Ana sayfa Animasyon Bir Post Apokaliptik Bilim Kurgu Animesi: Rüzgârlı Vadi

Bir Post Apokaliptik Bilim Kurgu Animesi: Rüzgârlı Vadi

1431
0
Kaze no tani no Naushika (Rüzgârlı Vadi), çevre bilincinin ağır bastığı, insanoğlunun kendi arasındaki ve doğayla olan mücadelesini anlatan bir bilim kurgu animesi.

Hayao Miyazaki‘nin yazıp yönettiği ikinci filmi olan Kaze no tani no Naushika (Rüzgârlı Vadi)1984 yapımı ve bir post apokaliptik bilim kurgu (kıyamet sonrası bilim kurgu) animesi. Miyazaki’nin filmin ana karakteri Nausicaä‘yı Homeros‘un ünlü eseri Odessa‘da geçen Nausicaa‘dan dolaylı olarak esinlenerek yarattığı söyleniyormuş. Filmin müziklerinde de yine Joe Hisaishi imzası var. 

Dünyanın “Ateşin 7 Günü” adındaki son savaş sonrası yıkılıp, yok edilmesinin ardından 1000 yıl geçmiştir. Artık dünya üzerinde yaşam, ortaya çıkan zehirli gaz nedeniyle oldukça güçtür. Evrilip devasa boyutlara ulaşan böcekler, ölümcül mantar ormanlarının yaydığı zehirli gazlar ve sayıları gitgide azalan insan ırkı… Böyle bir dünyada Rüzgârlı Vadi, bu zehirli gazlardan arındırılmış, az sayıda insanın yaşadığı nadir yerlerden biridir. Zehirli doğa ile birlikte yaşama umudu olan vadinin prensesi Nausicaa’nın kaderi vadiye düşen bir uçak sonrası değişecektir.
Rüzgârlı Vadi’de biraz Prenses Mononoke (Mononoke-hime) havası olsa da kendi açımdan ondan daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Sıkılmadan seyrettiğim ve kurgusuna hayran olduğum bir filmdi. Pollyanna’nın Rüzgârlı Vadi şubesi olan Prens Nausicaä (Nauşika)’nın güçlü yapısı ve planörü Mehve’sine (martı anlamına geliyor) binişi beni benden aldı. Zaten Miyazaki’nin animelerinde öyle bir etki var ki, insana böcekleri bile çekici kılıyor. Bu filmde de yine “böcekleri bile sevin, öldürmeyin” mesajını gözümüze gözümüze çok güzel sokmuş.

Her izlediğim Miyazaki filminde bir hayvana hâlleniyorum farkındaysanız. Bu filmde de Teto‘ya göz diktim. Sincap tilki karışımı olan Teto tam benim istediğim evcil hayvan türü. Fazla büyük değil, sadık, ağzı var dili yok. 1984 yapımı Rüzgârlı Vadi’de görülen bu hayvanları 1986 yapımı Gökteki Kale filmindeki Laputa (Rapyuta) krallığında da görüyoruz. İki film arası bağlantı var mı çözemedim. Bu tilki-sincap karışımı olan hayvanın daha sonra Pokémon‘daki Eeve‘ye ilham verdiğini de belirtmiş olayım. Zaten benim de görür görmez aklıma ilk olarak Pokémon gelmişti.
Filmi izledikten sonra öğrendiğime göre Rüzgârlı Vadi aslında Hayao Miyazaki tarafından Animage (Tokuma Shoten firması tarafından yayına sunulan anime dergisi) dergisinde 1982-1984 yılları arasında manga olarak yayınlanmış. Daha sonra derginin de sahibi olan Tokuma Shoten firması Miyazaki’ye manganın filme aktarılmasını teklif etmiş ancak Miyazaki bu teklif reddetmiş. Daha sonra filmi kendisinin yönetmesi şartıyla kabul ederek hazırlıklara başlamış.
Rüzgârlı Vadi‘nin son sahnesine gelene kadar bir şey yoktu ama Miyazaki beni nasıl o yöne doğru sürüklediyse artık son sahnede gözlerim doldu.

Kaze no tani no Naushika (Rüzgârlı Vadi) IMDb Puanı: 8.2 Benim Puanım: 8.6 / 30.05.2014

hayao miyazaki filmleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here