Ana sayfa Uncategorized Mazide Kalan Her Şey Kısa Sürmüş Demektir

Mazide Kalan Her Şey Kısa Sürmüş Demektir

175
6

Ruhi Mücerret, Murat Menteş, April Yayıncılık, 318 s., 19 TL.

“Kadın karar verene, erkek anlayana dek ömür bitiyor.” s.241. from guven_turan

“Rönesans resimlerindeki göklere benzeyen yüzünü, Osmanlı kasidelerindeki yağmurlarla yıkamışlardı.” s.180

Kimdir bu Murat Menteş? Zamanında Yeni Şafak‘ta yazdığını biliyorum o yüzden mesafeliyim. Ama okur önyargılı olmamalı. Misal Dostoyevski ‘dinci’ olsaydı Suç ve Ceza benim en sevdiğim kitap olmayacak mıydı? Bu nedenle yazar ayırt etmeden her şeyi okuma taraftarıyım.

Herkes her ortamda kitabı paylaştıkça merakım daha da artıyor. Ama hâlâ mesafeliyim. Almıyorum, her seferde okumayı erteliyorum. Sonunda bir kitap alışverişi zamanı atıyorum Ruhi Mücerret‘i de sepete. Önce kapağıyla beni kendine çekiyor. Daha sonra okumaya başlar başlamaz neden daha önce okumadım diye kendime kızıyorum.

Ruhi Mücerret, Murat Menteş’in okuduğum ilk kitabı. Diğer kitaplarını da okuyacağım mutlaka. İnternette okuduğum yorumlara göre Murat Menteş’in tüm kitaplarını okuyanlar Ruhi Mücerret’i diğer kitaplarından daha kopuk bulmuşlar. Ben sadece bu kitabını okuduğum için karşılaştırma yapamıyorum ne yazık ki.

“Yağmurdan sonra mezarlık, ölüler parfüm sürmüş gibi kokuyor.” s.48

Coca-Cola treninin Pepsi gemisine toslayarak başlayan bir kitap düşünün… Kitap, romanın karakterleri Ruhi Mücerret ve Civan Kazanova gözünden olayların anlatıldığı iki bölümden oluşuyor. Ruhi Mücerret kısmını okurken daha çok eğlendim diyebilirim.

Okurken Alper Canıgüz‘ün ‘Gizliajans’ına benzettim. Zaten kendisi de Alper Canıgüz’e olan hayranlığını saklamıyor. Birçok cümleyi not ettim. Siz de okurken edeceksinizdir kesin. Reklamcılık okuyanlar da bu kitabı mutlaka okusun. Ama reklamdan soğumamak garanti değil ona göre.

“…mazide kalan her şey kısa sürmüş demektir.” s.31Ruhi Mücerret, bol bol güleceğiniz, Alper Canıgüz romanları tadında, kelime oyunlarıyla dolu sürreal bir roman, Murat Menteş okumaya devam…

6 YORUMLAR

  1. Ben de çok beğenmiştim. Ayşe Arman'ın geçen ay Murat Menteş röportajı vardı,onu okumanızı öneririm. Değişik bir yazar olduğu oradan da belli. Romanın ilk bölümünü okurken çok eğlenmiştim hakikaten.

  2. benim de kapağını görüp beğendiğim ama sadece baktığım kitap. böyle her yerde gördüğüm kitapları alma konusunda tereddütte kalıyorum ama ilginç gözüküyor okuyacağım.

  3. Aynen kitap cidden güzel. Aslında herkesin belki hoşuna gitmez. Farklı bir tarzı var. Bol bol alay ve hayal katmış içine..
    Aynı zamanda günümüz insanlarına bir de güzel giydirmiş diyebiliriz. Mesela "Kaderini çizerken cetvel kullanamazsın… Fakat BMW kullanabilirsin." 😉 Adam yaratıcı işte daha ne olsun 😉

  4. @rahat yazar Ben de okumayı geciktirdiğim o yüzden ama sonunda dayanamayıp aldım. Dediğin gibi 'ilginç' bir kitap, tavsiye ederim. 😉

    @Ucan Karavan Bu tarz kitaplar çoğalsa keşke. Ama artıyor gördüğüm kadarıyla. Murat Menteş de yaratıcılığını konuşturmuş dediğiniz gibi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here