Ana sayfa Uncategorized Nemesis – Jo Nesbo

Nemesis – Jo Nesbo

136
0

Nemesis, Jo Nesbo, Doğan Kitap, 516 sf., 29 TL.

Sıcak havada “soğuk” kitap okunur. ❄❄❄ from guven_turan

Norveçli yazar Jo Nesbo‘nun son romanı Nemesis, çok derinlere gömdüğünü düşündüğünüz ancak ilk dalgada kumun altından ortaya çıkan intikam duygularınızı yeniden hortlatabilecek cinsten bir polisiye gerilim romanı.

Nemesis, mutlaka odaklanarak okunması gereken kitaplardan. “Zaten her kitaba odaklanıyoruz, dalga mı geçiyorsun arkadaş!” derseniz, yanıtım şu olacak: Kitap daldan dala atladığından ve içinde birbirine farklı yollarla bağlı birçok konu bulunduğundan normal bir kitaba göre beyninizi daha fazla çalıştırmanız gerekebilir. Ben ilk 250 sayfayı sündüre sündüre okuduğumdan çok zevk alamadım ama kitabın yarısından sonrasını hızla okuduktan sonra romanın tadını alabildim.

“Katarsis. İntikam arındırır. Aristoteles insan ruhunun trajedinin uyandırdığı korkuyla ve merhametle arındığını yazmıştı. Ruhumuzun en derin arzusunu intikamın trajedisiyle gerçekleştirmemiz korkutucu, değil mi?”

Romanın büyük bölümü Oslo‘da geçiyor. Bu nedenle yer adları ve kahramanların isimleri pek aşina olduğumuz cinsten değil.“Bogstadveien”, “Kjölnerggata” vb. Bu kelime nasıl okunuyor diye düşünmekten yer yer okuma hızınız düşüyor ve kitaptan kopuyorsunuz. Allah’tan ana kahramanın adı Harry Hole. Yazar kahramanına uluslararası bir isim vermeyi akıl edebilmiş. Harry Hole’u pek sevdiğim söylenemez. Ben böyle ara ara kitap kahramanlarına takarım, siz bana bakmayın.

Kitaba adını da veren Nemesis, bilmeyenler için Yunan mitolojisinde adaleti sağlamak için intikam almayı savunan bir tanrıça ya da kısa adıyla intikam tanrıçası. Kişilerdeki intikam alma arzusu zamanla evrimleşerek adalet, hukuk kavramlarına dönüşmüş. Nemesis de adaletin sembolü haline gelmiş. Bir elinde kılıç diğer elinde terazi taşıyan kadın figürüne pek yabancı olmasanız gerek.

Kitabın konusu:

“Oslo’da bir banka soygunu sırasında banka görevlisi öldürülünce, Dedektif Harry Hole soruşturmaya dahil olur. Harry, hiçbir iz bırakmayan soyguncunun peşindeyken, eski kız arkadaşı Anna’nın yemek davetini kabul eder. Akşam yemeğinin ertesinde kendi evinde uyandığında, son 12 saatte neler olduğunu anımsayamadığını fark eder. Anna ertesi gün ölü bulunur, çok geçmeden o geceden haberdar olan biri Harry’yi tehdit etmeye başlar. Harry Hole hem kendini temize çıkarmak, hem de devam eden banka soygunlarını durdurmak zorundadır.”

Yazar Jo Nesbo’nun kitapları dünya çapında ünlüymüş ve 40’tan fazla dile çevrilmiş. Ayrıca 15 milyondan fazla satmış. Bunu okuyan 10 Türk’ten 9’u, “Bir kitaptan şu kadar kazansa, on beş milyon kitaptan bu kadar kazanmıştır. Vay anasını! A…” diyecektir kesin.

Jo Nesbo‘nun diğer romanlarını da merak ediyorum ama aradan bir müddet süre geçmesi lazım. Zira üslubu biraz baş döndürücü.

(Okuma Şenliği kapsamında ilk kitabımı bitirmiş oldum. Okuma Şenliği’nde benim seçtiğim diğer kitaplara buradan bakabilirsiniz.)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here