Ana sayfa Animasyon Tim Burton’ın Noel Gecesi Kâbusu

Tim Burton’ın Noel Gecesi Kâbusu

2198
2
The Nightmare Before Christmas (Noel Gecesi Kâbusu), her sene cadılar bayramını kutlamaktan sıkıldığı için o yıl Noeli kutlamak isteyip, Noel Baba’nın yerine geçerek yılbaşını kasabasıyla birlikte kendi bildiği eğlenceli yöntemiyle kutlamaya kalkan Halloween Şehri kralı Jack Skellington‘ın hikayesini anlatan bir müzikal animasyon filmi.
noel gecesi kabusu

Noel Gecesi Kâbusu (1993), ilk bakışta oldukça karamsar ve karanlık bir film gibi gözükse de ilk sahneden itibaren etkisi altına almayı başarıyor. İzlerken Tim Burton’ın yarattığı karakterleriyle yakın bir bağ kurup figürlerini satın almak istiyorsunuz.

Filmin yönetmeni Henry Selick. Selick’in yönetmen koltuğuna oturması uzun zaman filmin asıl sahibi kim tartışmalarına yol açmış. Aslında filmi Tim Burton yönetmek istemiş ama o aralar Batman Dönüyor’u (1992) yönetmekle meşgul olduğundan bunu başaramamış. Zaten yapım aşamasında da sadece 10 gün stüdyoya gelmiş. Ancak hikayede emeği olduğu, karakterleri o yarattığı, senaryonun bir bölümünü kaleme aldığı, üstüne yönetmek istediği ama işi olduğu için yönetemediği gerçeği olunca film Tim Burton’ın Noel Gecesi Kâbusu olarak anılmaya başlamış.

noel gecesi kabusu

Filmin bir saniyesi için 12’den fazla stop-motion hareketi

Noel Gecesi Kâbusu‘nu aslında önemli kalan özellik filmin stop motion tekniğiyle çekilmiş olması. 76 dakikalık süresiyle diğer filmlere göre oldukça kısa bir film. Bunun nedeni de filmin bir saniyesi için 12’den fazla stop motion hareketi oluşturmak için uğraşmış olmaları olabilir.

noel gecesi kabusu

Filmin müzikleri de oldukça eğlenceli ve akılda kalıcı olmuş. Film sonrası kendinizi “This is Halloween, this is Halloween” diye mırıldanırken bulabilirsiniz.

The Nightmare Before Christmas (Noel Gecesi Kâbusu) IMDb Puanı: 8.1 Benim Puanım: 7.5 / 04.06.2014


2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here