Ana sayfa Yazılar Pasaport İçin Mona Lisa Olmak

Pasaport İçin Mona Lisa Olmak

848
20
Türkiye bilindiği gibi 2010 itibariyle çipli pasaporta – “e-Pasaport”a geçiş yaptı.
Türkiye yaptı ama biz henüz yapamamış, hâlâ eski pasaportlarla sürünüyorduk. Bu yüzden yeni pasaport çıkartmak için kolları sıvadık. Bunun için de işe öncelikle kâbusum olan biyometrik fotoğraf çektirmekle başladık.
Fotoğraf çekilecek ama şöyle bir sorun var ki hem sakalım hem gözlüğüm var. 
Sakal dediysem de öyle aman aman bir sakal değil, bir santim sakalım ya var ya yok. Ancak eşeği sağlam kazığa bağla misali ne olur ne olmaz diyerek sinek kaydı tıraş oldum. Daha doğrusu benim hiç kesesim yoktu da ortamdaki baba baskısı baskın çıktı diyelim.
Gözlük de kemik olduğu için onu da çıkarttım ve sonuçta bambaşka biri oldum çıktım.
Pasaport ve vize fotoğrafı için gereken en önemli şey gülmemek. Gülermiş gibi yapmak. Yani bir nevi Leonardo da Vinci‘ye poz veren Mona Lisa pozu vermek gerek.
Ailecek gittiğimiz fotoğrafçıda en son ben kaldım fotoğrafı çekilmedik:

Babam: “Güven kendini sıkma, doğal dur.”
Fotoğrafçı: “Başını biraz sağa eğ, biraz sola eğ, yukarı bak, şimdi aşağı bak. Aşağı bak demek kafanı eğ demek değildir. Çenen biraz yukarı.” Çat! “Bozma bir tane daha çekiyorum.” Çat!
Bilgisayarın başına geçip fotoğrafları aktardıktan sonra, “Aa ama sen objektife bakmamışsın!”.
Ben: “Gözlüksüz önümü zor görüyorum ne objektifinden bahsediyorsun sen. Bakmamışsam söyle, görmüyor musun sen çekerken nereye baktığımı şapşik ya!” diyemedim tabii. “Göremiyorum ben, nereye bakacağımı şaşırdım. Gözlükle çekelim o zaman ne yapayım aa yetti bea!” dedim.
Daha sonra kafanı eğ, çeneni kaldır, yukarı bak ritüelleri eşliğinde fotoğrafım tekrar çekildi. “Baba ben gidiyorum görüşürüz,” dedikten sonra çıktım eve geldim.
Babam fotoğraflarla eve gelince başımdan aşağı kaynar sular döküldü desem yeridir. Bu ne, bu kim nan! Pasaport polisi olsam ülkeye sokmam yeminle.
Bir aynaya bir fotoğrafa bakıyorum, kendimden şüphe ettim. Bir anlık sinir krizi geçirdikten sonra yavaş yavaş kendime gelmeye başladım. Gerçi fotoğraf kötü çıkmış, çıkmamış küçük şeyler bunlar. Ancak benimle göz göze geldikten sonra pasaporttaki fotoğrafa beni benzetmeye çalışacak polise de yazık, değil mi ama?

Bir de unutmadan dünyanın en pahalı pasaportunu kullandığımızı ve pasaport harçlarının en kısa sürede düşürülmesi gerektiğinin altını çizmek isterim.

20 YORUMLAR

 1. hahaha dersten kafamı kaldıramadığım sınav önceki şu saatlerde güldürdün beni =) keşke fotoğrafçıda da haberim yokmuş gibi çek diyebilsek dimi :p =)

 2. @Bengisu Başaran Ahahahah o kadar değil yahu ama yine de çoğumuzun fotoğrafı nedensiz bir şekilde bize benzemiyor nedense. 😀

  @Havva Peynirci Ahaha sıcağı sıcağına ve hazır sinirim tam yatışmamışken yazınca böyle şeyler çıkabiliyor ortaya, siz de çok yaşayın. 😀

  @Zamska Yok ama ondan objektife bakmamak gerek. Ben selfie çeksem daha iyi çekerdim kesin, tekrar baktım da bu ne ya. :DD

 3. Ben o fotografını kimliğine koymak isteyeni bile gördüm. 😀
  Ki olacak iş değil.
  Gerçi bunu amcalar yapmak istiyor, fotograflar ziyan olmasın diye. 🙂 O da haklı.
  Bayadır fotograf çekilmemiş biriyim. Kimliğim 10 seneden fazla. Sevmiyorum ki, çekmeyi beceremiyorlar. 🙂
  Ama cidden farkleri var. Bilen biri olması şart. Herkese çektirmemek lazım bence. Bunu bir dönem farklı farklı yerlere çektirdiğim fotograflara bakarak söylüyorum. 🙂 Fark büyük.

 4. Offf geçen hafta aynı zulümden geçtim ahhahhahah 😀 Fotoğrafım aynen şunu söylüyor, "Merhaba, kendi ülkemde tam 12 cinayetten ve 8 banka soygunundan aranıyorum, şimdi de sizin ülkeye geldim. AÇIN KAPIYI (Buraya küfür ekle)".
  İnternetten randevu falan almıştım, o da yalanmış. Geçmiş olsun Güvenciğim, uzun süreli almışsındır umarım da bir süre rahat edersin 🙂

 5. Hah ha 🙂 Pasaport kontrolünde polis uzun uzun bakıp ' bu size hiç benzemiyor ' demişti.Ben de benzetemedim denmez ki. 'Kilo aldım, saçım uzadı, rengi değişti ' gibi bir sürü şey saymıştım 🙂

 6. Fotoğraf çektirirken fotoğrafçı olduğun değil olmasını istediği şekle sokuyor insanı 😀
  Bu kadar mı kötü görünüyoruz acaba hiç anlayamayacağım :))

 7. @Uyuşuk Hayalperest Fotoğraf kötü niye kimliğime koyayım ki, gider gülen halimi çektiririm daha iyi. 😀 Ben de geçenlerde değiştirdim kimliktekini. Lise fotoğrafım duruyordu. 😀 Her yere göre değişiyor gerçekten ama şans işi tabii.

  @SadeAnne Yapar mıyım öyle bir şey, göz sağlığınızı tehlikeye atamam. 😀

  @fermina daza Ahahah benimki de aynı benimki de…. 🙁 Pasaportu daha almadık. Babam kaç gündür internetten randevu almak için uğraşıyor ama alamadı bir türlü. En sonunda bir tanıdıkla yarına alabildik. Güzel ülkemde en basit iş bile torpilsiz yapılmıyor bu nedir arkadaş! Randevusuz da gidilebiliyor mu yoksa?

  @SİHİRLİ OKLAVA :DD Bana da diyecek kesin ama yapacak bir şey yok. Şebek olacağız artık benzemek için. 😀

 8. Neyse halletmişin sonuçta. Sonuç önemli:)
  Ben çok önce yaptım ancak benim derdim de ayrı. Eskisi ve yenisini birlikte taşımak zorundayım her defasında. Çünkü süresiz oturma iznim var ve o da eski pasaportta kaldı. Bir ara Hamburg`da o işi de halletmem lazım. Aslında tüm bu işlemlerden vatandaşlığa geçip kurtulabilirim ama o konuda da kılım:)) Bu yüzden ailece gittiğimiz seyahatlerde ailenin diğer EU vatandaşları pasaport kontrolünden geçerken ben diğer tarafta bekliyorum:))
  Ve evet, dünyanın en pahalı pasaportunu kullanıyoruz.

 9. 🙂 Güldüm vallahi. Ben de sen gibi bir fotoğrafa bir kendime bakmıştım hatta Biricike, ben böyle değilim dimi gerçekten diye sormuştum. Yok yok ya olmaz cıks değilim diye kendi kendime sayıklamıştım:) Fotojeniğimdir bir de hee. Ay o ne çirkin bir fotoğraftır bak bak gülmüştük. Alakası olmuyor, insanı kendisinden soğutuyorlar:)

 10. @Semi M.Eller Hallettik sorunsuz, şimdi gelmesini bekliyoruz. Daha vize işleri var off. 😀
  Bence geç kurtul, manevi vatandaşlık da yeter. :)) O EU vs. Non-eu olayı zaten ayrı bir dingoluk. İnsan yarı insan gibi o ne öyle.
  En pahalısını kullanıyoruz ve sürekli artıyor nedense…

  @bir hayal kur Ahahaha herkes de aynı sorun. Amerika'nın oyunu bunlar kesin. :DD Başka bir açıklaması olamaz.

 11. :))))) Hangimiz benziyoruz ki:))) Geçen hafta biz de Orhun'a çektirdik biometrik fotoğraf. Aslında birkaç ay önce Yunanistan'a gittiği için vardı ama o kadar kötüydü ki o fotoğraflar, yenileyelim dedik. Okuldan izin alıp gidip apar topar çektirmişti, teröristlere benziyordu:) Bu tiple hiçbir yere almazlar çocuğu dedik.Yunanistan'a okulla gitmişti, o sayılmaz. Neticede bir daha çektirdik, fena olmadı. Ama hep gülmeyin dedikleri için oluyor bunlar. Şimdi benim de çektirmem lazım ama hiç uğraşamam, geçen senekini bastırtacağım fotoğrafçıda. Şimdi kaydedip istediğin zaman istediğin ebatta veriyorlar ya.
  Gözlük de ayrı dert.Ben çıkarmayı reddediyorum, bu sefer parlamasın diye kafayı eğdiriyorlar ve saçma sapan bir şey çıkıyor ortaya:) Sen de iyi bilirsin o durumları.
  Vize ve pasaport işlemleri için fotoğraf çektirmek dünyanın en zor işlerinden biri sanırım. Geçen hafta Aramızda Kalsın'da nasıl vize fotoğrafı çektirdiklerini gördün mü? Güle oynaya. Seyrederken "he he aynen böyle" deyip durdum:) Bir günde de İtalyan vizesi aldılar, o da enteresandı:)

 12. @sezer eser perker Gülme olayı da bence tam bir muamma. Eski pasaporttaki fotoğrafımda resmen gülmüşüm ama sorun çıkmamış nedense. Aslında tekrar çektirmeyi ben de düşündüm ama aynı stresi yaşamayı gözüm yemedi. 😀 Gözlüklü isterdim ben de ama dedim şimdi bir şeyler derler çıkart gitsin en iyisi. Pasaport ve vize işlerinin kolaylıkla halledildiği günleri görebilecek miyiz acaba…
  İzlemez miyim hiç, hatta sinir oldum ben de. Ankara'ya gider gibi İtalya'ya vize alınır mı hiç yahu? 😀

 13. :))) Cok güldüm:))) Pasaport fotografina gerçekten benziyorsan, çirkinsin demektir -diyordu bir kadin, ünlü bir filmde. Hangi filmdi o ya…

 14. Ne sıkıntılı bir durumdur bu, hele ki fotoğraf makinesi karşısında gerilen biri için.
  İnsanın o an ki ruh halinin bile fotoğrafa yansıyacağı düşünülürse bu kadar gergin bir ortamda en az kafasına silah dayanmış kadar allak bullak çıkmak çok normal 🙂

  Bir de anlamadığım normalde sakallı ve gözlüklü biriyken sinek kaydı ve gözlüksüz halinden nasıl bir performans beklediğin. Tabi ki benzemeyecek 😀
  Benim de var görünce "bu kim?" değil "bu ne?" tepkisi verdiğim vesikalıklarım.
  Bir ömür bakar bakar gülersin artık 🙂

 15. @ayca 😀 Ben benzemiyorum o zaman yakışıklıyım demek ahaha. Narsisizm level 55. 😀

  @Ponti Ben zaten gergin insanım dediğin gibi çekilirken daha da geriliyorum. Bir de başımda kendini kasma diyen biri varsa. 😀

  Hayır benim sakalsız ve gözlüksüz fotoğraflarım da var ama bu fotoğrafla alakası yok. Pasaport fotoğraflarında başka bir meymenetsizlik çöküyor insanın suratına. 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here