Ana sayfa İstanbul Beşiktaş Milli Saraylar Resim Müzesi

Milli Saraylar Resim Müzesi

3926
5

Milli Saraylar Resim Müzesi uzun zamandır ziyaret etmek istediğim, gidip gördüğümde ise İstanbul’daki favori beş müzem arasına girmeyi başaran, herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerektiğini düşündüğüm bir müze oldu benim için.

milli-saraylar-resim-muzesi

Milli Saraylar Resim Müzesi, Beşiktaş‘ta oldukça merkezi bir konumda yer alıyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Devlet Konservatuvarı‘nın tam yanında küçük bir girişi var. İçeride önce güvenlikten geçiyorsunuz. Burada polis görünce önce biraz şaşırdım. Beni baştan aşağı bir güzel süzdükten sonra nereye gittiğimi sordu. Resim Müzesi‘ne deyince tamam geç dedi.

milli-saraylar-resim-muzesi

Müzeden ilk olarak severek takip ettiğim Baya İyi sayesinde haberdar olmuştum. Müze hakkında yazdıkları yazıda kendilerini en çok etkileyen resmin “Ayvazovski, Fırtınalı Denizde Kaza” olduğundan bahsetmişlerdi. Müzeyi gezerken gözüm en çok bu eseri aradı desem yalan söylemiş olmam. Yakından gördüğümde ben de gerçekten hayran kaldım. Rus ressam Ivan Konstantinoviç Ayvazovski o kadar gerçekçi bir resim yapmış ki, resme bakarken sanki resmin içine giriyor, geminiz kaza yapmış da kıyıdakilerce kurtarılmayı bekliyor, dalgalarla boğuşuyorsunuz.

milli-saraylar-resim-muzesi

Müzenin içinden önce girişinden biraz bahsedeyim. Resim Müzesi‘nin çok güzel bir yolu var. Bu yolu girişte ve çıkışta özellikle yavaş yavaş yürüdüm, hiç bitmesin istedim. Müze yolun sonunda, deniz kenarında yer alıyor. Aslında üç kat üzerine kurulan bina, Dolmabahçe Sarayı’nın yapılar topluluğu içindeki ve sarayın bir benzeri olan Veliahd Dairesi. Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murad, Sultan II. Abdülhamid, Sultan V. Mehmed Reşad, Yusuf İzzettin Efendi, Sultan VI. Mehmed ve Halife Abdülmecid veliahdlık dönemlerinde bu daireyi kullanmışlar. Daha önce biliyorsunuz burası İstanbul Resim ve Heykel Müzesi olarak kullanılmaktaydı.

Bina, dile kolay yaklaşık 5 yıl süren restorasyon sürecinden geçmiş. Resim Müzesi‘ne Dolmabahçe Sarayı’nın bahçesinden de giriş var. Ama yine de müze hakkında bilgi sahibi olan pek ziyaretçi yok sanırım. Koca binada benden başka gezen yoktu. İçeriye galoş giyerek giriyorsunuz. Bu, hayatımda galoş giyerek gezildiğini gördüğüm dördüncü müze oldu. İlki Dolmabahçe Sarayı, ikincisi kısa dönem askerlik yaptığım dönemde görev aldığım Ankara’daki Jandarma Müzesi, üçüncüsü ise Aşiyan Müzesi‘ydi.

Binaya girdikten sonra sıcak bir şekilde karşılandım. Benim Dolmabahçe Sarayı’ndan geldiğimi sanıp biletiniz var sanırım dediler. Dedim yok ne bileti. Giriş ücreti 5 TL gibi oldukça cüzi bir rakam. Öğrenciyseniz eğer 2 TL. Dolmabahçe Sarayı Selamlık+Harem biletiniz varsa eğer ücretsiz gezme şansınız var. Bileti aldıktan sonra eserlere fazla yaklaşmamam konusunda uyarıldım. Zira yaklaştığınızda anında alarmlar ötmeye başlıyor. Bu alarmlar o kadar hassas ki yaklaşmasam bile öttüler nedense. Aslında biraz gerilim yaratan bir durum ama pratikte iyi bir önlem gibi duruyor. Müzede fotoğraf çekmek yasak. O nedenle bayıldığım eserleri ya da binanın içinin muhteşemliğini paylaşamıyorum ne yazık ki. Yazının sonunda paylaşacağım video’yu seyretmekle yetinin ya da en iyisi fırsat yaratıp müzeyi bizzat ziyaret edin.

Geziye önce üst kattan başlayıp daha sonra aşağıdaki odaları geziyorsunuz. İlk olarak sizi Topkapı Sarayı’ndan getirilen iki büyük ve ünlü padişah resmi karşılıyor. Bunlar Veliahd Dairesi’ni yaptıran Sultan Abdülmecid ve onun ardından tahta geçen ve binayı ilk kez kullanan o dönemin veliahdı Sultan Abdülaziz.  Aman eserlere yaklaşmayayım da ötmesin diye düşünmekten çantamdan not defterimi çıkarıp not alamadım. Ama her işte bir hayır vardır derler. Müzeyi en kısa zamanda tekrar ziyaret etmek için güzel bir fırsat oldu benim için.

milli-saraylar-resim-muzesi
200’den fazla eserin yer aldığı müzede resimler kategorisel olarak odalara ayrılmış. Saray ressamlarından, günümüz Türk ressamlarına, saray tarafından satın alınan koleksiyon tablolara kadar birçok resmi görmek mümkün. Girdiğiniz her oda sizi başka bir dünyaya ışınlıyor.

Chlebowski, Acquarone gibi ressamların yanı sıra Zonaro gibi ustaların da öğrenciyken Tarih ders kitaplarında gördüğünüz eserlerini canlı canlı görme şansınız var. Türk ressamlardan da Osman Hamdi Bey, İbrahim Çallı, Hikmet Onat gibi isimlerin eserleri müzede sergilenmekte. Müzenin en görkemli ve geniş mekanlarından olan Merasim Salonu ise yazının başında da bahsettiğim ressam Ayvazosvki‘nin eserlerine ayrılmış durumda.

Müzeden çıktıktan sonra müzenin bahçesindeki banklara oturup boğaz manzarasına dalıp gitmeyi unutmayın. Bu esnada Kız Kulesi de bir yandan size göz kırpıyor olacak. Normalde gittiğim yerler için kuru kuru siz de ziyaret edin vs. diyorum ama Milli Saraylar Müzesi‘ne “kesinlikle” gidin derim.

Milli Saraylar Müzesi Ziyaret Bilgileri

Pazartesi ve Perşembe haricinde haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Giriş Ücretleri: Tam 5, Öğrenci 2 TL. Yabancılar: Tam 10, Öğrenci 2 TL. Dolmabahçe Sarayı Selamlık+Harem (20 TL) biletiniz varsa eğer Resim Müzesi‘ni ücretsiz gezebilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Merhaba.
    Ben Milli Saraylar Resim müzesi girişinte sizi iyice süzen o Polis memuruyum.
    Sizde o kadar kötü bir intiba bıraktıysak özür dileriz.
    bu yazınızı bir feedback olarak kabup edip bundan sonra daha dikkati olmaya çalışacağız.
    tekrar görüşmek dileğiyle.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here