Ana sayfa Türkiye Antalya Phaselis Örenyeri

Phaselis Örenyeri

1295
6
Phaselis Antik Kenti, tarihi öneminin yanı sıra doğası, denizi kısacası kültür ve tabiat varlıklarıyla başta Antalya’nın olmak üzere Türkiye’nin en önemli cennet duraklarından biri.

Phaselis Örenyeri

Kente hem karadan hem de denizden ulaşım mümkün. Zaten turistlerin birçoğu da yat turları ile bölgeye giriş yapıyorlarmış. Deniz kısmındaki bilet gişesi kış ayı olması nedeniyle kapalıydı. Yukarıdaki fotoğraf kente denizden girişlerin yapıldığı güney liman kısmında çekildi. Her ne kadar kısaca Phaselis dense de bu bölgenin adı Phaselis Örenyeri olarak geçiyor. Örenyeri, tarihi uygarlıkların kalıntıları olan kültür varlıkları ile tabiat varlıklarının birleştiği turizm bölgeleri anlamına geliyor. Bölgede piknik yapmak, deniz girmek, doğa yürüyüşü yapmak ve tüm bunların üzerine tarihe tanıklık etmek mümkün.

Phaselis Antik Kenti

Kentte kuzey, orta ve güney olmak üzere üç liman bulunuyor. Kuzey limanından başlayan ana cadde boyunca yürüyüp agora ve tiyatroya geldiğinizde karşınıza küçük bir meydan çıktığını göreceksiniz. Yukarıdaki fotoğraftaki bilgilendirme panosu da bu meydanda bulunuyor. Caddenin sonunda ise güney limanı yer alıyor.

Phaselis Antik Kenti

“O döneme ışınlanabilsem keşke!” diye düşündüğüm anlardan yalnızca biri.

Phaselis Antik Kenti

Phaselis’e arabayla giderseniz arabayı park ettiğinizde karşınıza ilk çıkan şey su kemerleri olacak. Yani şehri gezmeye su kemerlerinin altından geçerek başlayacaksınız.

“Phaselis Antik Kenti’nin Akdeniz’e uzanan küçük bir yarımada üzerinde M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslu kolonistlerce kurulduğu söylenir. Kuruluş efsanesinde kolonistlerin yöre halkına mısır veya kurutulmuş balık önerilerine, balık isteği ile cevap verildiği anlatılır. Limanları, agoraları ve şehir sikkeleri üzerindeki gemi betimlemeleri Phaselis’in ticari liman hüviyetini vurgular.” Kentin tarihi hakkında detaylı bilgi için bkz.

Şehrin baş tanrıçası savaşın ve bilgeliğin tanrıçası olan Athena. Kendisi adına yapılan Athena Tapınağı ise henüz bulunamamış. Ormanların içinde olduğu tahmin ediliyormuş. Belki de doğa, insanoğlu tapınağa zarar vermesin diye özellikle yutmuştur, kim bilir. 

Phaselis Antik Kenti

Ana Cadde boyunca yürüdüğünüzde caddenin iki tarafında hamamlarla karşılaşacaksınız. Büyük ve küçük hamam kalıntılarını görünce şehrin yarısı hamamlardan oluşuyormuş diye düşünebilirsiniz. Cadde üzerinde yer alan anıt ve yazıtlardan ise eser yok. Hangi akıllılar yürütüp götürmüş bilinmez tabii. 

Phaselis Tiyatro

Tipik bir Helenistik dönem örneği olan tiyatroya gelince kendimizi tutamıyoruz ve hemen sahneye atlıyoruz. Sahneyi boş bulmuşken şarkı söyleyip dans etmesek bir yerlerimiz şişerdi kesin. Annemin şarkılı-türkülü dans performansını kaydettim ama ne yazık ki paylaşamıyorum. Zira beni evlatlıktan reddetmesi ihtimal dahilinde. Tiyatro diğer antik kentlerdekilere oranla daha küçüktü ancak bizim için yetti de arttı. 

Phaselis Antik Kenti Güney Liman

Phaselis’i ziyaret etme imkânınız yoksa bu adres üzerinden sanal olarak gezebilirsiniz.

Phaselis Giriş Ücreti

Phaselis Örenyeri Ziyaret Saatleri ve Ücreti (2016)

Nisan-Ekim Yaz Açılış-Kapanış Saati 08:00 19:00
Kasım-Mart Kış Açılış-Kapanış Saati 08:00 17:00 Haftanın her günü ziyarete açık.

Giriş Ücreti: 10 TL. Müzekart* geçerli.


*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Phaselis Örenyeri Nerede? 

6 YORUMLAR

  1. @ilknur AKPINAR Ben de sevdim, yazın da gitmek lazım mutlaka. 🙂
    Konudan haberim var, imzalıyorum hemen. 😉

    @Nesrin Gerçekten farklı bir atmosferi var Phaselis'in. Her mevsim gidilir cinsten. Otobüsten önce bir sanal tura katılın derim. :))

  2. @Keşke Gerçek Olsa Bu sözden sonra kendime gaz vermem şart oldu.:) Tutuldum kaldım yazamıyorum nedense. Hızlı hızlı yayımlayabilsem keşke hepsini.
    Şimdiden iyi tatiller diyeyim o zaman. Bol dinlenmeli ama aynı zamanda aktivite dolu bir tatil olsun. 😉

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here