Ana sayfa Film Travers, Disney ve Mary Poppins

Travers, Disney ve Mary Poppins

272
5
Saving Mr. Banks filminde, Walt Disney ile Mary Poppins roman serisinin yazarı P. L. Travers‘ın Mary Poppins‘in filminin çekim döneminde yaşadıkları, yazarın hayat hikayesi merkez alınarak anlatılıyor.

Saving Mr. Banks


İngiltere’de yaşayan Avustralyalı yazar P. L. Travers mali bir çıkmaza girince Walt Disney‘in yıllardır sunduğu Mary Poppins‘i filme çekme teklifini sonunda kabul ediyor ve atlayıp Los Angeles’a gidiyor.

Mary Poppins Walt Disney

Ancak işler daha en başından yolunda gitmiyor. Zira Travers kılı kırk yarıyor ve filmin her noktasına bir nevi karışıyor. Çünkü Mary Poppins’i hayatının bir parçası olarak gördüğünden Disney’in onu “aptal çizgi filmlerinden” birine çevirmesinden korkuyor. Filmde göreceksiniz kendisi bu ifadeyi direkt olarak Disney’in yüzüne söylüyor. Penguenlerin çizgi karakter olarak filmde yer alacağını öğrenince de deliye dönüyor. Hatta ilk başta film müzikal olmasın bile diyor. Film ekibiyle yaptıkları toplantıları ses kayıt cihazına kaydetmeyi de ihmal etmiyor. 

Walt Disney-P.L.Travers

Saving Mr. Banks filminde ünlü yazarı Emma Thompson canlandırmış ve oldukça doğru bir seçim olmuş. Zira filmi alıp götüren ta kendisi. Benim de filmi beğenmemde onun etkisi oldukça büyük. Walt Disney’i canlandıran Tom Hanks‘e ise ayılıp bayılmam ama zor ağlayan beni bile The Terminal filminde ağlatmayı başarmıştı (gerçi o filmde beni ağlatan uçağın önüne geçip durdurma sahnesi olsa bile). Bu filme ise üzülerek söylüyorum ki yakışmamıştı. 

Colin Farrell baba rolünde ne olmuş ne olmamıştı. Bir de izlerseniz göreceksiniz pedofiliyi çağrıştıran hareketlerde bulunmasa iyiydi. Kızını ters bir şekilde oturtup beraber ata binme sahnesini seyredin dediğimi anlayacaksınız. Olmadı her zamanki gibi senin için fesat diyebilirsiniz.

Güven Disneyland'de

Son olarak Disney‘i bu kadar eleştiriyorum. Ama şu yazımda ve yukarıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi Disneyland’e gitmekten de geri kalmamıştım. İnsanoğlu meraklı yaratık sonuçta. Siz de mutlaka gidin, oldukça eğlenceli bir yer. Saving Mr. Banks de fena film değildi, sırf Emma Thompson için bile izlenir.

Saving Mr. Banks IMDb Puanı: 7.7 Benim Puanım: 7.5 / 09.04.2014 

5 YORUMLAR

 1. Yine mi pilav yine mi pilav muhabbeti vardı ya hani , sana yine mi İlluminati yine mi İlluminati demek istiyorum 🙂
  Bu arada filmi bir türlü izleyemedim ben ,İpadde kullandığım programda varmı neyseki dün akşam fark ettim , yakında izlerim.
  Tom Hanks'i severim ben ama son filmleri tam felaket bence … Kaptan Phillips , Larry Crowne falan , hatırladıkça soğuyorum bak 🙂
  DisneyLand yazına ışınlanıyorum buradan , seneye sömestr de gitme planlarımız var bizim de 🙂

 2. @Uyuşuk Hayalperest Ahahaha çok fragman izlemekten karışmıştır belki. Tom Hanks her filmden çıkıyor ne de olsa. 😀

  @Keşke Gerçek Olsa İşin içinde Disney varsa illuminati illa olacak yapacak bir şey yok. 😀 Bizimkiler sinemada seyretmişti, annem güzel deyince izledim. Fena değil ama aham şaham da değil.
  Eskiden yazıları üstünkörü yazıyordum bilsem daha detaylı yazardım. Biz kasım sonu gitmiştik, ona rağmen pek boş değildi. Sömestrda nasıl olur kim bilir? Şimdiden iyi eğlenceler diyeyim o zaman. :))

 3. "Ne zaman İlluminati diyecek bakalım" dedim, pek bulamamışsın bu sefer:) Malum Disney filmi. Bak ikisinin ilişkisini biliyorum:)
  Ben beğendim bu filmi, baba kız ilişkisini, ailevi durumların çocuğu nasıl etkileyebileceğini anlatan filmleri seviyorum. Her dediğine de katılıyorum. Emma Thompson çok iyiydi. Tom Hanks ve Colin Farrell eh işte. Dediğin sahne benim de dikkatimi çekti, gereksiz geldi.
  Disneyland'ın da dibine kadar gittik ama Universal'i tercih ettik, okumuşsundur. Aman küçük çocuğu olanlar gitsin Disneyland'a:)

 4. @sezer eser perker Koymamışlar bu kez ben de şaşırdım ama o tek cümle bile yeter benim için. 😀 Filmi ben de beğendim ama daha iyi olabilirdi tabii.
  Okudum tabii kaçar mı hiç, hatta ta oralara gitmiş kadar bile oldum desem yeridir. 😀 Disneyland'e de asıl çocuksuz gidilir. Çocuk vik vik tepende rahat ettirmez seni. 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here