Ana sayfa Uncategorized Okuyormuş Gibi Çek Panpa

Okuyormuş Gibi Çek Panpa

178
11

Atarlı yazılarımdan biri daha karşınızda.


Okuma Şenliği adı altında bir etkinlik var (hâlâ devam ediyor katılmak isterseniz buraya).

Etkinlik kitap odaklı olunca ben de balıklama atlamıştım (okuma listem). İlk başlarda her şey iyi gidiyordu ama sonra yavaş yavaş seçtiğim kitaplardan soğumaya ve içimde başka kitaplar okuma isteği oluşmaya başladı. Gerçi listemde olan kitaplardan üçünü okumaya devam ediyorum ama yine de gözüm başka kitaplara kayıyor. Hâl böyle olunca listeyle devam etmeyip araya yeni kitaplar sokmaya karar verdim.

Neyse, konumuz bu değil. Şu ana kadar etkinliği 95 kişi katılmış. 95 katılımcıdan 50‘si okuduğu kitapları yorum olarak bırakmış. Sonuçlara bir bakayım, kim ne kadar kitap okumuş dedim, bakmaz olaydım. Bazıları resmen kaba tabirle “sallamış”. Çoğu kişinin dürüst bir şekilde kitaplarını okuduklarını düşünüyorum orası ayrı konu. Bu yazı da bir tek beni bağlar, üstünüze alıp alınganlık yapmayın, tamam.

Ama insan sormadan duramıyor; neden be güzel kardeşim, neden?

Arkadaş, güzelim etkinliğin bile içine etmeyi nasıl başarıyorsunuz. Bari söz konusu kitaplar olunca yapmayın bunu. Etkinlik sayesinde kendimi gaza getirip, her zaman okumayı istediğim ama kitaplıkta bekleyen ve yeniden alınanlar kitapları okuma şansım oldu. Pinuccia (Pınar)‘a böyle bir etkinlik için teşekkür ediyorum.

Bu, kitapları okumayıp da okumuş gibi gösterme durumu sanılanın aksine oldukça yaygınmış.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmada elde edilen sonuçlara göre kişilerin büyük çoğunluğu topluluk içinde rezil olmamak adına okumadığı bir kitabı okumuş gibi davranabiliyormuş. Hatta bu kitapların hangileri olduğunu da araştırmışlar, 1984, Anna Karenina, Savaş ve Barış gibi eserlerle karşılaşmışlar. Gezi olayları sırasında da polis “karşı atağa” geçmiş ve kitap okur “gibi” yapmıştı. Neden “gibi” dedim çünkü polislerden biri okuduğu kitabı ters tutuyordu. Eski ABD başkanlarından Bush‘un da başına böyle bir olay gelmişti hatırlarsanız.

Uzun lafın kısası, kitap okuyun efendiler. “-mış” gibi yapıp kendinizi kandırmayın.

Hızla başka bir konuya geçiyorum.

Hayat tesadüflerden ibaret derler. 
Normalde burçlara pek bakmam ve de inanmam. Ancak geçen gün otururken aklımdan kitap yazma çalışmalarına yeniden başlasam mı diye geçiriyordum ve Hürriyetin sitesinde gezerken Susan Miller‘ın burç yorumlarına bakayım dedim. Kendi burcuma geldiğimde okuduklarım karşısında şaşırıp, bir güzel pis pis sırıttım. 

“Eğer aklınızda bir kitap yazmak varsa, mutlaka ilk adımı atın.”

Uyuşukluğu bırakıp yazmaya başlasam iyi olacak sanırım. 
Genelinde yoğun olarak “atar” barındıran yazının sonu.

11 YORUMLAR

 1. Bende bu etkinlige katildim. Bende dün yorumlara bakip millet ne güzel azimle okumus, ben bu gün daha yeni 4. kitabi bitirdim diyordum kendime. Sahimi la 🙂 Sence salliyorlar mi?

 2. Ben de kendi okuma hızı düşüklüğüme ve misafirsel yoğunluğa verdim az okumuş olmamı 🙂 Haklısın okuyalım, mış gibi yapmayalım , ben atlaya atlaya okuyorum diyen de duydum ya , şaşırmam hiçbir şeye 🙂

 3. Böyle kandırarak etkinlik mi olur! Hem kimi kandırmaca orası da belli değil.
  Hiç öyle "-mış gibi" gözükemem. Kaç kitap, ne, kim bilmem. Çok kitap okumam zaten, okuduklarım da ruh halimle ilgili değişir:)

 4. Bende bekleterek okuyorum. 😀
  Zira kitaba başladığım yıl olacak (abartı tabi) devamı gelmiyor işte. Acıyın bu garibana, nette takılmaktan okuyamıyor işte..
  Ama lisede ne güzel de okumuştum birsürü kitap. Demek ki isteyince okunuyor işte. 🙂
  Burç olayı da iyi tutmuş, bir mesaj var kesin.
  🙂

 5. Belki hızlı okuyorlardır, güzel düşünelim. Bir günde 200 sayfadan çok okuduğum oluyor (ardından gelen günlerde tek satır okumuyorum o ayrı dava)belki çok okuyanlarda öyle yapmıştır.

 6. Ah ben de yay burcuyum:)Kitap yazmak en büyük fantazilerim arasında aslında ama daha çoook zaman var buna:)Bu arada mış gibi yapıyorlarsa buna gerçekten çok gülerim.Yani bir insan o kitabı okumadan mış gibi yaparak eline ne geçecek anlam veremedim.Böyle bir davranış içerisine girenler ancak kendisini küçültür.

  Bir de bu yargıya nereden vardın yav?Gerçekten okumuşlardır belki:)

  Bu arada polis muhabbeti vardı orada,gözümden kaçmadı ancak harbiden komik olay ya.Demek kitabı ters tutuyormuş.Bir an kendimi o adamın yerine koymaktan tiksindim ve içimi bir bulantı kapladı.Bakınız JEAN PAUL SARTRE-BULANTI:)

 7. @Semi M.Eller Etkinlik güzel de bazı katılanlar ipin ucunu kaçırmış :)) Çok okumak marifet değil zaten, ruhu beslemek önemli olan. 🙂

  @Uyuşuk Hayalperest Ahahah, olsun başlamak da iyi bir şey. Benim de yarım bıraktığım çok kitap var. :))
  Burç olayının bir mesajı kesin var. Bugün başlayacağım tekrar yazmaya. 🙂

  @acemi blogger Çok iyi niyetlisiniz ama hislerim asla yalan söylemez. 😀 Kimsenin günahını almamak adına isim vermedim zaten.

  @Kitap Cumhuriyetim Neden daha çok zaman var? Başlayın bence bir an önce. :)) Ben de bir anlasam ne kazandıklarını… Detaylı inceleme yaptım ama tabii bunu kanıtlamak kolay olmadığı için isim vermedim.

  Evet, hatta nette fotoğrafı bile var. Okumuyorsan bile düz tut be adam! :))

 8. Sırf zamansızlıktan veya başka sebeplerden okuyamam ve rezil olurum diye çok istediğim halde katılmadım bu etkinliğe. Keşke o arkadaşlar da benim gibi yapsaydı ama dediğin gibi kitap okumayı sadece havalı bir hareket olarak görüp o şekilde yaklaşanlar var. Komik 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here