Ana sayfa Animasyon Bir Masalın İçine Etme Öyküsü: Prenses ve Kurbağa

Bir Masalın İçine Etme Öyküsü: Prenses ve Kurbağa

1934
4
The Princess and the Frog (Prenses ve Kurbağa), Grimm Kardeşler’in ünlü masalı Kurbağa Prens‘in içine etmeyi başararak seyirciyi ilk kez Afro-Amerikan bir prensesle buluşturuyor.
prenses ve kurbaga
Disney‘in ilk Afro-Amerikan prensesi karşınızda. Obama’nın başkanlık koltuğuna oturmasından sonra Disney’den merakla beklenen zenci prenses 2009 yapımı Prenses ve Kurbağa ile seyirci ile buluştu. 
Prenses ve Kurbağa ile Disney’in eski iki boyutlu (2-D) animasyon günlerine döndüğü görmek sevindirici doğrusu. Nedense ben bu 2-D animasyonları daha çok seviyorum. Bunun altında yatan en büyük neden de sanırım Aslan Kral, Aladdin ve Güzel ve Çirkin gibi iki boyutlu animasyonlarla büyümüş olmam.

prenses ve kurbaga
1920‘lerin New Orleans‘ında, cazın yükselişe geçtiği bir dönemde hayalindeki restoranı açabilmek için gece gündüz çalışan Tiana, vudu büyücüsü tarafından kurbağaya dönüştürülen Prens Naveen‘i eski haline döndürebilmek umuduyla öpmesiyle, kendisi de bir anda kurbağaya dönüşüverir. Bunun üzerine iki kurbağa, Tiana ve Naveen, tekrar insan olabilmenin yollarını birlikte aramaya başlarlar.
prenses ve kurbaga
Grimm Kardeşler‘in ünlü masalı Kurbağa Prens‘i bilmeyeniniz yoktur sanırım. Ben filmin konusuna bakmadan önce Kurbağa Prens’i anlatıyor sanırım. Meğerse Amerikalı çocuk kitapları yazarı Elizabeth Dawson Baker, bu masaldan esinlenerek Kurbağa Prenses adlı romanı kaleme almış. İşte filmde de Grimm Kardeşlerin masalı yerine Baker’ın romanından kısmi olarak uyarlanmış halini izliyoruz. Yani uyarlamanın uyarlaması diyebiliriz.
Prenses ve Kurbağa, beklentilerimi karşılamayan, izlerken yer yer sıkılacağınız ancak şarkıları ile eğlenceli ve zorlama bir animasyon olmuş diyebilirim. 

The Princess and the Frog (Prenses ve Kurbağa ) IMDb Puanı: 7.2 Benim Puanım: 6.5 / 02.06.2014


4 YORUMLAR

  1. Daha önce tavsiye etmemden tahmin edeceğin üzere ben çok sevmiştim Prenses ve Kurbağayı. Hiç sıkılmamıştım. Masalların yenilenmiş veya farklı kurgulanmış hallerini seviyorum. Ama şarkılı bölümler ayrı bir keyifliydi 🙂
    Bu arada ben de 2-D'yi daha çok seviyorum. Benim favorilerim Alaaddin ve Atlantis.

  2. @Ponti Evet de beni pek sarmadı nedense. 😀 Bir Aladdin ya da Aslan Kral değil sonuçta. Oldu bittiye getirilmiş gibiydi.

    @Zamska Grave of the Fireflies ya da fırsat bulursam yazısını yazacağım Tepedeki Ev olabilir. ;))

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here