Ana sayfa Film Alfred Hitchcock’tan Psycho (Sapık)

Alfred Hitchcock’tan Psycho (Sapık)

541
7
Psycho (Sapık-1960), beklenmedik sona sahip bir Alfred Hitchcock gerilimi.

psycho-sapik-alfred-hitchcock

Bazı kült olmuş filmler vardır ki onları seyretmemiş olsanız bile en çok gösterilen sahneleri aklınıza kazındığından seyretmiş gibi hissedersiniz. Psycho (Sapık) da işte benim için bu filmlerden biriydi. Filmi seyrettikten sonra daha önce seyretmemiş olduğuma pişman oldum. Filmle ilgili tek ilişkim meşhur duş sahnesinden ibaretti. Bu sahneyi görmeseniz bile duymayanınız yoktur sanırım. Film gösterime girdikten sonra bu sahne çoğu kişinin korkulu rüyası haline gelmiş ve yalnız duş almaya korkan birçok kişi olmuş.

psycho-sapik

İlklerin filmi olarak gösterilen Psycho çoğu izleyicisini korkutsa da ben o kadar korkmadığımı söyleyebilirim, ancak bir gerilim harikası olarak izlerken beni gerim gerim germeyi de başardı. Robert Bloch‘un aynı adı taşıyan romanından uyarlanan filmde, sekreter olarak çalıştığı işyerinden 40.000 dolar çalan Marion (Janet Leigh), şehirden kaçmaya çalışırken yol üzerinde bulunan bir motelde geceyi geçirmeye karar verir. Motelin sahibi Norman Bates (Anthony Perkins) ile tanışmaları sonrası filmin seyri değişecek ve beklenmeyen olaylar yaşanacaktır.

martin balsam psycho

Norman Bates rolündeki Anthony Perkins adeta oyunculuk dersi vermiş. Özel detektif rolündeki Martin Balsam‘ı ise 12 Angry Men filminden hatırlayanlarınız olacaktır. Film hakkında ipucu vermek istemediğimden detaylı yazamıyorum ama kendisinin filmdeki bir sahnesi bana komik geldi nedense. İzleyince göreceksiniz, o sahne biraz iğreti durmuş gibi.

psycho-sapik

Konusu itibariyle öyle aman aman bir ilginçliği yok ancak Hitchcock‘un sayesinde tadında yenmez bir gerilim filmi ortaya çıkmış. Normalde filmin sonlarını gidişattan anlayabiliyorum, yani benim için pek sürpriz olmuyor sonlar ama film beni nasıl içine aldıysa ve Hitchcock nasıl dikkatimi başka yöne çektiyse sonunu tahmin edemeyip büyük bir sürprizle karşılaştım.
Taklitler asıllarını yaşatır misali Psycho‘nun bir de 1998 yılında çekilmiş olan ve başrollerinde Vince Vaughn, Anne Heche, Julianne Moore, Viggo Mortensen ve William H. Macy‘nin yer aldığı versiyonu mevcut. İki filmi de seyretmiş biri olarak Hitchcock’unkini daha çok beğendiğimi söyleyebilirim.

Ayrıca, söylemeden geçmeyeyim 1960 yapımı olan filmde yer alan doldurulmuş kuşlar ile Hitchcock, belki de  1963 yılında çekeceği “Kuşlar” filminin ilk sinyalini vermek istemiş olabilir.


Psycho (Sapık) IMDb Puanı: 8.6 Benim Puanım: 8.8 / 22.05.2014


7 YORUMLAR

 1. Hitchcock'un çok fazla filmi var ama klasik olarak nitelendirdiklerimiz genellikle son dönem filmleri. Bunu hep ilgi çekici bulmuşumdur. Neyse. Psycho da kendisinin ustalık dönemi eserlerinden. Çok sevdiğim bir film. Tüm zamanların en iyi korku filmlerinden biridir. En azından benim gözümde. O dönem filmi izleyenlerden bayılanlar olmuş. Düşününce o dönem için gerçekten fazlasıyla gerilim yüklü bir film. İnsanı diken üstünde tutuyor. Aradan onca yıl geçmesine rağmen.

 2. @kontes Ben filmin geç tanıştım kendisiyle nedense. 🙂 Kitabındaki havayı merak ediyorum doğrusu diyorum ve yazıya ışınlanıyorum. 🙂

  @Zihnin Arka Sokakları Adam çeke çeke tecrübe kazanmış belli ki. aaahahaha. 😀 Kuşlar ve Psycho'yu izledim sadece, ama diğerlerini de izleyeceğim mutlaka. Korku filmi demek bence doğru değil bu filme. Tırsmadım bile ben. 😀 O dönemde yaşasam kesin korkardım ama. Üstelik engel olarak önüne çıkan birçok yasağa rağmen insanları germesi de büyük başarı.

 3. Duş sahnesinde 70 ayrı kamera yer alyormuş diye izlemiştim. Minnacık duşa 70 kamerayı nasıl sığdırmışlar diye de uzunca bir süre dşünmüştüm ne yalan söylim 🙂

 4. @Büşra Bayram Sen söyleyene kadar haberim yoktu, bir baktım olayı aslı neymiş diye. Yetmiş ayrı kamera değil de 70 farklı kamera açısı kullanmışlar. "Beni bir de böyle çek" diyen ergen kız gibi sahneyi farklı açılardan 70 kere çekmiş. Zira o dönemki yasaklardan bıçaklanma anını göstermek yasak, fazla vahşet yasak, çıplaklık yasak, adam oradan buradan çekeyim de hareket ve heyecan gelsin diye düşünmüş olabilir.

 5. Cok begendigim fakat korkutmaktan ziyade gulduren bir film olmustu 🙂
  Gerci bunu gunumuz zihniyetiyle soyluyoruz. Yayinlandigi donemki algi farkli olabilir.
  Hitchcock'u Hitchcock yapan filmdir bence.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here