Ana sayfa Uncategorized Nasılsın(ız)?

Nasılsın(ız)?

174
12
Sen ve siz kavramları bende çorba olmuş durumda. Şöyle ki, genelde çoğu blogger’ın yaşı, kendi resimleri olmadığı ya da yaşlarını belli etmedikleri için anlaşılamıyor bildiğiniz gibi. Hal böyle olunca ben de postlarıma yapılan yorumlara resmi mektup yazar gibi cevap yazıyorum ve öyle konuşuyorum. Örneğin, “Yazın çok güzel yeaağğ!” diyen birine “Teşekkür ederim, teveccühünüz” ya da “Ben de çok yapmak istiyorum ama yapamıyorum püff!” yazan birine “Umarım en kısa zamanda siz de bu dileğinizi gerçekleştirirsiniz” diyebiliyorum. Benim bu cevaplarım karşısında robot olduğumu ya da bilgisayarın otomatik cevaplar gönderdiğini düşünenler olabilir. Aslında normal hayatta da öyle biriyim. İngilizce’de formal, informal olayı vardır, işte ben hep formal’ım. Yeni tanıştığım biri benimle aynı yaşta olsa bile “Nasılsın?” diyemiyorum, illa “-ız” ekini ekleyip “Nasılsınız? Çok memnun oldum” diyeceğim. Çünkü nasılsın dersem kendimi aşırı laubali biri gibi hissediyorum. Hem karşımdaki kişi demez mi daha tanışalı iki dakika bile olmadı bu ne samimiyet? Tabi herkes benim gibi düşünmediği için ben “nasılsınız” dediğimde dumur olan kişi sayısı da az değil. Varsın eğlensinler, benim tabiatım ve yetiştiğim kültür böyle arkadaş! Çünkü babamın taraf hep kont, düşes vs.miş, annemin tarafsa zaten saray soyundan gelme. 

Ha bir de unutmadan, bizim zamanımızda İstiklal’e takım elbise ve şapkasız çıkılmazdı azizim! 

12 YORUMLAR

  1. Olması gereken bu bana göre de. Annemde bana hep takılır saraylı diye. Çünkü arada ki sınırı, aşırıya kaçmayan samimiyeti sevenlerdenim.
    Ama bir kaç konuşmadan sonra " sen" denilmesi rahatsız etmez. 🙂
    İyi akşamlar.

  2. Öyle tabi Efenim. İnsan başta nasıl diyeceğini bilemiyor karşındakine. Bazen öyle biri çıkıyor ki, sırf haddini aşmasın diye direk mesafeyi 10 km. yapıyorsun.
    Normalde iş daha kolay gibi. Nette direk süret olmayınca, en iyisi mesafeli kalmak oluyor.

  3. Genelde nasılsam burada da öyleyim. Yeni tanıştığım birine bende Sen diye hitap edemem ama Siz'li konuştuğumda çok resmisin diyorlar. Napim böyleyim bende..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here