Ana sayfa Uncategorized Machu Picchu’da Selfie

Machu Picchu’da Selfie

161
4

Peru‘da bulunan dünya harikası gizemli İnka şehri Machu Picchu

Machu Picchu antik şehri dünyanın en uzun sıradağlar zinciri olan And Dağları‘ndaki bir dağın zirvesine kurulmuş. 2.360 m. yükseklikte, tahminen 1450 yıllarında inşa edilen şehri, dağlar arasında kaldığı için 1532 yılında bölgeyi işgal eden İspanyol istilacılar görememiş. Zarar görmeden bugüne kadar gelmesinin en büyük nedeni buymuş.


2007‘de yapılan yeni oylamayla Dünyanın Yeni Yedi Harikası‘ndan biri olarak seçilmişti hatırlarsanız. Machu Picchu hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Cusco şehrinden Machu Picchu dağının eteklerinde bulunan Aguas Calientes köyüne önce trenle gidip daha sonra buradan otobüsle 8 km yol gitmek yerine birkaç gün sürecek “yürüyüş programı”na katılmaya karar veriyorum. Bunca yol gelmişken çevreyi detaylı incelemek için doğru yolu seçtiğime kendimi inandırıyorum.

İnka Yolu üzerinde süren yolculuğum beklediğimden daha zorlu geçiyor. Geçtiğimiz bazı bölgelerde kalp atışlarım hızlanıyor, adrenalin seviyem doruklara ulaşıyor. Ancak pes etmiyorum. Çadırda da kalmaya hiç alışık değilim. İçimde birçok farklı deneyimi birkaç gün içinde yaşamanın verdiği bir huzur var. Yorgun ve bitkinim ama asla pişman değilim. Çünkü yolculuk sonunda beni muhteşem güzellikte Machu Picchu bekliyor olacak. Bu arada yolculuk sırasında bize lamalar da eşlik ediyor. Lama dediğiniz hayvan bildiğiniz deve, sadece hörgücü yok.

Sonunda Machu Picchu‘dayım. Yüzümde anlamsız bir gülümseme var. Ağzım istemsiz olarak kocaman açılıyor. Uzun süre görmek için hayal kurduğum ve sonunda bizzat görme olanağı bulduğum bu antik şehrin beni bir anda beş yaş gençleştirdiğini hissediyorum.

Ölmeden önce en çok ziyaret etmek istediğim yerdeyim. Kıyaslamak yanlış olur ama Eiffel Kulesi‘ni ilk gördüğümde de benzer şeyleri hissetmiştim. Fotoğraf mı çeksem yoksa bu görüntü karşısında oturup hayal mi kursam karar veremiyorum.

Sonunda bu akıl almaz manzaranın ve atmosferin içine etmeyi başarıyorum: Machu Picchu’da selfie.

#blogfırtınası Gün 3. “Dünyada istediğiniz bir yere gidebilecek olsanız nereyi seçerdiniz, düşünün. Oradaki deneyiminizi yazın.” 

*Machhu Picchu görseli kaynak.

4 YORUMLAR

  1. @ayca Keşke orada olabilseydim ama Photoshop sağ olsun. 😀 Hangi fotoğrafımı koysam diye düşünürken onu koymaya karar verdim, ortaya da böyle bir yazı çıktı. :)) Gittiğim zaman kesin çekerim "selfie" fotoğraf orası ayrı konu. 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here