Ana sayfa Müzeler 30 Bin Vesikalık Fotoğraftan Oluşan Sakıp Sabancı Eseri

30 Bin Vesikalık Fotoğraftan Oluşan Sakıp Sabancı Eseri

417
2
Sakıp Sabancı’nın aramızdan ayrılışının 10. yıldönümü vesilesiyle, Sakıp Sabancı Ailesi’nin 2011 yılında sanatçı Kutluğ Ataman’a sipariş verdiği eser, 10 Ağustos 2014‘e kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde görülebilir.
Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki “Uzak Komşu Yakın Anılar” sergisine gittiğimizde sürpriz bir eserle karşılaştık. Sakıp Sabancı Ailesi, Kutluğ Ataman’dan Sakıp Sabancı’yı anma amaçlı kalıcı bir eser yapmasını istemiş. Kutluğ Ataman‘dan pek hazzetmem ama 3 yılda ortaya çıkan eseri beğendiğimi itiraf etmem gerek. Sakıp Sabancı’nın en bilinen özelliği olan pozitif enerjisi ve insanlara dokunarak konuşması ile onlarla kurduğu sıcak ilişkiyi hatırlatan anlamlı bir eser olmuş.

Sakıp Sabancı - Kutluğ Ataman

“Sakıp Sabancı adlı eser, Türkiye’yi kalkınmakta olan modern bir ülke haline dönüştüren bir Türk sanayicisinin portresidir.” (Sergiden)


Binlerce LCD ekrandan meydana gelen eserde Sakıp Sabancı ile hayatının herhangi bir döneminde ilişkisi olmuş 30 bin kişinin vesikalık fotoğrafı bu ekranlara yansıtılmış. Siz de bu ekranların altına geçerek bir nevi dolu dolu geçen bir hayatın ortaklarına şahitlik ediyorsunuz. Ekranlardaki fotoğrafların sürekli değişimi ise esere hareketlilik katmış.

Sakıp Sabancı - Kutluğ Ataman

“Kutluğ Ataman’ın bir saygı duruşu niteliğindeki çalışması, Sakıp Sabancı’nın Türkiye’de teknolojiye yaptığı katkılara atıfta bulunuyor. Görsel sanatlarda en ileri teknolojiyi kullanan eserin hammaddesini insanlar oluşturuyor. Çalışma; çeşitli nedenlerle Sakıp Sabancı’yla bir araya gelenlerin, farklı çevrelerden destek verdiği ve destek aldığı binlerce kişinin portre fotoğrafından meydana geliyor.” (Basın bülteninden)

Sakıp Sabancı - Kutluğ Ataman

Eserle birlikte selfie çekmeye çalıştım ancak istediğim sonucu elde edemedim,
her seferinde eserin gölgesinde kaldım.

Sakıp Sabancı - Kutluğ Ataman

Sakıp Sabancı adlı eser, Sakıp Sabancı Müzesi, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nden sergilendikten sonra dünyadaki diğer müzeleri de gezecekmiş. Sakıp Sabancı Müzesi’nde bu eseri 10 Ağustos 2014‘e kadar görebilirsiniz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here