Ana sayfa Uncategorized Nasıl Ukala Oldum?

Nasıl Ukala Oldum?

123
17

“Yüz verirsen ayıya gelir eder halıya.”

Dün okula giderken yine her zamanki saatimde çıkıp durağa gittim ve otobüs beklemeye başladım. Otobüs normal saatinden biraz geç geldi. 10-15 dakika beklemişimdir sanırım. Benden sonra, durağa otobüsün gelmesine yakın üç teyze geldi. Kanka havalarında takılıp, bağıra bağıra konuşan orta yaşlı üç kadın düşünün.

Bir müddet sonra otobüs göründü. Otobüsün geldiğini görünce ben gayri ihtiyari öne atıldım ve beklemeye koyuldum. Bu sırada teyzelerde hâlâ herhangi bir kıpırdanma yoktu. Otobüs geldiği anda bizim teyzelerden ikisi, biri solumdan biri sağımdan beni iterek (abartmıyorum) önüme geçip, otobüse binmeye çalıştılar. Arkada kalan kadın da “Bana da yer tutun!” diye bağırmakla meşguldü. Zaten gergin bir insanım. Bu hareket sonrası benim şalterler iyice arttı. Okula gidip yapacağım sunumun gerginliği de üzerimdeydi. Normalde sinirlensem bile sesimi çıkartmam, içimden küfrederim. Ama her ne olduysa oldu, konuşacağım tuttu ve “Atlamayın hemen, zaten ben oturmuyorum rahat rahat oturursunuz siz” dedim. Benden böyle bir tepki beklemeyen kadın “İyi geç” dedi (sırasını bana verdi aklı sıra).

Otobüse bindim. Otobüste 849679384 tane boş yer vardı. Normalde cidden otobüste oturmuyorum. Yer olsa bile oturmuyorum. Çünkü oturduktan iki dakika sonra otobüse, sokakta ne işi olduğunu anlayamadığım ölmeye yakın bir yaşlı, altın gününden fırlamış bir kadın grubu ya da 8749643 çocuklu bir aile binebiliyor. Ben de haliyle kalkıp yer veriyorum. Bu nedenle en baştan oturmamak en güzeli bana göre. Her neyse, biz bu kadınlarla arkalı önlü oturmuş bulunduk. Farkındaysanız ben de oturdum. Kadın döndü arkadaşına ve “Ukala” dedi. Ben de duyuyorum bunları. “Üniversite bitirmiş ama…”, “Hayat tecrübesi yok…” Ahahahhaah. Aklı sıra arkadaşına doğru konuşup bana laf sokuyor. Ben bunları duydukça içimden la havle çekiyorum tabii.

Sen git, İstanbul’da kalmış son efendi insana (kendimi güzel överim) ukala de. Kusura bakma teyze bozuntusu ama sen bu yaşa gelmişsin, insanları tanımadan etmeden, kendi dingoluğunu hoş görerek yargılamaya kalkıyorsun. Bana hayat tecrübesi yok diyen kadın “marul”a “maaaarul” diyordu. Bir iki laf daha ettikten sonra konu hemen değişti ve dedikodu yapmaya başladılar.

Bir durak sonra otobüse kadının biri bindi. Kadın, benim bulunduğum noktaya gelene kadar 37984674 tane benden 85495 yaş küçük öğrencinin önünde geçmesine rağmen beni gözüne kestirmiş olacak ki bana doğru yöneldi. Potansiyel yer verici bir tipim var sanırım. Halbuki ben o gelmeden 7899 saniye önce kalkıp, yerimi boşaltmış ve ona hazırlamıştım zaten. Ben kalkar kalkmaz kadın geldi zönk diye koltuğa oturdu. Yüzüme bile bakmadı, bir teşekkür bile etmedi. İşte o anda koltuğu yerinden söküp, kadının kafasına geçiresim geldi. Elinde poşetlerle gezmeden geldiğin belli o halinle yer bulmuşsun, kimse sana yer vermemiş ben vermişim, insan bir “Sağ ol” der, olmadı yalandan gülümser. Hödük!

Sonuç olarak, şu yaşıma geldim, toplu taşıma araçlarında oturduğum günler bir elin parmaklarını geçmez ama bu dingolar yüzünden inadına oturasım ve yer vermeyesim geliyor. İnsanların anında kalkıp yer vermesi, gün geçtikçe daha fazla suistimal ediliyor diye düşünüyorum. Ben yine yer veririm orası ayrı ama bir gün şu İstanbul keşmekeşinde iyice dellenip olay çıkartacağım, onu da söylemedi demeyin sonra.

17 YORUMLAR

 1. 😀 Ay bi güleyim önce..
  Teyzelerde var ya, tam terbiyesizmiş. Tam adları o. Kim ne derse desin. Tam çocukca davranmışlar. Hele o laf çaktırmaları falan. Benim bildiğim teyzeler, laflarını direk söylerler. Adamı yerin dibine sokarlar. Ama tabi onlar haklı olanlar. Bunlar haklı olmadığı için, laf söylemeleri de haksız şekilde olmuş doğal olarak. Yüzleri yoktur, yüzünüze söylemeye.
  Diğer kadına lafım yok. Belki görmemiştir, olabilir. 🙂
  Ben genelde cam kenarı seçiyorum. Kalkmak zorunda pek kalmıyorum, itiraf ediyorum. 😀

 2. :)) teyzeler çok fena ya, sanki belli bir yaşa gelince toplu taşım aracındaki bütün koltuklar onlara ait gibi davranıyorlar doluymuş boşmuş hiç fark etimoyr onlar için.

 3. Ben artık özellikle yer vermiyorum. Çünkü bunaldım. İnsanlar o kadar kaprisli ki dediğin gibi teşekkür etme özürlüler.
  Kafamı falan da çevirmiyorum doğrudan gözlerinin içine bakıyorum. Tabii bazen dayanamayıp yer verdiğim oluyor. Fakat bir keresinde eli kolu poşet dolu bir teyzeye yer vereyim dedim yanında arkadaşı da vardı. Kadın hiç teşekkür etmedi döndü arkadaşına gördün mü ben sana demiştim yer veren olur diye dedi. Gözüm dönmüş kadına bir bağırdım, yerinden kaldırdım ve geri oturdum yerime. Hak ediyorlar ama değil mi?

 4. bende nefret ederim kalabalık toplu taşıma araçlarından ne zaman koridor tarafında bir koltuğa otursam mutlaka teyzenin biri iç organlarını hissettirene kadar üstüme biner kalkayım diye

 5. @Uyuşuk Hayalperest Benden tepki beklemediği için bozulup, içi içini yedi kesin. Kudurdu durduğu yerde, ne yapacağını şaşırdı. 🙂 Ben baştan oturmuyorum, kesin çözüm. 😀

  @Dürr-i Yekta İşte bu apaçık iyiliğin suistimali. Beğenmiyorsan git taksiye bin değil mi ama? 🙂

  @suzangia Bu tip insanlar yüzünden iyilik duygumuzu da zamanla kaybediyoruz. "Yer veren olur" demek "buluruz bir enayi" demekle aynı şey. Oturuyorsun bari sesini kes de durumu batırma. Nerede eskiler… :))

  @Candanın Mekanı Ben onu yaşamamak için direkt kalkıyorum. Dediğiniz benim başıma da az gelmedi doğrusu. :))

 6. Ya hu benim muzdarip olduğum bi konu bu konu 🙂

  Sırf bu sebepten bende oturmam genelde toplu taşıma araçlarında. Çünkü eğer oturursa ilk durakta benim oturduğum koltuğu hedef alan teyzeler hiç vakit kaybetmiorlar. Bi de yer veridğin zaman tip tip sana bakanlar var ki ap ayrı bi konu 🙂

  He yer verdiğinde teşekkür niyetine bi tebessümü bile çok görenlereyse… Evet.. Evet o koltuk sökülüp kafalarına atılmalı… Evett 🙂

  :))

 7. Biri de vakt-i zamanında Kağıthane-Mecidiyeköy arasında poposunu omzuma taşıtmıştı resmen. Erkek olsam da bu kadar rahat olur muydu bilemiyorum. Ayakta ölmek üzere olan biri yoksa artık yer falan da vermiyorum. Güne giden gezmeye giden insanlara yer falan veremem kimse kusura bakmasın. Bir ara tansiyonum düştü ölüyordum otobüste bir Allah'ın kulu da neyin var demedi kendimi 5 durak önce attım otobüsten dışarı. Yani yaşlı olmak gerekmiyor yer verilmesi için bazen gençlerin de oturmaya ihtiyacı olduğu zamanlar oluyor. Ama toplumumuz malum o yüzden kimse kimseye yer vermesin bence. Hastalık, hamilelik, çok yaşlılık ve bebek hariç.

 8. Otobüs psikolojisi diye bir şey olabilir mi?
  Böyle durumlar sinir bozucu. Yer vermek zorundaymışsın gibi hissetmek!
  Aslında insanlar gönüllü yapıyor bu işi. Bu neden bir zorunluluk olsun ki?
  Bir teşekkür çok görülüyor çoğu zaman.
  Ben yaşlanınca böyle yapmayacağım:))))

 9. Halinize şükredin bence. Ya teyze yan koltuğa oturma niyeti ile üzerinize otursaydı :)Bende ilk duraktan binip yer bekleyen teyzelere sinir oluyorum. Bekle biraz, boş arabaya bin değil mi?

 10. Teyzelerin otobüslere canhıraş binme ve yer kapma çabaları müthiştir:) Geçen gün ben de tweet atmıştım "hiçbir şeyden korkmam, orta yaşlı teyzelerden korktuğum kadar" şeklinde. Allah kimseyi orta yaşlı teyzelerle karşı karşıya bırakmasın:)

 11. @Ye Jades Çok doğru ama bazılarına gereksiz yere fazla saygı gösteriyoruz sanırım…

  @Erdi Karadeniz Ne zaman bitecek bu çilemiz? 🙂 Tip tip bakanların gözlerini… 😀 Devrim mi yapsak ne yapsak? :)))

  @Şirvan Göktürk otobüsü de Kağıthane'den geçiyor. Zamanında Şişli'de otururken de çok geçmiştim oralardan. Biliyorum yoğunluğu. :)) Dediğiniz çok doğru, sonuçta hastalık vs. bir tek yaşlı ya da kadınlarda olacak diye bir durum yok. İnsanların okuldan çıktığında ya da işten çıkıldığında da oturma ihtiyacı oluyor. Kafa yapısı değişmesi gerek.

  @Semi M.Eller Hayatının büyük bir bölümü otobüslerde geçmiş biri olarak olabilir diyorum. Sinir bozucu evet ama yer veren ve verilen memnun olsa aslında ortada sorun kalmayacak. Keşke herkes yaşlanınca sizin gibi düşünse. :))

  @acemi blogger Ahahah kendi bileceği iş varsın otursun. 😀 Yok onlar beklerse bir yerleri düşer. 2 dakika sonra boş otobüs gelecek olsa bile onlar inadına doluya biner ve birinin yer vermesini beklerler! 🙂

  @sezer eser perker Orta yaşlı teyze doldu İstanbul, çete bunlar çete. 😀 Otobüs çetesi bir nevi. Danışıklı dövüş bu olaylar. :DD

 12. Bence en sinir bozucu durum; yaşlı amcaların yada teyzelerin otobüse bindiklerinde ya gençler yer verir şimdi diye bağırmaları ve ardından kızım kalk, oğlum kalk yer ver demeleri daha doğrusu emir etmeleri yok mu ifrit oluyorum 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here