Ana sayfa Uncategorized Yepyeni Bir Uygulama: MicroList

Yepyeni Bir Uygulama: MicroList

182
4

Twitter’da tanıştığım Caner Ergen‘in hayata geçirdiği ve benim de ilgimi çeken oldukça yeni bir uygulama olan “MicroList“i burada da paylaşmak istedim. Uygulama hakkında bilgiler içeren bana gönderdiği yazıya birkaç küçük ekleme yaptım.

MicroList, günümüzde sayıları hızla artan sosyal paylaşım platformlarından birisi. Kişilerin istedikleri konularda tercih listeleri oluşturarak tercihlerini arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlayan bir sosyal paylaşım platformu. 

Foursquare’de lokasyonlar, Instagram’de fotoğraflar paylaşılırken MicroList’te tercihler paylaşılıyor. Tercihten kastımız ne, hemen bir örnekle açıklayayım; MicroList’te paylaşım yapılırken öncelikle bir konu başlığı seçiliyor (mevcutlar arasından veya yeni girilerek), örneğin “En iyi yabancı diziler”. Kişi bu başlığa uygun şekilde tercihlerini bir liste haline getiriyor ve paylaşıyor.

En iyi yabancı diziler: 1-Breaking Bad 5 puan 2-Game of Thrones 4 puan 3-How I Met Your Mother 3 puan 4-Dexter 2 puan 5-Lost 1 puan 

Listeler min. 1, max. 5 tercih içerebiliyor ve listelerde sıralama oldukça önemli. Çünkü her tercih sırasına göre bir puan alıyor. Diğer kişiler de bu konu başlığı için kendi tercih listelerini oluşturup paylaştıkça ortaya Türkiye veya dünya üzerinde en beğenilen dizilerin bir dağılımı çıkmış oluyor.

Kişi hiçbir paylaşım yapmasa dahi uygulama içerisinde Twitter misali en çok paylaşılan konu başlıkları ve bu başlıkların tercih dağılımlarını görebiliyor, merak ettiği konuları uygulama içerisinde arayıp, eğer konu başlığı açılmışsa oradaki dağılımları görebiliyor. Böylelikle ortaya bir nevi mini anket çıkmış oluyor.

(En çok paylaşılan konu başlıkları. Kalplerin yanındaki sayılar kaç kişi tarafından paylaşıldığını gösteriyor.) 

Aşağıda da “Best TV Series” konu başlığı ile ilgili en çok tercih edilen seçenekler görülüyor. Kalp o seçeneğin kaç kişi tarafından paylaşıldığını, yıldız ise toplam oyların % kaçını aldığını gösteriyor. 

(Misal Game of Thrones daha fazla kişi tarafından paylaşılmasına rağmen, Breaking Bad‘in aldığı toplam puan daha fazla, bu da liste içerisindeki sıralama ile ilgili. Breaking Bad’e 3 kişi 5 puan vermişken, Game of Thrones’a 4 kişi 2’şer puan vermiş olabilir.)

Tüm mobil sosyal paylaşım platformlarında olduğu gibi burada da paylaşımlar “Timeline” üzerinden takip ediliyor. Tercih listeleri istenirse aynı anda Facebook ve/veya Twitter üzerinde de paylaşılabiliyor.

Uygulama içerisinde iki tip tercih listesi var; Public ve Direct. Liste paylaşılırken Public seçilirse kişinin arkadaş listesindeki herkesle paylaşılmış oluyor ve onların Timeline’a düşüyor; Direct seçildiğinde ise aynı zamanda listenin kişinin arkadaş listesinden hangileri ile paylaşılacağı seçilebiliyor, yani tüm arkadaşları ile değil de sadece seçtiği 3-5 kişi ile paylaşılmış oluyor, biraz daha “private” bir liste yani.

Örneğin arkadaş listenizde 20 kişi var ve bu liste içinden sadece 5’i ile bu akşam bir yemeğe gideceksiniz. Fakat gideceğiniz restoranı henüz belirlemediniz, böyle bir durumda “Bu akşam nerede yiyelim?” tarzında bir konu oluşturarak sadece bu 5 kişiyi seçip bir “Direct List” oluşturulabilir. Sonuçta bu konuyu listedeki diğer kişilerin görmesi ve kendi tercihlerini girmesi işimize yaramaz. Herkes tercihlerini paylaştıktan sonra en çok puan alan ve birinci gelen restoran seçilebilir.

Yukarıdaki örnek gibi daha nice konular seçilebilir, “En iyi rock grupları”, “2013’ün en iyi filmleri”, “En beğendiğim Türkçe yazarlar”, “Ölmeden önce görmek istediğim şehirler” (böyle konular tam benlik 🙂 )…

Kasım ayında görücüye çıkan uygulama yeni olmasına rağmen bana göre geleceği oldukça parlak. Şimdiden telefonunuza indirip tercihlerinizi oluşturmaya başlayın derim.

Daha detaylı bilgiyi kendi blogunda paylaştığı şu yazıda bulabilirsiniz.

Website: http://www.themicrolist.com
Twitter: https://twitter.com/TheMicroList
Facebook: facebook.com/themicrolist
Apple Store: https://itunes.apple.com/us/app/microlist/id725311729?mt=8

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here