim gerim geren farklı bir polisiye filmi. İnsan tüm iyi filmler 90’larda mı yapılmış diye de sormadan edemiyor.

Dante‘nin İlahi Komedya‘sı burada da karşımıza çıkıyor. Şu kitabı bir türlü okuyamadım gitti. Fazlasıyla merak ediyorum. En kısa zamanda edinip okuyacağım. Hıristiyanlık’taki Yedi Ölümcül (Büyük) Günah filmin ana damarını oluşturuyor. İnsanın hayatı boyunca sakınması gereken bu yedi günah; oburluk, açgözlülük, tembellik, şehvet düşkünlüğü, kibir, öfke ve kıskançlık.

“Ya kurtulursak diye düşünüp ıssız bir adada elmas toplamak gibi.”

David Fincher‘ın yönetmenliği üstlendiği filmin başrol oyuncuları Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey ve Gwyneth Paltrow. Senaryosunu ise Andrew Kevin Walker kaleme almış. Brad Pitt’in gerçek anlamda oyunculuk yaptığı dönemlere şahit oluyorsunuz. Morgan Freeman ile iyi bir ikili olmuşlar. Bu filmde bir polise hayat veren Freeman, hatırlarsanız 1994 yılında The Shawshank Redemption‘da bir mahkumu canlandırmıştı.

Başarılı bir kurguya sahip olan filmin keşke sonu farklı olsaymış. Zira iyi seyirciler filmi izlerken kuracakları bağlantılarla filmin sonunu kolaylıkla tahmin edebilirler diye düşünüyorum. Bir de keşke Kevin Spacey’nin rolü biraz daha uzun olsaymış. Yetmedi azizim!

Alakasız bir yorum olarak, uyku sorunu çeken ben, filmde Morgan Freeman‘ın uyumasına yardımcı olan metronomdan alsam mı diye düşünmüyor değilim. Oldukça etkili görünüyordu. Gerilim meraklısıysanız Se7en izlenmesi gereken filmler arasında.

“Birçok cesedin intikamı alınmamıştır.”
Se7en IMDb Puanı: 8.7 Benim Puanım: 7.9

“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 1-100” listesine göz atmayı unutmayın.

2 YORUMLAR

  1. IMDb`den bile notun kıt hocam:))
    Benim de sinemada defalarca gittiğim bir film. Bir zamanların korku-gerilim filmleri müdavimi olarak kaçmayacak bir filmdi. Yedi ölümcül günah düşündürücü gerçekten…

    Not: Yazdığın bir cümlede bir şey eksik:"Tüm iyi 90'larda mı yapılmış diye de insan sormadan edemiyor." Filmler mi yazacaktın?

  2. @Semi M.Eller 7.9 iyidir bence fena bir not değil. 😀 Konu güzel, oyuncular iyi, gerilimi yüksek ama daha iyi olabilirmiş tabii. İnternette yazılana göre filmin sonu farklıymış ama Brad Pitt sonu beğenmeyince değiştirmişler.

    Normalde iki-üç kere okuyorum ama nasıl gözümden kaçmış anlamadım. :)) Yazarken bazen aklıma başka bir şey gelince cümleyi bitirmeden diğer şeyi yazmaya devam ediyorum. Ondan olmuştur kesin. Teşekkürler uyarı için. 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here