Ana sayfa Animasyon Rüzgâr Yükseliyor

Rüzgâr Yükseliyor

1289
3
Kaze Tachinu (Rüzgâr Yükseliyor), hayal ve gerçek arasında yaşayıp, uçaklara merakı olan Jiro’nun mühendis olup kendi tasarladığı uçağını yapma öyküsünü anlatıyor. 

Rüzgâr Yükseliyor

Hayao Miyazaki‘nin yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı son filmi (kendi deyimine göre) olan, 2013 yapımı Rüzgâr Yükseliyor, beni hayal kırıklığına uğrattı desem yeridir. Hayır, kötü film değildi ama bayılmadım da. Öncelikle film gereksiz uzun olmuş ve oldukça ağır işliyor. Yani izlerken beni alıp götürmedi.

Jiro Horikoshi Gerçek Bir Karakter
Filmi izledikten sonra öğrendim ki Rüzgâr Yükseliyor aslında Jiro Horikoshi‘nin kurgusal biyografisiymiş. Yani filmdeki Jiro gerçekte yaşamış biri. İkinci Dünya Savaşı sırasında Mitsubishi A6M Zero savaş uçağı başta olmak üzere birçok savaş uçağının tasarımını yapmış ve şef mühendis olarak çalışmış. Filmde de izlediğimize göre kendi ülkesinin de batı gibi ilerlemiş olduğunu görmek isteyen, teknolojide aynı seviyeyi yakalamaya çalışan, başarılı ve idealist biri. Ancak savaş uçağı tasarladığının tam da bilincinde olmayan, amacı sadece iyi bir uçak tasarlamak olan birisi.
Rüzgâr Yükseliyor
Film, miyop olan Jiro ile biraz olsun empati yapmamı sağlasa da konusu itibariyle beni çekmemiş olabilir tabii. İçine aşk macerası konmuş olsa bile uçak tasarım olayı beni etkilemedi. Tamam çizimler, karakterler şahane ama Miyazaki filmlerindeki o film bittikten sonra oluşan “Vay be!” havası bu film sonrası oluşmuyor. Ayrıca Miyazaki’nin karakterlerinin en çok sigara içtiği film olduğunu da söylemiş olayım.
Rüzgar Yükseliyor, başlarda yer alan deprem sahnesinden sonra temposunu kaybedip ağırlaşan bir film olmuş. Kafanızın sakin olduğu bir zamanda izlemenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde sıkılmanız olası.

Kaze Tachinu (Rüzgar Yükseliyor) IMDb Puanı: 8.0 Benim Puanım: 7.8 / 03.06.2014

hayao miyazaki filmleri

3 YORUMLAR

  1. Prenses Mononoke ve Gökteki Kale ile birlikte en sevdiğim Miyazaki filmi 🙂 Sanırım ilgi alanıyla da biraz ilişkili. Filmi izlerken oğlanın mühendislik hayallerini izlerken kendimi gördüm diyebilirim. Bir de başka bir mühendis arkadaşla izlemiştim. İki mühendis ağızlardan sular akarak izlemiştik (ah o hele hesap kitap yapıpı çizim yağtığı sahneler..) 😀 Uçak fetişizmi doruklarda bizde kısacası 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here