Ana sayfa Uncategorized Nuovo Cinema Paradiso / 8.7

Nuovo Cinema Paradiso / 8.7

117
0

Giuseppe Tornatore tarafından yazılıp yönetilen, 1988 yapımı ve İtalyan sinemasının klasiklerinden biri haline gelmiş bir film: Nuovo Cinema Paradiso.

Geç saatte evine gelen ünlü film yönetmeni Salvatore Di Vita, kız arkadaşının, annesinin aradığını ve Alfredo diye birinin öldüğünü haber vermesi üzerine çocukluğuna ve gençliğine dair eski anıları hatırlamaya başlar, yani bir nevi geçmişe geri dönüş yapar (flashback). 30 yıldır doğduğu yer olan Sicilya’ya gitmeyen Salvatore, geçmişi hatırladıkça daha da çok üzülecektir.

Makinist Alfredo ve onun filmlerle dolu büyülü dünyasına girmeye çalışan küçük Salvatore arasındaki dostluk görülmeye değer. Yer yer güldüren ancak insanın yüreğini burkan birçok hüzünlü sahneye sahip, İtalya gibi sıcak ve samimi bir film.

Alfredo‘ya hayat veren Philippe Noiret ve Salvatore‘nin küçüklüğünü canlandıran Salvatore Cascio‘nun oyunculukları ile film daha da devleşmiş. Onların yanı sıra Jacques Perrin, Marco Leonardi, Antonella Attili gibi isimler de kadroda yer almakta.

Alfredo: Living here day by day, you think it’s the center of the world. You believe nothing will ever change. Then you leave: a year, two years. When you come back, everything’s changed. The thread’s broken. What you came to find isn’t there. What was yours is gone. You have to go away for a long time… many years… before you can come back and find your people. The land where you were born. But now, no. It’s not possible. Right now you’re blinder than I am.
Salvatore: Who said that? Gary Cooper? James Stewart? Henry Fonda? Eh?
Alfredo: No, Toto. Nobody said it. This time it’s all me. Life isn’t like in the movies. Life… is much harder.

Film, 1989 Akademi Ödülleri‘nde Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü (Oscar) ve 1990 Altın Küre Ödülleri‘nde Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü‘nü kazanmış. Giuseppe Tornatore ise 1989 Cannes Film Festivali‘nde Grand Prize of the Jury‘ye layık görülmüş. Filmin ve oyuncuların kazandığı diğer ödüllere buradan bakabilirsiniz.

Sinemanın değiştirdiği hayatlar, yaşanan dostluklar ve geçmiş-gelecek sarmalında geride bırakılmak zorunda kalan yaşanmışlıklar.. Sonunda gözlerinizi dolduracak Nuovo Cinema Paradiso‘yu kaçırmayın derim.
Nuovo Cinema Paradiso IMDb Puanı: 8.5 Benim Puanım: 8.7

“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 1-100” ve 
“Ölmeden Önce İzlenmesi Gereken Filmler 101-200” listelerine göz atmayı unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here