Ana sayfa Uncategorized Safe House (Düşmanı Korurken) / 8.3

Safe House (Düşmanı Korurken) / 8.3

89
4
Normalde hiç sinemaya gitme havamda değildim. Ancak genelde ben anneme sinemaya gidelim diye ısrar eden kişi olurken bu sefer annem bana “Sinemaya gidelim mi?” dedi. İnternette filmlere bakarken “Anne, Denzel Washington’ın filmi varmış” dedim. Kendisinin hayranı olan annem de bunu duyar duymaz filme balıklama atladı. Böylelikle İstinyePark‘ta akşam seansına, Safe House filmine biletlerimizi almış oldu. Normalde İstinyePark’ta sinemayı gitmeyi sevmiyorum. Çünkü kendilerini bir şey sanan insanlar salonu satın almış gibi davranıyorlar. Bu sefer de aynı şey oldu ve kalabalık olan salondaki herkeste bir rahatlık söz konusuydu. Oturacağım koltuğa kadının biri paltosunu koymuştu ve en az 5 dakika kaldırmasını bekledim. Daha sonra yanımıza üç çocuklu bir aile geldi. Kafanızda şımarık bir çocuk yaratın ve onu üç ile çarpın. İşte bu üç şımarık çocuk ve uyuz anne babası yanımıza oturmuşlardı. Zaten her sinemaya gittiğimde ne kadar beni huzursuz edici şey varsa mıknatıs gibi üzerime çekiyorum. Neyse biraz filmden bahsedeyim en iyisi.
Öncelikle filmin orijinal adı Safe House, Türkiye içinse Düşmanı Korurken olarak çevirmişler. İsmini birebir çevirirlerse yüklü miktarda para ödemek zorunda olduklarını biliyorum. O yüzden böyle alakasız isimler yaratıyorlar. Filmin başrol oyuncuları Ryan Reynolds ve Denzel Washington. Birlikte uyumlu bir ikili olmuşlar diyebilirim. Kovalamacası, vurdusu-kırdısı, patlaması-çatlaması bol bir film. Cape Town‘da bulunan, birçok ülkenin gizli servisindeki kötü ajanların foyasını ortaya çıkartacak bilgilere sahip ve CIA tarafından arananlar listesinde olan eski CIA ajanı Denzel Washington’ı kötü adamlar öldürüp, elindeki bilgileri almak istiyorlar. Ancak Denzel, son anda Amerikan Büyükelçiliği‘ne teslim oluyor. Buradan sorgulama için güvenli eve götürülüyor ancak kötü adamlar burayı da basıyor. Güvenli evde bir yıldır yaşayan ve oradan sorumlu olan Ryan Reynolds da Denzel’ı alıp oradan kaçırıyor ve ona göz kulak olması söyleniyor. Daha sonra Denzel, Ryan’ın elinden kaçıyor… Devamını da filmi seyredip öğrenirsiniz artık. 🙂 Genel olarak sürükleyici ve sürprizi bol bir film. Katil uşak!” diyerek kötü adamı söylemek istemiyorum ama zaten siz başından anlarsınız kim olduğunu. Bu film özellikle sinemada seyredilmeli. Mutlaka gidin pişman olmazsınız.
Safe House (Düşmanı Korurken), IMDb Puanı: 7.1./ Benim Puanım: 8.3

4 YORUMLAR

  1. türkçeye birebir çeviri yapılırsa neden para ödemek zorunda kalınıyor anlayamadım..ilk kez burda duydum. ona bi parantez açabilir misin pls? aslında o kadar kötü çeviriler var ki orjinal film isimlerinden, demek ki sebebi buymuş dedim 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here