Ana sayfa Uncategorized No / 7.0

No / 7.0

84
2

“Şu anda zenginleştiren bir sistem var, ama sadece birilerini. Herkes o birisi olmayı hayal ettiği sürece asla kaybetmezsiniz.”“No” ilk olarak Ateş İlyas Başsoy‘dan duyduğum ve uzun zamandır izlemek istediğim bir filmdi. İşin içinde reklam ve siyaset olunca daha fazla ilgimi çekti tabii.

Filmin konusu kısaca; 1988 yılında Şili‘de baskılar sonucu Diktatör Pinochet referandum yapmak zorunda kalır. Referandumda oylanan askeri cuntaya “Evet” mi yani devam mı, yoksa “Hayır” mı denileceğidir. Her ne kadar Pinochet‘in kazanmasına kesin gözüyle bakılsa da genç reklamcı René Saavedra (Gael García Bernal) yaratıcı bir kampanyaya imza atar.

Pablo Larraín‘in yönetmenliğini yaptığı filmin başrol oyuncusu Gael García Bernal‘ı biraz tutuk buldum. Daha iyi bir performans sergileyebilirmiş, hatır için filmde oynamış gibi bir hali vardı. Alfredo Castro, Antonia Zegers, Marcial Tagle ve Néstor Cantillana da filmin diğer oyuncularından.

Ateş İlyas Başsoy‘un da dediği gibi siyasette takipçi yerine takip edilen olmanın ne kadar önemli olduğu filmde bir kez daha gözler önüne seriliyor. “Hayır” kampanyası sürekli “Evetçiler” tarafından taklit ediliyor ve takipçi konumuna düşüyorlar.

Hayır kampanyasının filmindeki önemli detaylardan biri de göstericiyi döven polis ile de bir nevi empati yapılması. “Hiçbir Şilili diğer bir Şililiden korkmadığında halkımız daha mutlu olacaktır” denilerek “Gösterici de polis de Şilili, neden birbirimize bu kadar düşmanız?” sorusunun cevabı sorgulatılmak istenmiş.

“Sizin bu suç duyurularınız beni hasta ediyor. Daha yaratıcı olmalıyız.” 

Bu sahnede de ilk aklıma CHP ve Anayasa Mahkemesi geldi nedense.

Oylar sayılırken bir anda elektrikler kesiliyor. Ülkemizde de bu tip elektrik kesintileri sandıklar açılırken bildiğiniz gibi sıklıkla yaşanmakta.

“No”, Şili’nin yakın tarihine ayna tutan, o döneme ait gerçek görüntülerle harmanlanmış bir siyasal iletişim ders kitabı niteliğinde. Mutlaka izleyin.

“No” IMDb Puanı: 7.4 Benim Puanım: 7.0

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here