Ana sayfa Listeler Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi Mektup Yazıp Göndermek: E-postadan Kağıt Kaleme Geri Dönüş

Mektup Yazıp Göndermek: E-postadan Kağıt Kaleme Geri Dönüş

1880
5

Bu yaşıma kadar hiç mektup yazmadım desem… Ama her şeyin bir ilki vardır. Twitter’da, birinin Amerika’daki bir mahkuma mektup gönderdiğini okumam sonucu hayatımda hiç mektup yazıp da birine göndermediğim gerçeğiyle tekrar yüzleştim. Posta kartı yollamışlığım var ama uzun uzun mektup yazmak farklı bir duygu tabii.

mektup-nasil-yazilir-gonderilir

Mektup Nasıl Yazılır?

Mektup yazmamış olunca mektup nasıl yazılır diye internetten bakmadım desem yalan olur. Boş kağıt, üzerine ne istiyorsan yaz işte, istersen boş kağıt gönder ne bakıyorsun değil mi ama? Mektubunuzu yazdınız diyelim, yazdıktan sonra zarfın sol üst köşesine kendi adınızı, soyadınızı, altına da adresinizi yazıyorsunuz. Sağ alt köşeye ise göndermek istediğiniz kişinin adını, soyadını, altına da adresini yazıyorsunuz.

Ben eski usul olsun diye postaneden pul alıp mektubun üzerine yapıştırmak istedim ama pul olayı da yavaş yavaş kalkıyor gibi. Zira Göktürk’teki postanedeki görevli “Pul satmıyoruz, mektubu makineye koyuyoruz” dedi. Pul konusunu derinlemesine araştıracağım mutlaka.

Mektup Almak İsteyen Var mı?

almanyaya-mektup-gondermek

İlk yazdığım mektup Almanya’ya gitti…

Mektup yazmaya karar verdim ama kime yazacağım belli değildi. Ben de Twitter ve Snapchat’te (“benolmeden” kulanıcı adıyla takip edebilirsiniz) mektup almak isteyen var mı diye sordum. Sağ olsun 6 kişi ben isterim dedi, 2 kişinin adresini de ben aldım zorla. Bu 8 kişinin sadece birini yakından tanıyorum. Hâl böyle olunca mektuplarda ne yazacağım konusu da beni bir hayli zorladı ama ucundan kulağından bir şeyler yazmaya çalıştım. “Mektup almak isteyen var mı?” sorusuna ilk yanıt ise Almanya‘da yaşayan sosyal medyadan arkadaşım Ahu‘dan geldi. Böylelikle hayatımda yazdığım ilk mektup da Almanya‘ya gitmiş oldu. İlk cümlem ise: ” Ben gidemedim ama hayatımda yazdığım ilk mektup Almanya’ya gitmiş olacak”.

buyuk-postane

Büyük Postane, Sirkeci

Mektupları da mimarisine hayran olduğum ve Türkiye’nin en büyük postane binası olan Sirkeci’deki Büyük Postane’den göndermek istedim. Önünden sürekli geçiyordum, içine girmek de mektup vesilesiyle kısmet oldu. Büyük Postane‘nin içinde fotoğraf çekmenin yasak olduğunu da belirtmeden geçmeyeyim.

olmeden-once-yapilacaklar-listesi

5 YORUMLAR

 1. Ben de bir dönem mektup yazmıştım arkadaşımla. Mektup almak, mektup yazmaktan daha çok mutlu ediyor insanı. İlk mektubunu aldığında umarım mutlu olursun. O mutluluğun tadı çok başka. 🙂

 2. Aaaaa kaçırmışım ben! Bilseydim isterdim senden bir mektup, bir sonrakine ekle beni:)
  İlk mektubun olduğunu ve intetten baktığını okuyunca şaşırmadım desem yalan. Doğru ya aramızda epey yaş farkı var:) Ben çok mektup gönderdim, tüm çocuk ve gençliğim boyunca mektup arkadaşlarım oldu. Hem de çoğu Japonya`dan. Özel günlerde bol bol da kart yazdım. Postacı yolu çok gözledim. Mektup yazmak için özel mektup kağıtları olurdu. Renk renk, çeşit çeşit…
  Pul konusuna gelince; Pul koleksiyonum var elbette. Rahmetli babamdan kalma. Aklında olsun, pul almak istersen (koleksiyon olmasa bile göndermek için yani) sana bir adres: https://www.filateli.gov.tr
  Bununla ilgili blogumda da yazmıştım:
  http://www.mutlueller.com/2012/09/cocukken-bana-ya-da-eve-yeni-bir-sey.html

  • Tamam o zaman bir dahaki grupla göndereyim o zaman. ahahah sevdim bu işi. Yal farkından değil bence, tamamen benden kaynaklanıyor. Ortaokulda, hatta lisede mektup arkadaşı olan arkadaşlarım vardı ama ben hiç oralı olmamıştım. Bir de o zamanlar yaşadığımız yerde gelen postalar sık kayboluyordu, o da şevkimi kaçırmış olabilir.

   O siteyi didik didik ettim tabii. Hatta pulun üzerine istediğin şeyi bile bastırabiliyormuşsun, sanırım en az 50 tane olmak kaydıyla. Benim dilimi çıkarttığım kafa görselimi, yanına da Ben Ölmeden yazıp bastırayım dedim ama postanedeki adam pul yok artık falan deyince vazgeçtim. Ama yazını okumamışım nedense, ben takip etmeden önce yazmışsın kesin. Yazından sonra kendi pulumu yaptırıp göndermek farz oldu. :DD

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here